• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2017-01-04
Zdrowa skóra i uroda

Sposoby na przebarwienia twarzy

Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Zazwyczaj można sobie z nim poradzić, niezbędna jest jednak w tym przypadku samodyscyplina, a często również sięgnięcie po odpowiednie preparaty.

 Sposoby na przebarwienia twarzy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Najczęstsze powody powstawania przebarwień na twarzy

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy? Odpowiadają za nie niewłaściwie funkcjonujące komórki (melanocyty), które nagromadzają w jednym miejscu barwnik skóry. Jednym z głównych powodów powstawania takich plam jest wystawianie skóry na szkodliwe działanie słońca. Poza tym za przebarwienia na twarzy odpowiadają niekiedy zażywane przez nas leki hormonalne. Ich przyjmowanie może sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Przebarwienia na twarzy – rodzaje

Rodzajów plam, które pod wpływem wspomnianych czynników pojawiają się na naszej skórze jest kilka. Piegi dziedziczymy i ten rodzaj przebarwień na twarzy jest stosunkowo najmniej uciążliwy (zdaniem wielu piegi są modne). Gorzej ma się sprawa z plamkami, które pojawiają się na skórze niektórych osób po opalaniu, a także plamami wątrobowymi (tak zwane starzenie posłoneczne). Ostudy, czyli żółtobrunatne przebarwienia, na które szczególnie narażone są kobiety to również przebarwienia należące do tych najbardziej dolegliwych. Poza plamami wątrobowymi (z nimi poradzi sobie jedynie dermatolog) wszystkie pozostałe jesteśmy w stanie usunąć lub chociażby zniwelować zazwyczaj sami.

Przebarwienia twarzy – profilaktyka

Zdaniem wielu lekarzy przebarwienia na twarzy usunąć jest znacznie trudniej niż im zapobiec. Dlatego tak ważnym jest, aby nie narażać naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Osobom szczególnie pod tym względem wrażliwym zaleca się stosowanie kremów z filtrami UV (najlepiej SPF 50+) i rezygnację z wizyt w solarium. Kremy takie należy używać przez cały rok, bez względu na pogodę i to, czy często jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie słońca, czy też przebywamy głównie w zamkniętych pomieszczeniach. Regularne stosowanie kremów z filtrami UV zwiększy szansę na zapobiegnięcie powstawania przebarwień twarzy. Do tego jednak niezbędna jest samodyscyplina. Osoby, które zmagają się z przebarwieniami na twarzy powinny zapytać lekarza, czy przyjmowane przez nich leki uwrażliwiają skórę na słońce. Unikać należy również substancji uczulających na słońce, zwłaszcza preparatów zawierających dziurawiec. Tego typu substancje znajdują się często w kosmetykach (na przykład w perfumach) a ich stosowanie w połączeniu z wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych też powoduje przebarwienia.

Preparaty na przebarwienia na twarzy

Jeśli przebarwienia na twarzy stają się dla nas problemem uciążliwym, warto w takim przypadku skonsultować się z dermatologiem lub chociażby z wykwalifikowaną i kompetentną kosmetyczką. Głęboki peeling, a także zabiegi laserowe są zazwyczaj niezwykle skuteczne. Usunąć przebarwienia z twarzy można również za pomocą dostępnych w aptekach specjalistycznych preparatów. Zawarte w nich substancje aktywne odpowiedzialne są za zahamowanie poszczególnych etapów powstawania barwnika, a poza tym, że redukują aktywność melanocytów to dodatkowo wybielają powstałe już plamy.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów na przebarwienia skórne, znajdziesz je na: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-przebarwieniom,112.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Oczyszczanie skóry twarzy to fundament pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. To...
CZYTAJ
Serum do twarzy to wyjątkowy kosmetyk do codziennej pielęgnacji, który pełni dwie bardzo ważne funkcje:...
CZYTAJ
Nadmierna ekspozycja słoneczna często pozostawia po sobie niechciane ślady na skórze. Przebarwienia – bo o...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia