2017-11-21
Zdrowie dziecka

Sprawdź, co powoduje ból dziąseł u dzieci?

Ból dziąseł u dzieci zazwyczaj związany jest z ząbkowaniem. Ulgę w bólu mogą przynieść: masaż dziąseł, żel chłodzący, napar z rumianku lub specjalnie do tego przeznaczone żele na ząbkowanie. Ząbkowanie rozpoczyna się u dzieci z reguły ok. 6. miesiąca życia. Tempo wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci jest indywidualne. Jest to trudny okres zarówno dla rodziców, jak i dziecka.

 Sprawdź, co powoduje ból dziąseł u dzieci? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Powód bólu dziąseł

Rosnący ząb przeciska się przez bardzo ciasny otwór kostny, powodując napór na tkanki łączną i kostną. Bolesny nacisk najbardziej dokucza dziecku w trakcie snu oraz podczas ssania. Wyrzynający się ząb, oprócz bólu, może wywołać również lekki stan zapalny. Właśnie dlatego ząbkowaniu może towarzyszyć gorączka do 38 stopni Celsjusza. W takich przypadkach niezastąpiony jest żel na ząbkowanie o działaniu przeciwzaplanym.

Objawy bólu dziąseł podczas ząbkowania

W czasie ząbkowania, na skutek stanu zapalnego, zwiększeniu ulega działanie gruczołów ślinowych, co pobudza wydzielanie śliny. Dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione. Niekiedy można zaobserwować też czerwone zmiany skórne na policzkach. Ból dziąseł często powoduje też pogorszenie samopoczucia oraz senność i biegunkę.

Sposoby radzenia sobie z bólem dziąseł

Jednym ze sposobów przynoszących ulgę w bólu dziąseł jest ich masowanie. Delikatny masaż dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę od bólu. Można wykonać go palcem lub za pomocą specjalnej silikonowej nakładki z wypustkami. Wykonanie masażu łagodzi ból opuchniętych dziąseł i swędzenie. Kolejną metodą jest podawanie dziecku gumowego gryzaczka wypełnionego wodą. Aby zadziałał jeszcze lepiej, warto schłodzić go wcześniej w lodówce. Zimny będzie dodatkowym znieczuleniem.


Kiedy dziecku zaczyna doskwierać ból dziąseł, można stosować napar rumianku, którym za pomocą sterylnego gazika należy pocierać dziąsła. Zadziała to nie tylko łagodząco, ale też pomoże w zachowaniu higieny jamy ustnej. Produktem niezbędnym w czasie ząbkowania i towarzyszącego mu bólu dziąseł jest żel na ząbkowanie. Szczególnie dokuczliwe i bolesne dla dziecka jest wbrew pozorom wyrzynanie się nie pierwszych, a kolejnych zębów (czwórek i piątek). Warto zminimalizować ból dziąseł, poprzez smarowanie ich sprawdzonym preparatem.


Doskonałym produktem łagodzącym ból dziąseł podczas ząbkowania jest żel Dentinox N: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dentinox-n-zeldostosnadziasla-10gtuba,5981.html. Przynosi ulgę w podrażnieniu dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, dzięki wykorzystaniu przeciwzapalnych i miejscowo znieczulających składników.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Obolałe, swędzące i zaczerwienione dziąsła. Płacz, niechęć do jedzenia, niespokojny sen, a niekiedy gorączka, to...
CZYTAJ
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia