Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Dostawa za 0zł z BabyBepanti i wielopakiem chusteczek Panaceris ➡️ Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-02-08
Porady

Sildenafil - co to jest, jak długo działa i kiedy stosować lek?

Sildenafil to lek, który zrewolucjonizował leczenie zaburzeń erekcji, przywracając mężczyznom pewność siebie i satysfakcję w życiu seksualnym. Jego skuteczność i popularność sprawiają, że coraz więcej osób zwraca uwagę na jego właściwości, a także na kwestie związane z jego stosowaniem. Sildenafil - jak działa, jak długo można go stosować i jakie działanie niepożądane może powodować? Poniżej skupimy się na odpowiedzi na te i inne pytania, biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jak i potencjalne ryzyka związane ze stosowaniem tego leku.

 Sildenafil na erekcję
Spis treści

Co to jest sildenafil

Sildenafil to lek stosowany głównie w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Jego działanie polega na zwiększeniu przepływu krwi do prącia, co pomaga osiągnąć i utrzymać wzwód podczas stymulacji seksualnej. Sildenafil nie jest jednak lekiem na libido czy zaburzenia seksualne innej natury niż fizyczna.

Działanie preparatu

Leki z sildenafilem działają głównie poprzez blokowanie enzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), który jest odpowiedzialny za rozkład cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP). Normalnie, podczas stymulacji seksualnej w ciałach jamistych prącia uwalnia się tlenek azotu, co powoduje produkcję cGMP. Ten z kolei powoduje rozluźnienie mięśni gładkich naczyń krwionośnych prącia, co zwiększa przepływ krwi do tego obszaru i prowadzi do erekcji. Kiedy działanie PDE5 jest zablokowane przez sildenafil, cGMP może działać swobodnie, prowadząc do zwiększenia przepływu krwi do prącia i ułatwiając osiągnięcie i utrzymanie erekcji. Należy jednak podkreślić, że lek nie wywołuje erekcji automatycznie, a jego działanie wymaga obecności stymulacji seksualnej.

Wskazania do stosowania

Sildenafil jest stosowany głównie w leczeniu impotencji u dorosłych mężczyzn. Jest skuteczny w przypadku trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji wystarczającej do satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Może być stosowany zarówno w przypadku zaburzeń fizycznych (zaburzenia krążenia krwi, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne, skutki uboczne stosowanych leków lub inne czynniki medyczne,) jak i psychogennych, takich jak stres, lęk czy depresja.

Kiedy nie stosować tego leku?

Sildenafil tabletki nie powinien być stosowany między innymi w połączeniu z niektórymi lekami, w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu, a także przez osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, niedociśnieniem oraz zaburzeniami funkcji serca, wątroby lub nerek.

 • W przypadku nadwrażliwości lub uczulenia na sildenafil bądź jakiekolwiek składniki leku, należy unikać jego stosowania.
 • Sildenafilu nie należy stosować jednocześnie z lekami zawierającymi azotany, takimi jak nitrogliceryna, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi.
 • Osoby z ciężkimi chorobami serca, takimi jak niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca lub arytmie, mogą mieć zwiększone ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem sildenafilu.
 • Sildenafil może dodatkowo obniżać ciśnienie krwi, co może stanowić problem dla osób z już niskim ciśnieniem krwi.
 • Osoby z zaburzeniami funkcji wątroby lub nerek mogą wymagać dostosowania dawki sildenafilu lub specjalnej kontroli leczenia.
 • Niektóre choroby oczu, takie jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, mogą zwiększyć ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem sildenafilu.
 • Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub chorobami krwotocznymi mogą mieć zwiększone ryzyko krwawienia w przypadku stosowania sildenafilu.
 • Sildenafilu nie należy stosować jednocześnie z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia wirusem HIV, ponieważ może to prowadzić do poważnych interakcji leków.

W każdym przypadku ważna jest konsultacja z lekarzem, który oceni korzyści i potencjalne ryzyko wynikające ze stosowania leków na potencję.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie sildenafilu może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, stanu zdrowia, ciężkości zaburzeń erekcji oraz innych czynników. Zaleca się, aby pacjent stosował się do zaleceń lekarza lub instrukcji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania leku. Standardowa dawka sildenafilu wynosi zazwyczaj 50 mg, przyjmowana według potrzeb, około godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. Dawka może być zwiększona do maksymalnie 100 mg lub zmniejszona do 25 mg w zależności od reakcji organizmu i tolerancji pacjenta. Zwykle zaleca się stosowanie sildenafilu nie częściej niż raz na dobę.

Szczególne grupy pacjentów

Istnieją szczególne grupy pacjentów, które mogą wymagać szczególnej ostrożności podczas stosowania sildenafilu. Należą do nich osoby starsze, cierpiące na choroby serca, wątroby lub nerek, osoby z zaburzeniami wzroku oraz stosujące inne leki.

 • Starsi pacjenci mogą być bardziej podatni na niepożądane działania leków. Dlatego może być konieczne dostosowanie dawki sildenafilu u tej grupy pacjentów.
 • Osoby z chorobami serca, takimi jak choroba niedokrwienna serca czy niewydolność serca powinny stosować sildenafil ostrożnie, ponieważ może on wpływać na układ krążenia. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.
 • Pacjenci z zaburzeniami funkcji wątroby lub nerek mogą wymagać dostosowania dawki sildenafilu lub częstotliwości przyjmowania leku. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie niższych dawek.
 • Sildenafil może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia, lekami z grupy alfa-blokerów, lekami przeciwzakrzepowymi oraz lekami z grupy inhibitorów proteazy HIV. Pacjenci przyjmujący inne leki powinni poinformować o tym swojego lekarza przed rozpoczęciem stosowania sildenafilu.
 • Osoby zmagające się z chorobami oczu mogą mieć zwiększone ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem sildenafilu. W takich przypadkach konieczne jest dokładne omówienie z lekarzem ryzyka i korzyści związanych z leczeniem.

Przedawkowanie sildenafilu

Przedawkowanie sildenafilu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Objawy przedawkowania mogą obejmować nasilone działania niepożądane, takie jak silne zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, niestrawność, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie krwi, a w niektórych przypadkach mogą wystąpić nawet napady drgawek lub utrata przytomności.

Możliwe skutki uboczne

Choć sildenafil ma dobre opinie, podobnie jak każdy lek, może wywoływać pewne skutki uboczne. Wśród potencjalnych skutków ubocznych stosowania sildenafilu wymienia się:

 • bóle i zawroty głowy,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • zaburzenia trawienne,
 • przejściowe zaburzenia widzenia,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • bóle mięśni,
 • uderzenia gorąca,
 • pogorszenie słuchu lub szum w uszach.

W przypadku wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych, takich jak priapizm (bolesna erekcja trwająca dłużej niż 4 godziny) lub utrata przytomności wymagana jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Sildenafil a alkohol

Stosowanie sildenafilu w połączeniu z alkoholem może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych oraz obniżyć skuteczność leku. Zarówno sildenafil, jak i alkohol mogą powodować obniżenie ciśnienia krwi. Ich łączne stosowanie może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi, co może spowodować zawroty głowy, omdlenia lub nawet niebezpieczne zdarzenia, takie jak utrata przytomności. Sildenafil i alkohol mogą wywoływać podobne działania uboczne, takie jak zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia i zaburzenia trawienne. Ich łączne stosowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia lub nasilenia się tych objawów. Alkohol może wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania i przetwarzania sildenafilu, co może obniżyć skuteczność leku w leczeniu zaburzeń erekcji. 

Interakcje z pożywieniem i innymi lekami

Sildenafil może wchodzić w interakcje zarówno z żywnością, jak i innymi lekami. Tłuste posiłki mogą spowolnić wchłanianie sildenafilu z przewodu pokarmowego, co może opóźnić działanie leku, natomiast grejpfrut (zarówno jako owoc jak i picie soku) może zwiększyć stężenie sildenafilu we krwi, zwiększający tym samym ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Sildenafil nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami z grupy azotanów, ponieważ może to prowadzić do znacznego obniżenia ciśnienia krwi i wystąpienia niebezpiecznego stanu hipotensji. Niektóre leki będące inhibitorem enzymu CYP3A4 (np. erytromycyna, klaritromycyna, itrakonazol, rytonawir), mogą zwiększać stężenie sildenafilu we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i problemów z prostatą alfa-blokery w połączeniu z sildenafilem mogą powodować skrajne obniżenie ciśnienia krwi.

Środki ostrożności

Istnieje kilka istotnych środków ostrożności, których przestrzeganie pomoże minimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i zapewni bezpieczne stosowanie sildenafilu.

 • Sildenafil jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych mężczyzn.
 • Rozpoczęcie stosowania sildenafilu powinno zostać poprzedzone konsultacją lekarską.
 • Należy stosować sildenafil zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z instrukcjami zawartymi na ulotce leku.
 • Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu oraz unikanie tłustych posiłków przed zażyciem sildenafilu.
 • Po zażyciu sildenafilu mogą wystąpić zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn. Należy unikać wykonywania działań wymagających skupienia uwagi, aż do momentu, gdy będą pewne, że lek nie wpływa negatywnie na zdolność do wykonywania tych czynności.
 • Doświadczanie skutków ubocznych po zażyciu sildenafilu powinno zostać niezwłocznie skontaktowane z lekarzem.
 • Sildenafil może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania tabletek na erekcję konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Powiązane kategorie produktowe

Podobne wpisy
Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później...
CZYTAJ
W życiu mężczyzny seks jest równie ważny (lub nawet ważniejszy) niż piłka nożna i emocje...
CZYTAJ
Coraz więcej par ma problem z zostaniem rodzicami. Niektórym może się wydawać, że kłopoty z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia