2017-03-28
Dolegliwości i choroby

Sposoby leczenia chorób stawów

Zapalenie stawów, należy do grupy chorób, w których dochodzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej, a w konsekwencji uszkodzenia, zniekształcenia i ograniczenia ruchomości stawów. Do charakterystycznych objawów należą: ból, obrzęk i sztywność stawów. Istnieje nawet 100 rodzajów zapaleń stawów, przypuszczalnie większość z nich to choroby autoimmunologiczne, czyli takie, które są wynikiem autoagresji organizmu.

 Sposoby leczenia chorób stawów - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Chorobą stawów, powodującą najcięższe kalectwo, jest choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoporoza. Jej przyczyną jest zaburzenie jakości i ilości chrząstki stawowej. Drugi najpopularniejszy rodzaj zapalenia stawów to RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Objawem RZS jest pojawianie się guzków reumatoidalnych nad stawami, najczęściej w okolicach łokci i na dłoniach.


Do tej pory, mimo licznych badań nad chorobami reumatologicznymi, nie odkryto ich wszystkich przyczyn. Zmian, które dokonały się już w obrębie stawów, nie da się cofnąć, w związku z tym leczenie chorób stawów polega na zapobieganiu i zmniejszaniu bólu. Należy również pamiętać, że każdy przypadek zapalenia stawów jest inny, nie ma więc jednego, uniwersalnego środka uśmierzającego ból.

Aktywność fizyczna - najlepsze lekarstwo na choroby stawów

Leczenie chorób stawów warto rozpocząć od metod niefarmakologicznych i wypracowania kliku zdrowych nawyków, które w pozytywny sposób wpłyną na stan stawów. Codzienne uprawianie sportu, gimnastyka lub chociaż krótkie spacery należą do najskuteczniejszych metod walki ze zwyrodnieniami stawów. Zapobiegają powstawaniu przykurczów i poprawiają ruchomość stawów, wzmacniają mięśnie i łagodzą ból. Ćwiczenia warto skonsultować z rehabilitantem, by aż nadto nie obciążyć stawów. Takie podstawy poprawią stan zdrowia, ale też sprawią, że leczenie farmakologiczne przyniesie lepsze efekty.

Leczenie zapalenia stawów

Podstawą farmakologicznego leczenia chorób stawów są leki dobierane indywidualnie do wieku, stanu zdrowia, zaawansowania i przebiegu choroby. Należy je rozpocząć od leczenia miejscowego, w którym najlepsze efekty przynoszą kapsaicyna i niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci żeli i maści. Stosowane zewnętrznie są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla żołądka. Wpływają rozluźniająco na mięśnie, poprawiają ruchomość stawów i co najważniejsze, działają w miejscu występowania bólu. Stosując je, należy mieć na uwadze, że nie mogą być to produkty rozgrzewające.


Jeśli ich działanie okaże się niewystarczające i wciąż odczuwalny będzie ból, warto uzupełnić je o leki przeciwbólowe z paracetamolem i niesteroidowe leki przeciwzapalne. NLPZ są bardzo skuteczne i dostępne bez recepty, jednak nie należy przyjmować ich na własną rękę ze względu na dużą ilość działań niepożądanych, jakie mogą wywołać w organizmie. Należy je przyjmować w jak najmniejszych dawkach, przez jak najkrótszy okres czasu.


Innym sposobem leczenia są sterydy, które szybko hamują zapalenie i przynoszą ulgę w bólu. Niestety, ich skutkiem ubocznym może być utrata masy kostnej, nadciśnienie, cukrzyca, a nawet depresja.


Jedną z najnowszych form leczenia jest terapia biologiczna, stosowana u osób, u których nie działają inne metody. Leki biologiczne zaliczane są do białek i ich zadaniem jest modyfikowanie przebiegu choroby. Pacjent przyjmuje dwa rodzaje preparatów, jeden w formie kroplówki co kilka tygodni i drugi podskórnie raz na tydzień. Jest to skuteczna, ale wciąż bardzo rzadko stosowana metoda leczenia.

Nowa metoda leczenia chorób stawów

Istnieje też nowa grupa leków SYSADOA, czyli powoli działające leki do zwalczania objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Ich cechą charakterystyczną jest opóźnione działanie i mała toksyczność. Przynoszą istotną poprawę i ulgę w bólu, zwłaszcza stawu kolanowego. Jednym z leków należących do grupy SYSADOA jest Piascledine: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/piascledine-300-mg-30-kaps,2787.html, który działa odbudowująco na macierz pozakomórkową chrząstki stawowej, usprawnia aparat ruchowy chorego i wykazuje działanie łagodzące objawy zwyrodnieniowego uszkodzenia chrząstki stawowej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów,...
CZYTAJ
Zapalenie stawów jest dokuczliwą dolegliwością, która objawia się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością stawów....
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia