Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2024-03-13
Dolegliwości i choroby

Domowe sposoby na chrypę

Chrypka objawia się zaburzeniem barwy głosu i zwykle towarzyszy jej suchość i drapanie w gardle. Kojarzona jest głównie z infekcjami górnych dróg oddechowych, jednak nie jest ona tylko i wyłącznie objawem przeziębienia. Zaburzenia występujące w obrębie fałd głosowych mogą mieć różną przyczynę. Co na chrypkę stosować, aby pozbyć się tego uciążliwego objawu? Poznaj domowe sposoby na chrypkę!

 Sposoby na chrypkę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dlaczego powstaje chrypka?

Chrypka w praktyce oznacza zmianę barwy głosu pod wpływem podrażnienia strun głosowych. Zazwyczaj pojawia się w wyniku ich nadmiernego eksploatowania. Niekiedy występuje razem z innymi objawami, takimi jak kaszel, uczucie drapania lub pieczenia w gardle oraz potrzeba odchrząkiwania. Chrypka bardzo często występuje u osób pracujących głosem, np. u nauczycieli, śpiewaków czy lektorów, którzy ze względu na obowiązki zawodowe bardzo często zadają sobie pytanie, jak wyleczyć chrypkę w jeden dzień.


Aby wyjaśnić patomechanizm powstawania chrypki, należy przybliżyć budowę strun głosowych. Znajdują się one w krtani i tworzą je dwa pasma mięśni, które drgają podczas wydobywania dźwięków. W wyniku zaburzenia mechanizmu drgania dochodzi do nadwyrężenia strun głosowych, czego objawem jest chrypka. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, co na chrypę najlepiej stosować oraz jaki wybrać domowy sposób na chrypę, warto zastanowić się, czy może być ona dla nas groźna. Warto to sprawdzić, ponieważ chrypka nie powinna być zawsze bagatelizowana, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.


Zapoznaj się także ze wpisem: Leczenie przeziębienia

Czy chrypka jest niebezpieczna?

Każdorazowo, zanim zaczniesz się zastanawiać, jak pozbyć się chrypki, pomyśl najpierw o jej przyczynach. Jej wystąpienie jest najczęściej objawem wirusowej lub bakteryjnej infekcji górnych dróg oddechowych. Chrypka może pojawić się jednak również pod wpływem innych czynników, takich jak:

  • spożywanie pikantnych potraw,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • przeciążenie strun głosowych u osób pracujących głosem - śpiewaków, nauczycieli, lektorów, pracowników call center,
  • wysokie zapylenie powietrza, np. u rolników, ogrodników, stolarzy oraz pracowników przemysłowych.

To jednak nie koniec, ponieważ poranna chrypka jest częstym symptomem towarzyszącym osobom nałogowo palącym papierosy. W takim przypadku nie należy jej nigdy bagatelizować, ponieważ chrypka może świadczyć o rozwijającym się nowotworze krtani lub gardła. Chrypka może pojawić się także u osób nadużywających alkoholu, ponieważ mocno wysusza on błonę śluzową gardła.


Na szczęście chrypka przeważnie nie jest objawem poważnych chorób i zazwyczaj ustępuje po wyeliminowaniu czynnika drażniącego. Znając sprawdzone sposoby na chrypkę, można sobie pomóc i przywrócić swojemu głosowi normalne brzmienie. W dalszej części artykułu dowiesz się, co na chrypkę i krtań warto stosować z domowej apteczki.

Kiedy chrypka wymaga konsultacji laryngologicznej?

Zastanawiasz się, jak zlikwidować chrypkę? Na początku możesz zastosować domowe sposoby na chrypę, jednak jeśli zyskuje ona charakter przewlekły i trwa dłużej niż 3 dni (a maksymalnie 4 tygodnie), należy skonsultować się z lekarzem. Zadaniem specjalisty jest ustalenie przyczyny problemu oraz wykluczenie poważniejszych schorzeń gardła i krtani. Niestety przewlekła chrypa może być też jednym z objawów chorób układu pokarmowego, układu oddechowego, a nawet raka.


W wielu przypadkach przewlekła chrypka towarzyszy takim schorzeniom jak:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • alergie,
  • łagodne guzki strun głosowych, polipy, torbiele,
  • problemy z tarczycą lub podrażnienie strun głosowych po operacji tarczycy,
  • tętniak aorty piersiowej,
  • przerost lewego przedsionka serca,
  • poszerzenie tętnicy płucnej,
  • tętniak aorty piersiowej,
  • guzy śródpiersia,
  • rak przełyku, krtani lub płuca,
  • problemy neurologiczne (choroba Parkinsona lub udar).

Domowe sposoby na chrypkę

Zanim wybierzesz się do lekarza, warto wypróbować domowe sposoby na chrypkę i utratę głosu, które w większości przypadków pomagają przywrócić prawidłowe działanie strun głosowych.


Jak pozbyć się chrypki w jeden dzień? Podstawowym zadaniem jest nawilżenie błon śluzowych gardła, co łagodzi przykre dolegliwości oraz wspiera regenerację. Istotna jest więc zwiększona podaż płynów, które warto sączyć często i niewielkimi łykami. Istotne, aby wybierane napoje miały temperaturę pokojową i były niegazowane, by dodatkowo nie podrażniać gardła. Równie ważne jest zapewnienie prawidłowej wilgotności powietrza. Osoby mające problem z nawracającą chrypką powinny wyposażyć się w nawilżacz powietrza, który warto używać szczególnie w okresie grzewczym.


Jeśli zastanawiasz się, co jest dobre na chrypkę, zwróć także uwagę na regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywasz. Jeśli możesz, zrezygnuj z nadwyrężania strun głosowych poprzez mowę (możesz wesprzeć się mikrofonem) oraz z pikantnych, podrażniających gardło potraw.


W każdym domu można też znaleźć produkty i rozwiązania, które mogą być pomocne. Co na chrypkę zastosować w domowych warunkach?

  • siemię lniane - napar z siemienia lnianego pomaga nawilżyć gardło, a dzięki zawartości substancji śluzowych, tworzy na jego powierzchni ochronną powłoczkę,
  • zioła - napary z rumianku, szałwii lekarskiej, tymianku czy mięty wykazują działanie łagodzące i przeciwzapalne, dlatego warto je pić 2-3 razy w ciągu dnia,
  • sól kuchenna - płukanie gardła roztworem soli kuchennej o właściwościach bakteriobójczych pomaga zwalczyć zapalenie gardła będące przyczyną chrypki,
  • soda oczyszczona i olejki eteryczne - dodanie do inhalacji sody w połączeniu z miętowym lub eukaliptusowym olejkiem eterycznym działa odkażająco oraz pomaga poprawić ukrwienie błony śluzowej gardła,
  • sól emska i tabletki emskie - wdychanie roztworu soli oraz stosowanie tabletek emskich pomaga zmniejszyć obrzęk strun głosowych, a także ułatwia odkrztuszanie, jeśli chrypce towarzyszy kaszel,
  • miód, propolis, wyciąg z porostu islandzkiego - pomagają łagodzić podrażnienia strun głosowych, nawilżają oraz chronią błonę śluzową gardła,
  • syrop z wyciągiem z babki lancetowatej - powleka błonę śluzową gardła, łagodzi podrażnienia oraz działa przeciwzapalnie, można go stosować także u dzieci,
  • syrop z cebuli, lipy, czarnego bzu i wyciąg z aronii - wzmacniają i działają bakteriobójczo,
  • sok z cytryny - rozrzedza śluz zalegający w gardle, ułatwiając odkrztuszanie,
  • herbata z sokiem malinowym i imbirem - rozgrzewa, pomaga łagodzić chrypkę i stanowi domowy sposób na utratę głosu,
  • mleko z miodem i masłem - łagodzi podrażnienia i nawilża suchą śluzówkę gardła.

Sprawdź także wpis: Sposoby na podrażnione i bolące gardło – co pomaga na ból gardła?


Domowe sposoby na chrypkę często przynoszą oczekiwaną ulgę i pomagają odzyskać głos. Jeśli jednak ich stosowanie przez kilka dni nie działa, warto skonsultować się z lekarzem i sięgnąć po specjalistyczne preparaty apteczne na chrypę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wrażenie swędzenia i drapania w gardle bywa powodem poważnego dyskomfortu. Jeśli i ty zmagasz się...
CZYTAJ
Ból gardła jest jednym z najczęstszych objawów rozwijającej się i trwającej infekcji. Potrafi być bardzo...
CZYTAJ
Zapalenie gardła to stan, w którym występuje obrzęk, zaczerwienienie i ból w gardle. Może to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia