Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-05-12
Suplementacja

Sok z czarnej rzepy. Czym się wyróżnia?

Sok z czarnej rzepy to składnik, który pojawia się w diecie niewielu osób. Jest to jednak błąd, ponieważ zawiera on cenne składniki wpływające pozytywnie na funkcjonowanie całego ciała. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim witaminy i różne pierwiastki. Jak sok z czarnej rzepy wpływa na ludzki organizm?

 Co zawiera sok z czarnej rzepy?
Spis treści

Co zawiera sok z czarnej rzepy?

Sok z czarnej rzepy to bogate źródło witamin i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Są to związki łatwo przyswajalne, działające m.in. na skórę, włosy i paznokcie, a także funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Wśród nich można wymienić:

  • witaminę B1 i B2,
  • witaminę PP,
  • witaminę C,
  • wapń,
  • magnez,
  • potas,
  • żelazo,
  • siarkę,
  • fosfor.

Czarna rzepa jest również źródłem glikozydów gorczycznych. Odpowiadają one za charakterystyczny smak tej rośliny, a jednocześnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego – zwiększają wydzielanie żółci, soków trawiennych i śliny.


W skład soku z czarnej rzepy wchodzą przeciwutleniacze. Z tego powodu może on działać przeciwstarzeniowo, a także zmniejszać ryzyko powstania nowotworów. To właśnie dlatego sok z czarnej rzepy można podawać zarówno doustnie, jak i w formie kosmetyków nakładanych na skórę.

Jak działa sok z czarnej rzepy na ludzki organizm?

Sok z czarnej rzepy jest powszechnie wykorzystywany do produkcji różnych kosmetyków. Wpływa on bowiem pozytywnie na skórę i włosy – pozwala na poradzenie sobie z różnymi problemami, w tym m.in. z trądzikiem zaskórnikowym czy wypadaniem włosów. Z tego powodu ekstrakty z czarnej rzepy wchodzą w skład wielu szamponów czy żeli do mycia twarzy. Wykazuje on także właściwości dezynfekujące dla skóry, zmniejszając ilość wydzielanego łoju. Z tego powodu jest polecany zwłaszcza osobom borykającym się z nadmiernym przetłuszczaniem i niedoskonałościami.


Sok z czarnej rzepy to również produkt spożywczy. Ma on działanie odkażające, pozwalając na łatwiejsze pozbycie się infekcji dotyczących układu pokarmowego. Ponadto wspiera on wydzielanie soków trawiennych. Poleca się przyjmowanie takiego soku w trakcie przeziębienia czy nawet problemów z pęcherzem, ponieważ pomaga on eliminować szkodliwe bakterie odpowiedzialne za takie stany. Nie można go jednak stosować w przypadku występujących chorób serca czy nerek. Przeciwwskazaniem są także kamienie żółciowe, nadkwasota żołądka i nieżyty jelita cienkiego.


Regularne spożywanie soku z czarnej rzepy pozwala także na złagodzenie nerwobóli i zredukowanie stanów zapalnych.
Może pomagać również osobom borykającym się z problemami z układem ruchowym. Jest dostępny zarówno w butelkach, do bezpośredniego picia, jak i w formie kosmetyków.

Jak stosować czarną rzepę?

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się zaopatrzenie się w już gotowy sok z czarnej rzepy, który można pić czy nawet dodawać do już posiadanych kosmetyków. Istnieje także opcja wykorzystania samej bulwy i uzyskanie z niej soku samodzielnie. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą same stworzyć mieszanki korzystne m.in. dla skóry głowy, dodając do soku z czarnej rzepy m.in. olejku rycynowego.


Czarna rzepa ma charakterystyczny, gorzki smak, dlatego najczęściej stanowi ona dodatek do innych mieszanek warzyw i owoców oraz pozostałych potraw. W okresie przeziębienia może być stosowana jako kuracja, przyjmowana w konkretnych ilościach dziennie. W gotowych mieszankach często pojawiają się także dodatkowe składniki, podbijające cenne właściwości czarnej rzepy. Mowa tu m.in. o ekstrakcie z owoców camu camu czy jeszcze większej ilości witaminy C.


Sok z czarnej rzepy można przyjmować jedynie w określonych ilościach w ciągu doby. Zwykle jest to około 50 ml w przypadku osoby dorosłej. To sposób na wspomaganie procesów zachodzących w obrębie układu pokarmowego oraz immunologicznego. Świeży sok musi być odpowiednio przechowywany, by nie stracić cennych właściwości i pozytywnego wpływu na ludzki organizm.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Rozmaite infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych pojawiają się bardzo często szczególnie w okresie obniżonej...
CZYTAJ
Czarna rzepa stanowi solidny zastrzyk witamin i składników mineralnych, dlatego zaleca się włączyć ją do...
CZYTAJ
Obecnie drogeryjne, apteczne, a nawet marketowi półki uginają się od mnogości propozycji producentów kosmetycznych -...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia