Legalna apteka
2018-03-29
Dolegliwości i choroby

Skąd się bierze wysoka gorączka i jak sobie z nią radzić?

Podwyższona temperatura ciała to reakcja obronna na atakujące go wirusy i bakterie. Sama w sobie nie jest więc groźna, jednak wysoka gorączka stanowi już zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

 Skąd się bierze wysoka gorączka i jak sobie z nią radzić? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści


Kiedy mówimy o wysokiej gorączce?


Pojawienie się gorączki niesie ze sobą osłabienie i gorsze samopoczucie, które zredukować można, przyjmując leki przeciwgorączkowe. Jednak w sztucznym obniżaniu temperatury ciała należy zachować umiar, ponieważ jest ona naturalnym sposobem walki organizmu z infekcją. Ze względu na wysokość gorączki, wyróżniamy różne jej rodzaje:


  • Stan podgorączkowy - poniżej 38 stopni Celsjusza

  • Gorączka nieznaczna - od 38 do 38, 5 stopnia Celsjusza

  • Gorączka umiarkowana- od 38,5 do 39,5 stopnia Celsjusza

  • Znaczna gorączka - od 39,5 do 40,5 stopnia Celsjusza

  • Wysoka gorączka - od 40,5 do 41 stopni Celsjusza

  • Nadmierna gorączka - powyżej 41 stopni.


O ile stan podgorączkowy lub nieznaczna gorączka nie powodują upośledzenia funkcji życiowych, o tyle temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza może wywoływać zaburzenia świadomości i ośrodka kontroli temperatury. Wzrost o kolejny stopień może spowodować uszkodzenie tkanek i ośrodka termoregulacji. 42 stopnie powodują nieodwracalne zmiany w mózgu, a poziom 43 i wyższy mogą skończyć się śmiercią.


Z tego powodu należy uważnie śledzić temperaturę ciała i reagować w zależności od okoliczności jej wystąpienia oraz ogólnego stanu zdrowia. Bezwzględnie należy zwalczać wysoką gorączkę, a w niektórych przypadkach także umiarkowaną.

Przyczyny i leczenie wysokiej gorączki

Gorączka jest objawem, który wyraźnie wskazuje na stan chorobowy i informuje o jego zaostrzeniu. Najczęściej wywołują ją wirusy, bakterie oraz niektóre grzyby, ale może także towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym i nowotworom. W przypadku nieznacznej i umiarkowanej gorączki, z reguły wystarczy odpoczynek i spożywanie większej ilości płynów. Jednak wysoka gorączka wymaga interwencji farmakologicznej. Jednym ze sposobów jest zażycie Pyralginy: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pyralgina-12-tabl,8323.html, która, poza przeciwgorączkowym, wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zalecana jest osobom dorosłym i wykazuje się dużą skutecznością w obniżaniu podwyższonej temperatury.


Warto wiedzieć, że istnieją uwarunkowania zdrowotne, przy których nawet umiarkowana gorączka może być groźna. Szczególnie powinny uważać osoby z niewydolnością oddechową i krążenia, dzieci oraz osoby starsze. Podwyższona temperatura może okazać się w ich przypadku niebezpieczna, a jeśli przekroczy 40 stopni, wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem. Niepokój powinna budzić także gorączka, która utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Nawet, jeśli nie jest wysoka, wymaga ona leczenia ze względu na zagrożenie odwodnieniem organizmu. Zawsze warto mieć w domowej apteczce leki przeciwgorączkowe, mogą bowiem okazać się konieczne w oczekiwaniu na wizytę u lekarza.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Gorączka to reakcja obronna organizmu na infekcje. Kiedy w organizmie pojawiają się bakterie lub wirusy, zaczyna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia