2016-03-25
Dolegliwości i choroby

Sposoby na chrypkę

Chrypka objawia się zaburzeniem barwy głosu i zwykle towarzyszy jej suchość i drapanie w gardle. Kojarzona jest z infekcjami górnych dróg oddechowych, jednak nie jest ona tylko i wyłącznie objawem przeziębienia. Zaburzenia występujące w obrębie fałd głosowych mogą mieć różną przyczynę.

 Sposoby na chrypkę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Chrypka - objawy

  • objaw towarzyszący przeziębieniu, szczególnie gdy spływająca do gardła wydzielina z nosa, powoduje podrażnienie strun głosowych
  • skutek przebywania w suchych, zapylonych lub zanieczyszczonych pomieszczeniach (w tym zanieczyszczonych dymem tytoniowym)
  • konsekwencja nadmiernej eksploatacji głosu (w przypadku nauczycieli, dziennikarzy, dzieci lub kibiców sportu)
  • objaw towarzyszący alergii lub astmie, dla których charakterystyczna jest nadreaktywność odruchów obronnych w tym odruchu kaszlu. W leczeniu chorób układu oddechowego stosowana jest kortykoterapia, której działaniem niepożądanym może być m.in. chrypka
  • skutek refluksu, gdy zarzucana do przełyku i gardła treść pokarmowa powoduje uszkodzenie błony śluzowej
  • objaw nowotworu krtani lub gardła.

Leczenie chrypki

W przypadku chrypki spowodowanej przeziębieniem, zanieczyszczeniem powietrza lub nadwyrężeniem strun głosowych, leczenie będzie obejmowało łagodzenie objawów. Wówczas należy stosować pastylki do ssania lub syropy zawierające w swoim składzie porost islandzki, prawoślaz lub babkę lancetowatą. Pomocne będą również preparaty z witaminą A i E lub zawierające oleje. Najczęściej występują w postaci aerozoli do gardła. Zalecane jest również oszczędzanie głosu, nawilżanie pomieszczeń i unikanie, w miarę możliwości, zanieczyszczonych i zapylonych miejsc. Pracownikom narażonym na pyły i zanieczyszczenia, zaleca się pracę w maskach oraz regularne badania kontrolne. Chrypka, która jest skutkiem astmy lub refluksu wymaga leczenia przyczynowego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Zapalenie gardła to infekcja wirusowa (rzadziej bakteryjna), z którą borykamy się najczęściej jesienią i zimą....
CZYTAJ
Ból gardła, to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu czy...
CZYTAJ
Gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche np. z powodu klimatyzacji oraz organizm narażony jest...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia