Legalna apteka
2022-06-14
Dolegliwości i choroby

SIBO: zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Czym się objawia?

Zmagasz się z biegunkami, wzdęciami i silnymi bólami brzucha? Jeśli objawy ze strony układu pokarmowego nasilają się i utrudniają codzienne funkcjonowanie, czas rozpocząć diagnostykę. Istnieje prawdopodobieństwo, że zmagasz się z SIBO – zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Sprawdź, co to za schorzenie i dowiedz się, jak skutecznie z nim walczyć.


U zdrowego człowieka w jelicie cienkim znajduje się niewielka liczba bakterii. Natomiast w przypadku SIBO dochodzi do zwiększenia ich ilości. Wywołuje to wiele uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego. Zlekceważenie tego może prowadzić do poważnych konsekwencji – łącznie z niedożywieniem.

 SIBO – kto jest narażony na to schorzenie?
Spis treści

SIBO – kto jest narażony na to schorzenie?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego nie jest częstą chorobą przewodu pokarmowego – występowanie szacuje się na 0-20% w populacji osób zdrowych. Do czynników ryzyka zaliczyć można między innymi:

 • zaburzenia perystaltyki jelit, np. w zespole jelita drażliwego, cukrzycy, chorobie Parkinsona,
 • nieprawidłowości anatomiczne, np. powstałe w wyniku zrostów pooperacyjnych,
 • marskość wątroby,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. hamujących wydzielanie soku żołądkowego, 
 • stany niedoboru odporności, np. zakażenie HIV,
 • zaburzenia trawienia w przebiegu niektórych chorób, np. przewlekłe zapalenie trzustki.

SIBO – objawy

Trudność w rozpoznaniu zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego polega na tym, że choroba daje wiele niecharakterystycznych objawów. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

 • wzdęcia spowodowane nadmiernym gromadzeniem się gazów,
 • uczucie pełności w jamie brzusznej,
 • przewlekłą biegunkę – wodnistą lub tłuszczową,
 • bóle brzucha,
 • zaparcia.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby mogą pojawić się:

 • znaczna utrata masy ciała,
 • obrzęki,
 • zmiany skórne, np. wysypki plamiasto-grudkowe.

W związku z upośledzeniem wchłaniania witaminy A, witaminy D czy witaminy B12, do objawów dołączają także symptomy wskazujące na niedobór składników odżywczych. Mogą to być np. tężyczka, zmiany skórne, kurza ślepota, osteoporoza.


Jeśli chodzi o SIBO, objawy mogą wystąpić ze strony układu nerwowego. Typowa jest niedokrwistość z niedoboru witaminy B12, tzw. niedokrwistość megaloblastyczna. Wskazują na nią m.in. osłabienie, łatwa męczliwość, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności.

Na czym polega diagnostyka SIBO?

Chociaż wywiad lekarski jest niezbędny do rozpoznania, tylko na jego podstawie nie da się postawić diagnozy. Koniecznością jest wykonanie badań laboratoryjnych i specjalistycznych.

Badania laboratoryjne z krwi

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, które pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia. Dodatkowo należy wykonać oznaczenie stężenia witaminy B12, kwasu foliowego oraz albuminy. To ostatnie umożliwia wykrycie lub wykluczenie niedożywienia.

Wodorowy test oddechowy

Produkcja wodoru u człowieka zachodzi wówczas, gdy bakterie jelitowe fermentujące cukry wykazują aktywność. Jeśli test oddechowy wykaże obecność tego gazu, wówczas można podejrzewać SIBO.


Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Polega na pobraniu próbki wyjściowej z wydychanego powietrza, a następnie próbek po przyjęciu 75 g glukozy lub 25 g laktozy – pobiera się je co 30 minut przez 2 godziny po spożyciu węglowodanu.

Pozostałe badania diagnostyczne

W diagnozowaniu SIBO pomocne będą również: endoskopia i powiązane z nią bakteriologiczne badanie treści pobranej z jelita, RTG przewodu pokarmowego.

Czy SIBO można całkowicie wyleczyć?

Zwykle podstawą leczenia jest podawanie antybiotyków, ale znaczenie ma też wyeliminowanie przyczyny schorzenia. O ile w przypadku schorzenia powstającego na skutek defektu anatomicznego samo podawanie antybiotyków nie przyniesie oczekiwanych efektów, o tyle połączenie antybiotykoterapii z operacją korygującą zakończy się sukcesem.


Należy przy tym pamiętać o wprowadzeniu modyfikacji nawyków żywieniowych. W łagodzeniu objawów SIBO może pomóc dieta low FODMAP, która bazuje na spożywaniu produktów zawierających niewielką ilość fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Nawet 1,5 mln Polaków może zmagać się z depresją. To poważna choroba wymagająca leczenia, na...
CZYTAJ
Wielu młodych rodziców, których dzieci wchodzą w wiek szkolny zastanawia się, na jakie choroby zakaźne...
CZYTAJ
IBS (irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia