2019-07-10
Zdrowa skóra i uroda

Skuteczne usuwanie cellulitu - sprawdzone preparaty

Nosi pieszczotliwą nazwę „pomarańczowej skórki”, choć nie ma nic wspólnego z byciem uroczym. Nieestetyczne zgrubienia i nierówności uwidaczniające się pod skórą to właśnie złowieszczy cellulit. Jest to najbardziej niepożądany i znienawidzony przez kobiety defekt skórny. Uwielbia atakować uda, pośladki, brzuch oraz ramiona (choć można znaleźć go też na innych częściach ciała). Czyha w ukryciu przez całą zimę, okryty długimi rękawami i spodniami. Wyskakuje z ukrycia (i okrycia) letnią porą, przysparzając o smutek i bezradność. Z zaskoczenia ujawnia się tuż przed urlopem, spod nowo nabytych szortów czy sukienek. Rozkładając ręce w tej beznadziejnej sytuacyjnej, zastanówmy się co możemy zrobić, by pozbyć się wroga?

 Skuteczne usuwanie cellulitu - sprawdzone preparaty - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Tak zupełnie poważnie, cellulit, według definicji, to zaburzenie mikrokrążenia, gdzie zniekształcona tkanka tłuszczowa, uwidacznia się w postaci zgrubień. W związku z mikrokrążeniem, które zostało zaburzone, uniemożliwia prawidłowe i efektywne usuwanie toksyn, które de facto gromadzą się w tkance tłuszczowej, a ta rozrasta się naciskając na tkankę łączną. W następstwie tej sytuacji, tłuszcz zbija się w grudki. 

Dlaczego jest zmorą kobiet?

Analizując zmagania z redukcją cellulitu, przeglądając produkty stworzone do jego walki, można zauważyć, że problem ten tyczy się głównie damskiej części populacji. Etiologia jego powstawania jest wieloczynnikowa, jednak jednym z winowajców jest żeński hormon płciowy zwany estrogenem. Kiedy mamy do czynienia z jego nadmiarem, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu, następuje rozrost adipocytów (komórek tłuszczowych) oraz gromadzenie się wody. Statystyki mówią, iż z tym problemem boryka się nawet 85-98% kobiet. Te same statystyki mówią również, że ta niedoskonałość natury estetycznej, jest jedną z najgorzej tolerowanych, a właściwie nie tolerowanych, przypadłości. Zainteresowanie naukowców tym problemem wzrasta z roku na rok, a dotychczasowe doniesienia sugerują iż jedynie wielotorowa kuracja jest w stanie przynosić zadowalające efekty. 

Cellulit cellulitowi nie równy

Cellulit możemy rozróżnić na:

 • Wodny – gdy bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian, jest obecność nadmiaru wody i toksyn w tkankach, które powodują iż lipidy rozrastają i rozmieszczają  się nierównomiernie.
 • Tłuszczowy – tu bezpośrednią przyczyną jest rozrost komórek tłuszczowych, które tworzą charakterystyczne grudki uciskające naczynia, przez co dochodzi do zatrzymywania wody i toksyn z tkanek. W dalszym efekcie toksyny te, wpływają na zwiększanie ilości lipidów tworząc błędne koło.
 • Cyrkulacyjny – to nic innego jak połączenie dwóch wyżej wymienionych cellulitów. Czyli jednocześnie ma miejsce rozrost lipidów oraz zatrzymanie wody i toksyn.

W dalszej kolejności, możemy sklasyfikować cellulit dzieląc go na poszczególne etapy powstawania. Jest to dość istotne, ponieważ każdy kolejny stopień staje się coraz trudniejszy do usunięcia. Tak więc rozróżniamy 3 fazy:

 • Faza pierwsza – kiedy to cellulit widoczny jest tylko wówczas, kiedy ściśniemy fałd skóry palcami. Jeśli w tej fazie weźmiemy się za zwalczanie go, będzie to najskuteczniejszy moment. 
 • Faza druga – to faza, kiedy czasami zauważamy cellulit, np. w pozycji siedzącej, na krześle.
 • Faza trzecia – ostatnia, kiedy bez względu na to w jakiej pozycji jest ciało, cellulit jest widoczny gołym okiem

Jakie metody najskuteczniejsze w walce z cellulitem?

Tak jak wyżej wspominałam, nie ma stwierdzonej jednej przyczyny powstawania cellulitu.

Może to być: aspekt hormonalny, uwarunkowania genetyczne, zła dieta bogata w węglowodany, brak ruchu, siedzący tryb życia oraz stres ( kortyzol uwalniany przez nadnercza podczas stresu, wzmaga odkładanie się tkanki tłuszczowej), palenie papierosów czy picie alkoholu. Naukowcy co do jednego są zgodni: najskuteczniejsza walka będzie wówczas, kiedy zadziałamy w szerokim spektrum. Tak więc co należy wdrożyć w plan? Zacznijmy od najbardziej podstawowych i popularnych: 

 • Kremy i peelingi antycellulitowe – świetnie radzą sobie zwłaszcza z pierwszą fazą cellulitu oraz wspomagają walkę w pozostałych dwóch fazach. Kremy oraz scruby dadzą najlepsze efekty gdy połączymy je z energicznym masażem. Niektóre kremy zawierają poręczne masażery w zestawie jak na przykład: LIERAC BODY-SLIM Krioaktywny koncentrat korygujący uporczywy cellulit. Godne polecenia są również kremy zawierające formułę nawilżającą i chłodzącą, dzięki czemu usprawnia mikrokrążenie i skutecznie rozprawia się z cellulitem jak np: EQUILIBRA ALOE CRIO GEL Aloesowy chłodzący żel antycellulitowy czy ALPHANOVA SANTE Wyszczuplający krem na cellulit.

 • Dieta i suplementacja – dieta ma ogromny wpływ na tkankę tłuszczową, dlatego warto przyjrzeć się jej uważnie. Warto wyeliminować cukry proste: słodycze, słodzone napoje, wysoko przetworzone jedzenie typu fast food, oraz zmniejszyć ilość węglowodanów złożonych i tłuszczy. Ilość spożywanej soli również powinno się ograniczyć, ponieważ wpływa na zatrzymywanie się wody wewnątrz organizmu. Pomocne mogą okazać się również środki suplementujące jak: wspomagające procesy odchudzania ZIELONA KAWA w kapsułkach. Działająca detoksykująco CHLORELLA POWDER usuwa i oczyszcza z metali ciężkich, reguluje poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu całkowitego. Wspomaga odchudzanie, redukuje tkankę tłuszczową i odmładza dzięki dużej ilości antyoksydantów.

 • Na walkę z zastojami wody AQUAFEMIN HYDRO HARMONY, zaleca się przyjmować szczególnie w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Ciekawą opcją jest też kompleksowo działający ASYSTOR SLIM oparty na kompleksie wyciągu z alg brunatnych, pestek winogron, gorzkiej pomarańczy, zielonej herbaty, L-karnitynie, kofeinie, witaminie B6 oraz occie jabłkowym, opuncji figowej, spirulinie, wyciągach z ostrokrzewu paragwajskiego. Zmniejsza apetyt, reguluje poziom cukru we krwi, wpływa na rozpad lipidów, wspomaga spalanie tłuszczów.

 • Masaże – znakomicie wpływają na udrożnienie przepływu limfy, pomagają pozbyć się toksyn, poprawiają mikrokrążenie. Są niezwykle skuteczną bronią w walce z cellulitem i znacznie przyśpieszają jego niwelowanie. Masaż bańkami chińskimi fantastycznie przyśpiesza również rozpad lipidów. Wykonywanie takiego masażu jest stosunkowo łatwe, a efekty szybko zauważalne. Pamiętajmy jednak, że taki masaż bańką ma również przeciwwskazania (żylaki, widoczne naczyńka, choroby skóry jak egzema czy łuszczyca)

 • Zabiegi w gabinetach specjalistycznych – kolejną opcją jest wykonanie szeregu zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetologicznych. Zabiegi z jakich można skorzystać to: body shaping, body wraping, mezoterapia, karboksyterapia, masaż ultradźwiękami oraz drenaż limfatyczny. Zabiegi są skuteczne i należy wykonywać je pełnymi seriami. Jedynym minusem jest koszt takich zabiegów. 

 • Aktywność fizyczna – nie wolno zapominać nam o tym, iż codzienność z nawykami kształtuje nasze życie. Zadbajmy, żeby były to dobre, wartościowe rytuały i zamieńmy codzienny czas spędzany w fotelu, przed telewizorem na wybraną formę ruchu. Mogą to być długie spacery szybszym krokiem wśród przyrody, nordic walking bardzo popularny i przyjemny od kilku lat, jazda na rowerze, bieg, jazda na rolkach czy joga. Weźmy ze sobą psa na spacer, zaproponujmy jazdę na rowerze przyjaciółce, wyjdźmy na grupowe zajęcia jogi, ponieważ wzajemna motywacja jest kluczem dla utrzymania systematyczności oraz konsekwencji w trenowaniu i zmianie nawyków. 


Oprócz wyżej wymienionych metod, ważna jest codzienna rutyna na którą składa się:

 • odpowiednia ilość snu,
 • krótki relaks w ciągu dnia,
 • unikanie stresu,
 • zmiany pozycji i unikanie pozycji stojącej przez wiele godzin,
 • zachowanie umiaru w opalaniu i gorących kąpielach,
 • unikanie częstego noszenia obcisłych ubrań oraz butów na obcasie,
 • stosowanie naprzemiennych natrysków ciepłą i zimną wodą, kończąc zawsze zimnym prysznicem,
 • przyjmowanie 2-3 litrów płynów dziennie.

Zdjęcie autora
Autor
Agnieszka Parysek
Z wykształcenia: technik farmaceutyczny, technolog żywności i żywienia, specjalista metod naturalnych i masażu oraz marketingowiec w jednym. Z zamiłowania pasjonatka zdrowego stylu życia i holistycznego podejścia do zdrowia. Kochająca czytać i pisać Copywriterka. Od zawsze poszukująca i chłonąca wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Fotografka amatorka lubiąca podróże z plecakiem. Pełna optymizmu mama dwójki chłopców.
Podobne wpisy
Zmaga się z nim, bez względu na wiek, wagę czy styl życia, 8 na 10...
CZYTAJ
Nosi pieszczotliwą nazwę „pomarańczowej skórki”, choć nie ma nic wspólnego z byciem uroczym. Nieestetyczne zgrubienia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia