Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-07-02
Zdrowa skóra i uroda

Słońce a trądzik - fakty i mity

Czy zdarzyło Ci się podczas ekspozycji na słońce zauważyć znaczną poprawę kondycji swojej skóry? Można byłoby pomyśleć, że promienie słoneczne to lekarstwo na problemy skórne. Wielu z nas nie może się doczekać momentu, w którym poczuje na swojej twarzy pierwsze promienie słońca i wygrzeje się w ich blasku, zapominając choć na kilka tygodni o uciążliwych objawach trądziku. Czy nasze przekonania są jednak zgodne z prawdą? Czy słońce leczy trądzik i można korzystać z niego bez ograniczeń? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Opalanie na trądzik jako sposób na tłustą cerę
Spis treści

Czy słońce „leczy” trądzik?

MIT! Na pewno wielu z Was niestety się zawiedzie, ale nie - słońce nie leczy trądziku. Niestety jest to bardzo powszechny mit wśród osób borykających się z problemami łojotoku, pryszczy i stanów zapalnych w obrębie skóry twarzy. Im wcześniej zadziałamy w odpowiedni sposób na naszą cerę podczas ekspozycji na słońce, tym szybciej pozbędziemy się problemu i nie narazimy swojej skóry na powikłania posłoneczne - na przykład w postaci ciemnych, nieestetycznych przebarwień.


Czy słońce pomaga na trądzik i sprawia, że skóra wygląda zdrowiej?

FAKT! Jeśli opalasz się bez filtra, Twoja skóra faktycznie może wyglądać lepiej. Koloryt cery zostaje wyrównany i masz wrażenie, że wszystkie jej problemy zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jest to jedynie chwilowy efekt, który przykrywa problem, ale go nie leczy. Dodatkowo skóra narażona jest na działanie szkodliwych promieni UV, które prowadzą do zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się zmian nowotworowych. Oprócz problemów zdrowotnych, nasza delikatna skóra twarzy narażona jest na pojawienie się zmarszczek i innych oznak przedwczesnego starzenia.


Czy słońce pomaga na trądzik poprzez jego wysuszenie?

MIT! Chwilowo rzeczywiście może tak być, ale problemy związane ze skórą w późniejszych miesiącach, w chłodnych porach roku, zaatakują ze zdwojoną siłą, a stan cery znów się pogorszy - musi ona bowiem produkować jak najwięcej sebum, by odbudować barierę hydrolipidową naruszoną lub uszkodzoną przez promieniowanie UV latem.


Słońce a trądzik - czy po lecie pryszcze atakują ze zdwojoną siłą?

FAKT! Trądzik może pojawić się w okresie jesiennym, powracając z olbrzymim nasileniem. Promienie słoneczne są efektem odbicia – objawy potrafią się pogłębić, a w wyniku powstają ciężkie zmiany zapalne. Wracamy więc do punktu wyjścia.


Solarium na trądzik - czy to działa?

MIT! Takie postępowanie również nie jest dobrym rozwiązaniem. Sztuczne lampy, które nas opalają, generują olbrzymie nasilenie promieni UVA i UVB, sprzyjających zmianom nowotworowym. W Europie obowiązuje dyrektywa, która zakazuje sztucznego opalania w solarium osobom poniżej 18 roku życia. Nie warto więc narażać własnego zdrowia. Ten zabieg jest jedynie krótkotrwały i jak w przypadku ekspozycji na słońce, trądzik może powrócić jeszcze silniejszy i trudniejszy do wyleczenia.


Czy w kosmetykach na trądzik są substancje, które mogą być fotouczulające?

FAKT! Retinoidy zawarte w preparatach stosowanych do leczenia miejscowych zmian trądzikowych, potrafią wywołać spore zamieszanie, w tym przesuszenie, złuszczanie oraz uwrażliwienie podczas ekspozycji skóry na słońce. Może to również prowadzić do zaostrzenia zmian chorobowych. Na skórze zazwyczaj pojawia się w tym czasie zaczerwienienie i podrażnienie, prowadzące do pogorszenia wyglądu skóry. Innym sposobem leczenia trądziku jest również tetracyklin, który przyjmuje się w formie antybiotykoterapii. Lek ten jest sam w sobie fotouczulający. Podczas jego zażywania skóra wyeksponowana na promieniowanie słoneczne może nabawić się przebarwień - zwłaszcza w miejscach, w których są aktywne wypryski. Usunięcie takich posłonecznych przebarwień zajmuje dużo czasu i można to zrobić wyłącznie z wykorzystaniem zabiegów gabinetowych - kosztownych i nie zawsze przyjemnych.


Czy wszystkie kremy z filtrem są ciężkie, tłuste i zapychające?

MIT – Odpowiednio dobrany krem z filtrem nie jest jedynie ochroną przed szkodliwymi promieniami UV, ale może być również Twoją bezpieczną kuracją trądzikową podczas upałów. Dostępne na rynku kremy przeciwsłoneczne różnią się od tych, które pamiętamy jeszcze sprzed kilku lat. Kiedyś produkty te zapychały pory i nasilały problemy związane z trądzikiem. Teraz są one dopasowane do różnych cer i potrzeb skóry - np. dla osób z trądzikiem.


Słońce na trądzik? Zamiast tego wybierz dobry krem z filtrem!

Marka DERMEDIC stworzyła rekomendowany przez dermatologów preparat Sunbrella - krem ochronny z filtrem 50+ do skóry tłustej i mieszanej, który jest lekki, nie zatyka porów, łagodzi podrażnienia i łojotokowe stany zapalne. Dzięki swojej delikatnej konsystencji szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej i lepkiej warstwy. Receptura kremu wzmocniona jest substancjami przeznaczonymi do skóry tłustej i mieszanej oraz opiera się na składnikach pochodzenia naturalnego tj.: melisa, tymianek, pokrzywa i podbiał - działającyh tonizująco, oczyszczająco i antyseptycznie. Dodatkowo zwalczają one bakterie, grzyby oraz inne drobnoustroje żyjące na naszej skórze. DERMEDIC Sunbrella krem ochronny 50+ do skóry tłustej i mieszanej jest także wodoodporny i fotostabilny.


Technologia stosowana w kremach z filtrami cały czas się rozwija. Wybór kosmetyków jest ogromny, a rynek wciąż potrafi zaskoczyć. Pamiętaj, aby podczas słonecznych dni dbać o swoją skórę w odpowiedni sposób. Dzięki temu uchronisz się przed powikłaniami związanymi z trądzikiem, przedłużysz młodość swojej skóry oraz nie narazisz się na szkodliwość niebezpiecznych promieni UV.


Przeczytaj także:

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci,   Rodzaje filtrów UV,   Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej w praktyce,   Jak działa ochrona przeciwsłoneczna,   Uczulenie na słońce,   7 zasad zdrowego opalania,   Opalanie naturalne czy samoopalacz,   Co powinniśmy wiedzieć o kosmetykach do opalania?


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
O trądziku można pisać wiele, bo wiele jest jego postaci. Różne są też metody leczenia...
CZYTAJ
W swojej praktyce zawodowej, niemal każdego dnia spotykam się z receptami na leki stosowane w...
CZYTAJ
Dla wielu osób złocista opalenizna jest synonimem udanych wakacji. Tymczasem nadmierna ekspozycja skóry na promienie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia