Sok z owoców granatu. W czym może pomóc?
Owoc granatu to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego jego właściwości były wykorzystywane już w starożytności. Dobroczynny wpływ na organizm człowieka ma jednak nie tylko świeży owoc, ale także pozyskiwany z niego sok. Dowiedz się, dlaczego warto go spożywać – na zdrowie!
W czasach starożytnych sok z owocu granatu określany był mianem życiodajnego nektaru. Stosowano go jako wsparcie w zwalczaniu wielu dolegliwości: począwszy od biegunki, poprzez wrzody i próchnicę, a skończywszy stanach zapalnych gardła. I obecnie sok z tego owocu jest doceniany i wykorzystywany jako wsparcie prawidłowego funkcjonowania organizmu – z uwagi na zawartość cennych składników aktywnych.
Sok z owoców granatu – bogactwo składników odżywczych
W soku z owoców granatu skrywa się bogactwo cennych składników aktywnych, które wspomagają prawidłową pracę organizmu. Stanowi m.in. źródło:
- polifenoli,
- witaminy C,
- witaminy E,
- witaminy B5,
- potasu,
- magnezu,
- fosforu,
- kwasu askorbinowego.
Szczególną rolę przypisuje się przeciwutleniaczom, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Tym samym pomagają przeciwdziałać procesom starzenia oraz uszkodzeniom na poziomie komórkowym.
Sok z owoców granatu – poznaj jego właściwości
Sok z owoców granatu wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami, które pomagają w utrzymaniu organizmu w zdrowiu.
Wsparcie w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu
Czy wiesz, że zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL prowadzi do miażdżycy, której następstwem są schorzenia układu sercowo-naczyniowego? Okazuje się, że zawarte w soku z owoców granatu składniki aktywne pomagają w utrzymaniu optymalnego stężenia cholesterolu.
Pomoc w przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym
Duża ilość przeciwutleniaczy obecnych w soku z owoców granatu może pomagać w przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym. Mowa m.in. o raku piersi, raku prostaty czy raku jelit. Składniki aktywne przyczyniają się do zahamowania namnażania komórek nowotworowych.
Na szczególną uwagę zasługuje wpływ soku z owoców granatu na raka piersi. Badania naukowe potwierdzają, że składniki aktywne pomagają w zahamowaniu angiogenezy, a także wzrostu komórek rakowych, co prowadzi do ich apoptozy.
Wsparcie w zaburzeniach erekcji
Sok z owoców granatu pomaga zwiększyć sprawność seksualną. Wspomaga potencję, eliminuje zaburzenia erekcji i jednocześnie poprawia libido. Wszystko za sprawą regulowania przepływu krwi przez naczynia krwionośne, co przekłada się na lepsze ukrwienie.
Wsparcie przy PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi uprzykrzyć życie każdej kobiety. Sok z owoców granatu – z uwagi na obecność fitoestrogenów – pomaga złagodzić skutki PMS.
Wsparcie dla skóry
Sok z owoców granatu stanowi bogactwo przeciwutleniaczy, które wykazują dobroczynny wpływ na skórę. Nie tylko pomagają opóźnić procesy starzenia, ale również przyspieszyć regenerację. Ułatwiają gojenie się zmian trądzikowych.
Ponadto zawarty w soku kwas elagowy – poprzez zapobieganie utracie wody z komórek – pomaga utrzymać skórę elastyczną.
Skąd pozyskać sok z owoców granatu?
Sok z owoców granatu pozyskiwany jest z pestek, dlatego w warunkach domowych trudno o jego samodzielną produkcję. Warto zatem sięgnąć po gotowe wyroby, dostępne m.in. w aptece. Pochodzące od renomowanych dostawców, są gwarancją jakości oraz zachowania walorów odżywczych.
Sok z owoców granatu – nie dla wszystkich?
Chociaż sok z owoców granatu ma wiele cennych właściwości, nie mogą go stosować wszyscy. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. zapalenie trzustki, choroba wrzodowa żołądka, nadkwasota.
Sok z owoców granatu – w jakich ilościach go przyjmować?
Jeżeli chcesz wykorzystać właściwości soku z owoców granatu w ramach profilaktyki, dzienna porcja na poziomie 40 ml będzie optymalna. Zaleca się przyjmować sok rano i wieczorem – najlepiej przed posiłkiem.
Pamiętaj! Sok z owoców granatu możesz podawać dzieciom. Zwróć jednak uwagę na ilość – niech porcja będzie dwukrotnie mniejsza w porównaniu z osobami dorosłymi.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.