Sposoby na chrypkę
Chrypka objawia się zaburzeniem barwy głosu i zwykle towarzyszy jej suchość i drapanie w gardle. Kojarzona jest z infekcjami górnych dróg oddechowych, jednak nie jest ona tylko i wyłącznie objawem przeziębienia. Zaburzenia występujące w obrębie fałd głosowych mogą mieć różną przyczynę.

Chrypka - objawy
- objaw towarzyszący przeziębieniu, szczególnie gdy spływająca do gardła wydzielina z nosa, powoduje podrażnienie strun głosowych
- skutek przebywania w suchych, zapylonych lub zanieczyszczonych pomieszczeniach (w tym zanieczyszczonych dymem tytoniowym)
- konsekwencja nadmiernej eksploatacji głosu (w przypadku nauczycieli, dziennikarzy, dzieci lub kibiców sportu)
- objaw towarzyszący alergii lub astmie, dla których charakterystyczna jest nadreaktywność odruchów obronnych w tym odruchu kaszlu. W leczeniu chorób układu oddechowego stosowana jest kortykoterapia, której działaniem niepożądanym może być m.in. chrypka
- skutek refluksu, gdy zarzucana do przełyku i gardła treść pokarmowa powoduje uszkodzenie błony śluzowej
- objaw nowotworu krtani lub gardła.
Leczenie chrypki
W przypadku chrypki spowodowanej przeziębieniem, zanieczyszczeniem powietrza lub nadwyrężeniem strun głosowych, leczenie będzie obejmowało łagodzenie objawów. Wówczas należy stosować pastylki do ssania lub syropy zawierające w swoim składzie porost islandzki, prawoślaz lub babkę lancetowatą. Pomocne będą również preparaty z witaminą A i E lub zawierające oleje. Najczęściej występują w postaci aerozoli do gardła. Zalecane jest również oszczędzanie głosu, nawilżanie pomieszczeń i unikanie, w miarę możliwości, zanieczyszczonych i zapylonych miejsc. Pracownikom narażonym na pyły i zanieczyszczenia, zaleca się pracę w maskach oraz regularne badania kontrolne. Chrypka, która jest skutkiem astmy lub refluksu wymaga leczenia przyczynowego.
