Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-10-24
Zdrowa skóra i uroda

Skóra w okresie menopauzy - jak o nią dbać?

Menopauza wpływa na cały organizm kobiety, w tym także na wygląd skóry. Może ona stać się sucha, bardziej delikatna niż wcześniej, wiotka, a nawet podrażniona. Szczególnie po ustaniu miesiączkowania, cera jest najbardziej narażona na szybkie procesy starzenia (w przypadku dojrzałej skóry charakteryzują się one dość szybkim postępowaniem). Jak zadbać i jak właściwie pielęgnować skórę podczas różnych okresów menopauzy oraz w obliczu zmian zachodzących w organizmie kobiety?

 Skóra menopauzalna może być sucha, cienka, pozbawiona jędrności
Spis treści

Etapy menopauzy a zmiany na Twojej skórze

Menopauza trwa zazwyczaj kilka lat - zwykle występuje między 45. a 55. rokiem życia – jednak jej objawy pojawiają się dużo wcześniej, nawet w wieku 40 lat. To właśnie wtedy zaczynamy mówić o perimenopauzie, która trwa do momentu ustania miesiączkowania. Następnie rozpoczyna się etap postmenopauzy, po całkowitym wygaśnięciu czynności jajników. Wszystkie te okoliczności zdecydowanie wpływają na kondycję skóry.

Co dzieje się ze skórą podczas perimenopauzy?

W okresie perimenopauzalnym proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza ze względu na obniżanie się poziomu estrogenów. To właśnie te hormony przyczyniają się do produkcji kolagenu w skórze. Gdy zaczyna go brakować, a zmiany hormonalne stają się coraz szybsze, spada poziom nawilżenia, skóra zaczyna się wolniej regenerować, jest mniej elastyczna i sprężysta. Wśród najbardziej typowych objawów na skórze podczas perimenopauzy, związanych ze zmianą poziomu hormonów, wyróżnić można:

  • coraz cieńszą i suchszą skórę z bardziej widocznymi zmarszczkami oraz szorstką i matową powierzchnią,
  • większą wrażliwość skóry i podatność na podrażnienia związane z osłabieniem bariery ochronnej, może się też pojawić uczucie pieczenia,
  • opadanie owalu twarzy, pojawienie się tzw. chomików,
  • utratę blasku, jędrności skóry i jej elastyczności,
  • pojawienie się większej liczby przebarwień.

Jak wyglądają procesy starzenia w okresie postmenopauzalnym?

Kolejnym etapem, następującym po ustaniu miesiączkowania, jest postmenopauza. To okres, w którym stopniowo poziom hormonów stabilizuje się na nowym, niższym poziomie. To właśnie podczas postmenopauzy mocno nasilają się objawy starzenia skóry. Jakie z nich zauważa większość kobiet?

  • Wyraźna zmiana owalu twarzy – następuje wskutek wiotkości i opadania tkanek. Mogą się także pojawić opadające policzki, podwójny podbródek oraz głębokie bruzdy nosowo-wargowe.
  • Przesuszenie skóry oraz atrofia – wiele kobiet podczas postmenopauzy zauważa, że ich skóra staje się cienka jak pergamin, ściągnięta i prześwitująca.
  • Zmarszczki – pogłębiają się zmarszczki, u niektórych kobiet skóra dosłownie pokrywa się siateczką głębokich, utrwalonych linii i zagnieceń.
  • Przebarwienia – stają się bardziej widoczne i rozległe, pojawiają się tzw. plamy soczewicowate. Mogą się też pojawić powierzchniowe, wypukłe, ciemnobrązowe zmiany pigmentacyjne, będące skutkiem zaburzeń rogowacenia naskórka.
  • Koloryt skóry – skóra traci swój blask, świeżość i promienność, staje się ziemista i matowa.

Pielęgnacja cery dojrzałej (menopauzalnej)

Przeciwstarzeniowa pielęgnacja skóry w okresie menopauzy, łagodząca skutki zmian hormonalnych, powinna być wdrożona odpowiednio wcześnie, właśnie na etapie perimenopauzy. Powinna także uwzględniać i różnicować potrzeby skóry. Czego innego potrzebuje 40-latka, u której pojawiają się pierwsze oznaki starzenia menopauzalnego, takie jak utrata jędrności i gęstości skóry, a czego innego kobieta w wieku 55-60 lat, która doświadcza przede wszystkim dyskomfortu związanego z silnym przesuszeniem. Dlatego należy wybrać odpowiednią kurację przed menopauzą i kurację po menopauzie.


Podstawą pielęgnacji, niezależnie od wieku - także w okresie menopauzalnym - powinno być dokładne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, a także delikatna eksfoliacja i systematyczne złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Preparat złuszczający najlepiej dobrać w zależności od stanu skóry, np. peeling kwasowy, peeling enzymatyczny, drobnoziarnisty scrub itp. Należy postawić na regularność i konsekwencję, a także wieloetapową rutynę pielęgnacyjną składającą się z np. z pianki oczyszczającej, toniku, serum, kremu na dzień i kremu na noc.

Pielęgnacja przed menopauzą

Pielęgnacja w okresie perimenopauzy powinna reaktywować mechanizmy skóry:

  • przywracać jej gęstość,
  • poprawiać owal twarzy,
  • ujędrniać,
  • przynosić komfort w przypadku pojawiającego się przesuszenia naskórka.

Warto wybierać produkty, które zawierają proksylan oraz kwas hialuronowy. Proksylan można nazwać „molekułą młodości”, która działa na wszystkich poziomach skóry, dbając o jej kompleksowe odmłodzenie. Preparaty z proksylanem będą skutecznie uelastyczniać i ujędrniać cerę, spłycać zmarszczki, a także ograniczać wiotczenie i poprawiać napięcie skóry. Kwas hialuronowy przyczyni się poprawy jędrności, a dodatkowo nawilża skórę w optymalny sposób.

Pielęgnacja po menopauzie

Produkty, z których warto korzystać po menopauzie powinny posiadać bogate, mocno nawilżające, regenerujące formuły, których zadaniem będzie:

  • korygowanie wiotczenia skóry
  • przywracanie skórze poczucia komfortu związanego z suchością i nawracającymi infekcjami.

Na tym etapie również sprawdzi się proksylan, który pobudza syntezę kolagenu. Skuteczne będą także kwasy omega 3-6-9, które kompensują utratę warstwy lipidowej skóry i głęboko ją odżywiają.


Na redukcję przebarwień, a także zapobieganie powstawania nowych, zadziała dobrze niacynamid - znany też jako witamina B3. Jest on także silnym antyoksydantem - ogranicza powstawanie wolnych rodników, a co za tym idzie - spowalnia starzenie skóry.


Warto sprawdzać, czy produkty do pielęgnacji skóry menopauzalnej są:

  • przebadane (skuteczność formuł została potwierdzona klinicznie)
  • niekomedogenne (nie zatykają porów)
  • przeznaczone do skóry wrażliwej (w czasie menopauzy skóra jest szczególnie uwrażliwiona).


Źródła:

  • Rumianowski B., Brodowska A., Karakiewicz B., Grochans E., Ryterska K., Laszczyńska M., Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet, Przegląd menopauzalny 5/2012; 5: 412-416.
  • Nowicka D.: Skóra w okresie menopauzy, [w:] Dermatologia Geriatryczna, A. Kaszuba, J. Szepietowski, Z. Adamski (red.), wyd. I, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2016, ss. 488-489.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Menopauza dotyka każdą kobietę w odpowiednim wieku. Objawia się ona wieloma przykrymi dolegliwościami, dlatego wymaga...
CZYTAJ
Wydaje Ci się, że zaledwie parę lat temu byłaś nastolatką, ale nagle zaczynasz odczuwać uderzenia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia