• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-04-11
Dolegliwości i choroby

Sposoby zapobiegania krzywicy u dzieci

Krzywica to choroba rozwijająca się u dzieci pomiędzy 3 miesiącem a 2 rokiem życia, powodująca upośledzenie mineralizacji kości. Jej przyczyną jest niedobór witaminy D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową całego organizmu, czyli głównego budulca kości i zębów.

 Sposoby zapobiegania krzywicy u dzieci - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

W efekcie czego kości stają się podatne na deformacje, słabo uwapnione, miękkie i gąbczaste. Jednym z objawów krzywicy są łukowato wygięte kości nóg. Możliwe jest też zahamowanie wzrostu dziecka, spowodowanie zbyt wolnego zrastania się ciemiączka, powstawanie guzów czołowych, spłaszczenie i rozmiękanie kości potylicznej, branzolety krzywicze na przedramionach i podudziach, a w skrajnych przypadkach nawet garb w okolicy lędźwiowej. U dzieci i niemowląt, ze względu na ich intensywny wzrost, ryzyko krzywicy jest duże. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o prawidłowy poziom witaminy D od urodzenia dziecka. Kobiety spodziewające się dziecka mogą przyjmować witaminę D już w drugim trymestrze ciąży, co również zapobiega jej niedoborom u dziecka.

Witamina słońca

Nie ma wątpliwości, że w zapobieganiu krzywicy u dzieci najskuteczniejsza jest witamina D. Istnieje kilka sposobów na jej dostarczenie do organizmu: dieta, ekspozycja na słońcu, a także przyjmowanie jej w formie suplementów diety. Wyjątkowo łatwym i nieinwazyjnym sposobem zaspokojenia niedoboru witaminy D przez dziecko jest kilkuminutowe przebywanie na słońcu. Pod wpływem promieni słonecznych, organizm potrafi bowiem samodzielnie wyprodukować jej niezbędną ilość. Witaminę D można dostarczyć również z pożywieniem, jedząc ryby morskie, jaja oraz nabiał. Wymienione produkty warto spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy promieni słonecznych nie jest wystarczająco dużo. Suplementacja z pożywienia staje się jednak problematyczna w przypadku niemowląt, których dieta, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, jest wyraźnie ograniczona. W takich wypadkach zapotrzebowanie na witaminę D u niemowląt zapewniają preparaty z witaminą D w kropelkach lub kapsułkach twist-off, które dołącza się do mleka naturalnego lub mleka modyfikowanego. Dawkę suplementowanej przez noworodka czy niemowlaka witaminy D3 należy skonsultować z lekarzem. Analizując wiek, wagę, wielkość ciemiączka i sposób karmienia, określi on właściwe dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Konsultacja lekarska jest niezbędna z uwagi na to, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D3 jest groźny dla dziecka. Przedawkowanie można osiągnąć jedynie poprzez preparaty stanowiące dodatek do diety. Naturalnej, produkowanej pod wpływem ekspozycji na słońcu witaminy D nie da się przedawkować.

Witamina D w walce z krzywicą u dzieci

Ilość witaminy D w mleku matki, które jest zdecydowanie najlepszym pokarmem dla niemowląt, niestety nie jest wystarczająca. Dlatego ważna jest suplementacja witaminy D z zewnątrz, szczególnie w naszej strefie klimatycznej. Brak odpowiedniego nasłonecznienia w ciągu roku uniemożliwia wystarczającą syntezę witaminy D, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu dziecka. Poza dbałością o prawidłowy wzrost i rozwój kości u dzieci, wzmacnia też mięśnie oraz układ immunologiczny. Wartościowy dodatek do pokarmu podawanego dziecku od pierwszych dni życia stanowi Bioaron ® D: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bioaron-witamina-d-twist-off-90-kaps,3806.html. Witamina D od Bioaron® występuje w formie kapsułek twist-off, które ułatwiają podanie preparatu dziecku i dedykowana jest niemowlętom i dzieciom jako wsparcie w leczeniu krzywicy. Preparat Bioaron® można podawać poprzez łączenie z mlekiem lub bezpośrednio do buzi dziecka, na chwilę przed karmieniem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Witamina D3 (cholekalcyferol) – to związek, któremu pod względem chemicznym zdecydowanie bliżej do hormonów i...
CZYTAJ
Suplementacja witaminy D rekomendowana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, od października do kwietnia. Wówczas, ze...
CZYTAJ
Witamina D jest niezwykle ważna dla organizmu dziecka – zarówno dla jego wzrostu, rozwoju jak...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia