• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-01-26
Dolegliwości i choroby

Sprawdź, co najczęściej wywołuje opryszczkę na ustach i jak się uchronić przed jej wirusem

Opryszczka na ustach jest wywołana wirusem opryszczki pospolitej, który najczęściej atakuje osłabiony organizm. W przypadku jej wystąpienia, należy zareagować jak najszybciej, ponieważ choć sama w sobie nie jest groźna, to może doprowadzić do groźnych powikłań.

 Sprawdź, co najczęściej wywołuje opryszczkę na ustach i jak się uchronić przed jej wirusem - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Co wywołuje opryszczkę na ustach?


Opryszczka na ustach zwana jest potocznie “zimnem”. Jest ona efektem zakażenia bakterią HSV1, która przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że jest bardzo zaraźliwa i wystarczy już pocałunek z zakażoną osobą lub napicie się z używanego przez nią kubka, aby nabawić się tego problemu. Zła wiadomość jest taka, że jeśli raz zaraziliśmy się opryszczką, prawdopodobnie będziemy borykali się z jej nawrotami do końca życia, ponieważ stajemy się nosicielami chorobotwórczego wirusa. Zagnieżdża się on w komórkach nerwowych, a obudzony przedostaje się do skóry lub błony śluzowej, powodując stan zapalny i powstanie pęcherzyków.


Sama opryszczka nie jest groźna, jednak może powodować groźne powikłania, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Wirus przeniesiony ręką do oka może spowodować uszczerbek na wzroku, a jeśli przedostanie się do mózgu, może spowodować opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Dlatego w miarę możliwości należy unikać kontaktu z osobą zarażoną opryszczką na ustach, a w przypadku zakażenia działać natychmiastowo.

Profilaktyka i leczenie opryszczki na ustach

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem walki z opryszczką na ustach są specjalne preparaty przeciwwirusowe. Stosuje się je miejscowo na zakażone miejsce, ze średnią częstotliwością około dwóch godzin. Preparaty mogą występować w formie kremu, żelu, olejku albo sztyftu, a dla największej skuteczności, powinny zawierać w składzie acyklowir, który wnika do komórki DNA drobnoustroju i w czynny sposób hamuje rozwój choroby. Takie preparaty można znaleźć w Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/opryszczka,472.html, w której każdy może wybrać środek w najwygodniejszej dla siebie formie. Jeśli opryszczka na ustach pojawiła się nagle, jeszcze przed wizytą w aptece, możemy przemyć ją wodą z rozpuszczoną tabletką polopiryny, która działa przeciwzapalnie.


Aby uniknąć zakażenia wirusem HSV1, należy przestrzegać kilku zasad:

  • mycie rąk po dotknięciu pęcherzyków,

  • unikanie kontaktu z oczami,

  • stosowanie osobnego ręcznika do twarzy,

  • mycie naczyń gorącą wodą z detergentem.

Są to podstawowe zasady eliminujące ryzyko zarażenia się opryszczką i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w kontakcie z dziećmi i kobietami w ciąży. Jeśli zareagujemy szybko i zastosujemy odpowiedni środek przeciwwirusowy, uda się szybko wyleczyć bolesną opryszczkę i pozbyć tego nieestetycznego problemu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Opryszczka wargowa to efekt infekcji wirusem opryszczki zwykłej (Herpes Simplex) typu 1. Gdy jest to...
CZYTAJ
Herpeswirusy to grupa wirusów pasożytująca na kręgowcach. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się patogeny szeroko...
CZYTAJ
Opryszczka objawia się uczuciem mrowienia, pieczenia, delikatnym swędzeniem i kłuciem, które bardzo szybko przeradza się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia