2017-03-27
Dolegliwości i choroby

Skuteczne sposoby na bolesne skurcze łydek

Nieprzyjemne skurcze łydek są najczęściej zmorą sportowców i kobiet w ciąży. Jednak w przypadku niedoboru potasu, wapnia i magnezu, mogą dotknąć każdego. Magnez odpowiedzialny jest za przewodnictwo nerwowe, potas utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, natomiast wapń dba o dobrą kondycję kości. Przyczyną niedoborów tych elektrolitów jest zazwyczaj zła dieta. Wypłukaniu ich z organizmu służy spożywanie dużych ilości kawy i napojów energetycznych. Negatywnie wpływają one również na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Podobne skutki przynosi nadużywanie alkoholu.

 Skuteczne sposoby na bolesne skurcze łydek - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Inną przyczyną występowania skurczów łydek jest przyjmowanie leków moczopędnych, przeczyszczających tabletek na odchudzanie. Sprzyjają one utracie elektrolitów i mogą nasilać skurcze. Choć przyczyn skurczy łydek najczęściej doszukuje się w niedoborze minerałów lub zbyt częstym piciu kawy, mogą one występować również na skutek rozwijających się chorób. Do tych, najczęściej występujących w parze ze skurczami nóg, należą: niewydolność żylna, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Skurcz łydki – nieprzyjemne i bolesne doznanie

Skurcze łydek wynikają ze zmian długości i napięcia włókien mięśniowych łydek. Włókna zacieśniają się, mięsień brzuchaty lub strzałkowaty łydki twardnieje i dochodzi do bolesnego skurczu. Skurcze łydek są wyjątkowo nieprzyjemne i bolesne, często występują jako niespodziewane ataki nocne. Pierwszym odruchem po ataku jest próba rozmasowania łydki, jednak najbardziej skuteczne jest rozciągnięcie mięśni poprzez wyprostowanie kończyny i jednoczesne trzymanie palców stóp ręką. Można również wykonać ciepły kompres lub polać łydkę ciepłą wodą.

Zapobieganie skurczom łydek

Najlepszymi sposobami na uniknięcie skurczy łydek jest:

  • Nawadnianie organizmu poprzez przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów dziennie,

  • Zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały,

  • Rezygnacja z kawy, alkoholu i napojów energetycznych,

  • Unikanie przebywania przez dłuższy czas w jednej pozycji oraz zakładania nogi na nogę,

  • Odpoczywanie z lekko uniesionymi do góry kończynami dolnymi,

  • Regularne uprawianie sportu, przy jednoczesnym unikaniu przetrenowania,

  • Unikanie noszenia zbyt ciasnych spodni lub butów uciskających łydki.


W przypadku częstych i nawracających skurczy łydek, warto codzienną dietę uzupełnić o minerały w formie suplementów. Odpowiednią dawkę magnezu, witaminy B i potasu dostarcza Neomag skurcz: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/neomag-skurcz-magnezb6potas-50-tabl,1099.html. Zawarty w preparacie magnez korzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy, witamina B poprawia nastrój i koncentrację, a potas reguluje gospodarkę wodną, kontroluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Neomag skurcz polecany jest przede wszystkim osobom narażonym na nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nerwowość, zmęczenie, skurcze mięśni… Brzmi znajomo, prawda? To wszystko może wynikać z niedoboru magnezu w...
CZYTAJ
Magnez to jeden z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Jego niedobory najczęściej dotykają osoby...
CZYTAJ
Potas to jeden z najważniejszych składników odżywczych przyczyniający się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto dbać...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia