2019-01-10
Porady

Sposoby na kaca. Czy istnieją skuteczne sposoby?

Kac to niestety nieodłączny skutek uboczny spożywania alkoholu. Ból głowy, pragnienie, roztrzęsienie, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki należą do najczęściej występujących objawów. Jak powstaje kac? Czy można się przed nim uchronić i czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z nim?

 Sposoby na kaca. Czy istnieją skuteczne sposoby? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny powstawania kaca


Kac to efekt zatrucia alkoholem etylowym i jego metabolitami. Alkohol jest substancją toksyczną, dlatego jego spożywanie zmusza nasz organizm do uruchomienia mechanizmów obronnych. Wątroba stara się jak najszybciej przekształcić szkodliwą substancję w związek, który jest łatwiejszy do usunięcia z organizmu. Nerki próbują wydalić toksyny wraz z moczem. Niestety, w przypadku picia alkoholu, oba te mechanizmy obracają się przeciw nam. Metabolizując alkohol wątroba powoduje powstanie wielokrotnie bardziej toksycznego aldehydu octowego. Natomiast zwiększenie produkcji moczu i wydalania alkoholu wraz z nim powoduje odwodnienie i utratę substancji odżywczych. To właśnie odwodnienie i reakcja organizmu na dużo bardziej szkodliwy metabolit alkoholu są odpowiedzialne za kiepskie samopoczucie. 


Jak uchronić się przed kacem?


Skutecznym sposobem, żeby nie dopuścić do powstania kaca jest umożliwienie naszemu organizmowi warunków do obrony przed szkodliwymi substancjami. Ważne, żeby zapamiętać dwie rzeczy:


  1. Jeśli pijemy czysty alkohol (wódka), to wprowadzamy do organizmu dużo mniej substancji, z którymi musi sobie poradzić, w porównaniu z piwem, winem, czy np. whisky. Najlepiej zdecydować się też na jeden rodzaj alkoholu. Pijąc drinki używajmy naturalnych soków, zamiast kolorowych, gazowanych napoi. To pozwoli naszej wątrobie skupić się na eliminacji jednego zagrożenia, zamiast dodatkowo usuwać barwniki czy konserwanty.
  2. Pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu pijmy jak najwięcej wody, a jeszcze lepiej soków np. pomarańczowego. Pozwoli to uzupełnić nie tylko wodę w naszym organizmie ale też witaminy i sole mineralne, które tracimy z moczem. To ich brak tak dotkliwie odczuwa nasz mózg. Przed spaniem dobrze jest również wypić szklankę płynu.


Jak leczyć kaca?


Kiedy obudzimy się po imprezie w bardzo kiepskim stanie musimy przede wszystkim uzupełnić utraconą wodę i składniki odżywcze. Poza sokami cytrusowymi dobrze sprawdzi się np. lemoniada z miodem, czy osławiona woda z ogórków kiszonych. To bogate źródła cennych substancji. Możemy też ratować się preparatami izotonicznymi lub elektrolitami do rozpuszczania. Znajdziesz je tutaj: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/na-kaca,804.html Nawodnią one nasz organizm lepiej niż sama woda. Pamiętajmy, żeby pić powoli, małymi łykami. Po imprezie żołądek może być bardzo wrażliwy.


Jeśli dokucza nam ból głowy można zażyć leki na bazie ibuprofenu albo kwasu acetylosalicylowego (aspiryny). Zmniejsza one stan zapalny spowodowany zatruciem. Ważne, żeby alkoholu nie łączyć z paracetamolem. Tak samo nie należy leczyć nim kaca i bólu głowy po imprezie. Takie połączenie to groźba poważnego uszkodzenia wątroby. 


Teraz już wiesz, że poimprezowy kac, to krzyk naszego organizmu, który zmuszony jest do ratowania się przed trującymi substancjami. Pamiętaj, że możesz mu w tym pomóc pijąc jeden rodzaj alkoholu, a wraz z nim pijąc dużo soków owocowych. Jeśli mimo wszystko pojawi się ból głowy pamiętaj, żeby w żadnym przypadku nie zażywać paracetamolu. Jeśli musisz, zażyj ibuprofen lub aspirynę

Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Sebastian Lijewski
Farmaceuta, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec, szczęśliwy tata, propagator zdrowego trybu życia oraz rozsądnego podejścia do leków, suplementów i tematów medycznych. W swojej pracy koncentruje się na poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych z wykorzyniem nanotechnologii. Prowadząc bloga „Tata Farmaceuta” pomaga innym odnaleźć się w informacyjnym szumie dotyczącym zdrowia. Jego hobby to podróże, gotowanie i piwowarstwo.
Podobne wpisy
Osobom, którym zdarza się spożyć alkohol w noc sylwestrową, na imprezie rodzinnej lub w trakcie...
CZYTAJ
Jednym z najczęstszych pytań i wątpliwości pacjenta stosującego jakieś leki (szczególnie przez dłuższy czas, w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia