Skuteczne sposoby na zaparcia
Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to najczęstsze przyczyny zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem dotykają już co 2 kobietę i co 4 mężczyznę. Sprawdź, jak wspomóc procesy trawienne i uniknąć zaparć.

Zaparcia
Zaparcia to taki stan organizmu, który objawia się wypróżnianiem rzadszym nić 3 razy w tygodniu i stolcem oddawanym z trudem. Bardzo charakterystyczne dla osób cierpiących na zaparcia jest uczucie niepełnego wypróżnienia. Kiedy nieodpowiednio się odżywiamy, nie nawadniamy się, żyjemy w ciągłym stresie i brak nam aktywności fizycznej, wzrasta ryzyko wystąpienia zaparć.
Na zaparcia wpływ ma długość pasażu jelitowego – czyli czasu, przez jaki zjedzony pokarm przemieszcza się przez cały przewód pokarmowy. Jego średnia długość to 72 godziny i jeśli wypróżnienia mają miejsce rzadziej, można mówić o spowolnionym pasażu jelitowym.
Wyróżniamy:
zaparcia nawykowe – mocno związane ze sferą psychiczną, które determinuje: stres, nieregularny tryb życia lub niechęć do korzystania z publicznych toalet
zaparcia czynnościowe – związane z zaburzeniami funkcji jelit, które nasilają nieodpowiednia dieta lub niektóre leki
zaparcia na tle chorobowym – niezwykle ważna jest diagnoza lekarska. W niektórych przypadkach należy wykonać specjalistyczne badania, np. badanie kontrastowe jelita grubego, USG, kolonoskopię czy też badanie kału.
Sprawdzone sposoby na zaparcia
Aby wesprzeć procesy trawienne, warto skorzystać z domowych sposobów, które w naturalny sposób pobudzają jelita do pracy. W tym celu wprowadź do swojej diety produkty będące dobrymi źródłami błonnika pokarmowego:
suszone śliwki,
rodzynki,
daktyle,
figi,
nasiona lnu,
nasiona słonecznika.
Zamień białe pieczywo na chleb pełnoziarnisty i jedz więcej nieprzetworzonej żywności, bazując na warzywach, owocach, kaszach. Pamiętaj też o produktach będących źródłem żywych kultur bakterii probiotycznych: kefirze, kiszonkach. Kluczowe jest także odpowiednie nawadnianie organizmu – w tym celu pij minimum 2 litry płynów (wody mineralnej, herbat ziołowych) dziennie. Na perystaltykę jelit pozytywnie wpływa również regularność posiłków, dlatego warto jeść mniej, ale o stałych porach, 4-5 razy dziennie. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, już 30 minutowy spacer wpływa na poprawę perystaltyki jelit.
Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające, lekarz może polecić stosowanie środków farmaceutycznych o działaniu przeczyszczającym. Należy jednak pamiętać, że należy stosować je ostrożnie i w ramach doraźnej kuracji, gdyż przyjmowane przez dłuższy czas rozleniwiają układ pokarmowy i traci on zdolność samodzielnego wypróżniania. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór preparatów na zapacia: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zaparcia,731.html. Wybierz spośród nich taki, który najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego organizmu!

mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.