• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2018-10-04
Dolegliwości i choroby

Skuteczne sposoby na zaparcia

Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to najczęstsze przyczyny zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem dotykają już co 2 kobietę i co 4 mężczyznę. Sprawdź, jak wspomóc procesy trawienne i uniknąć zaparć.

 Skuteczne sposoby na zaparcia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zaparcia


Zaparcia to taki stan organizmu, który objawia się wypróżnianiem rzadszym nić 3 razy w tygodniu i stolcem oddawanym z trudem. Bardzo charakterystyczne dla osób cierpiących na zaparcia jest uczucie niepełnego wypróżnienia. Kiedy nieodpowiednio się odżywiamy, nie nawadniamy się, żyjemy w ciągłym stresie i brak nam aktywności fizycznej, wzrasta ryzyko wystąpienia zaparć.


Na zaparcia wpływ ma długość pasażu jelitowego – czyli czasu, przez jaki zjedzony pokarm przemieszcza się przez cały przewód pokarmowy. Jego średnia długość to 72 godziny i jeśli wypróżnienia mają miejsce rzadziej, można mówić o spowolnionym pasażu jelitowym.


Wyróżniamy:

 • zaparcia nawykowe – mocno związane ze sferą psychiczną, które determinuje: stres, nieregularny tryb życia lub niechęć do korzystania z publicznych toalet

 • zaparcia czynnościowe – związane z zaburzeniami funkcji jelit, które nasilają nieodpowiednia dieta lub niektóre leki

 • zaparcia na tle chorobowym – niezwykle ważna jest diagnoza lekarska. W niektórych przypadkach należy wykonać specjalistyczne badania, np. badanie kontrastowe jelita grubego, USG, kolonoskopię czy też badanie kału.

Sprawdzone sposoby na zaparcia

Aby wesprzeć procesy trawienne, warto skorzystać z domowych sposobów, które w naturalny sposób pobudzają jelita do pracy. W tym celu wprowadź do swojej diety produkty będące dobrymi źródłami błonnika pokarmowego:

 • suszone śliwki,

 • rodzynki,

 • daktyle,

 • figi,

 • nasiona lnu,

 • nasiona słonecznika.

Zamień białe pieczywo na chleb pełnoziarnisty i jedz więcej nieprzetworzonej żywności, bazując na warzywach, owocach, kaszach. Pamiętaj też o produktach będących źródłem żywych kultur bakterii probiotycznych: kefirze, kiszonkach. Kluczowe jest także odpowiednie nawadnianie organizmu – w tym celu pij minimum 2 litry płynów (wody mineralnej, herbat ziołowych) dziennie. Na perystaltykę jelit pozytywnie wpływa również regularność posiłków, dlatego warto jeść mniej, ale o stałych porach, 4-5 razy dziennie. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, już 30 minutowy spacer wpływa na poprawę perystaltyki jelit.


Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające, lekarz może polecić stosowanie środków farmaceutycznych o działaniu przeczyszczającym. Należy jednak pamiętać, że należy stosować je ostrożnie i w ramach doraźnej kuracji, gdyż przyjmowane przez dłuższy czas rozleniwiają układ pokarmowy i traci on zdolność samodzielnego wypróżniania. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór preparatów na zapacia: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zaparcia,731.html. Wybierz spośród nich taki, który najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego organizmu!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
O zaparciach mówimy, gdy liczba stolców jest mniejsza niż trzy razy w tygodniu. Bardzo często...
CZYTAJ
Praktycznie każdy słyszał choć raz w życiu nazwę: zespół jelita drażliwego. W skrócie nazywany IBS,...
CZYTAJ
Jak się okazuje, zaparcia u dzieci są problemem dość powszechnym. Są też problemem nieprzyjemnym, trudnym...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia