2016-05-04
Porady

Sposoby na kaca

Osobom, którym zdarza się spożyć alkohol w noc sylwestrową, na imprezie rodzinnej lub w trakcie wiosennego grillowania, przedstawię kilka sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami odczuwanymi dzień po spożyciu.

 Sposoby na kaca
Spis treści

Przed i w trakcie imprezy

 • Na początek, ważne jest, aby wypocząć przed imprezą. Zmęczony organizm dużo słabiej radzi sobie z metabolizmem alkoholu.
 • Podczas picia napojów wyskokowych, pamiętaj o spożywaniu posiłków bogatych w białko i tłuszcze oraz o minimum 20 minutowych przerwach między toastami.
 • Uzupełniaj płyny, wybierając np. wodę z cytryną (witamina C przyspiesza rozkład alkoholu), a rezygnuj z napojów gazowanych.
 • Ogranicz palenie papierosów podczas spożywania alkoholu, ponieważ nikotyna potęguje jego działanie.

Po imprezie

 • Wypocznij!
 • Zjedz porządne śniadanie, najlepiej jajecznicę lub jajko sadzone.
 • Pij wodę i napoje zawierające elektrolity. Alkohol zaburza wydzielanie wazopresyny, stąd częste wizyty w toalecie i związana z tym utrata płynów.
 • Pozwól sobie na dawkę słodyczy, które zawierają łatwo przyswajalne cukry proste (glukozę).

Co do farmaceutyków na kaca?

 • Elektrolity przede wszystkim.
 • Jeśli środek przeciwbólowy to tylko z ibuprofenem. Niewskazany jest paracetamol, gdyż dodatkowo obciąża wątrobę.
 • Acetylocysteina, będąca składnikiem leków stosowanym w zwalczaniu mokrego kaszlu, jest źródłem cysteiny – prekursora glutationu. Ten ostatni bierze udział w rozkładzie aldehydu octowego, będącego produktem przemiany alkoholu. Przy niedostatecznych ilościach glutationu, nadmiar nierozłożonego aldehydu octowego jest przyczyną bólu głowy i znużenia.

Częste spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do choroby alkoholowej. Objawia się ona problemami zdrowotnymi, jak również tymi natury psychologicznej oraz socjologicznej i jest bardzo trudna w leczeniu. Ograniczmy spożywanie tego rodzaju napojów do imprez okolicznościowych.

„Zalanie robaka”, czyli innymi słowy mówiąc zakłócenie pracy robaka – struktury anatomicznej w móżdżku powoduje zaburzenie w zakresie koordynacji ruchowej i utrzymania  pionowej postawy ciała. Do tego dochodzi zaburzenie koncentracji i opóźnienie reakcji. Zatem kategorycznie zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Ich zaletą jest cena, prosty sposób użycia, a także dostępność. Alkotest jednorazowy to alternatywa dla...
CZYTAJ
Kac to niestety nieodłączny skutek uboczny spożywania alkoholu. Ból głowy, pragnienie, roztrzęsienie, światłowstręt, nadwrażliwość na...
CZYTAJ
Jednym z najczęstszych pytań i wątpliwości pacjenta stosującego jakieś leki (szczególnie przez dłuższy czas, w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia