2017-09-01
Porady

Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo czyścić uszy

Uszy są jednym z najważniejszych organów ciała, które umożliwiają odbieranie bodźców słuchowych, dlatego należy dbać o nie w szczególny sposób. Niestety, czasami, mimo zachowania higieny i dokładnego usuwania nadmiernych ilości woskowiny, może występować uczucie zatkanych uszu. W takich sytuacjach najpopularniejszymi przyborami pomagającymi oczyścić uszy są patyczki zakończone z obu stron wacikami. Używanie ich wymaga dużej ostrożności, bowiem wprowadzenie patyczka zbyt głęboko grozi uszkodzeniem przewodu słuchowego. Podpowiadamy, w jaki sposób należy prawidłowo czyścić uszy, by nie narażać się na bolesne infekcje i zaburzenia słuchu.

 Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo czyścić uszy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czyszczenie uszu – czy naprawdę jest potrzebne?


Choć wiele osób używa patyczków higienicznych, warto wiedzieć, że zdrowe uszy oczyszczają się same, dlatego w ich przypadku woskowiny nie powinno się usuwać. Woskowina uszna to wydzielina, która chroni skórę w przewodzie słuchowym oraz błonę bębenkową. Może mieć różną barwę, od jasno żółtej, aż po brunatną. Może występować też w różnej konsystencji, zarówno lepkiej,wilgotnej jak i suchej. Stanowi ona mieszankę wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy.


Częste czyszczenie uszu, a także zbyt głębokie aplikowanie patyczka, powoduje usuwanie o wiele większych niż to konieczne ilości woskowiny. To z kolei skutkuje jej nadprodukcją, ponieważ brak woskowiny w uszach jest dla organizmu sygnałem, że trzeba wyprodukować jej więcej, by skóra wewnątrz uszu była chroniona. Niestety, kiedy ucho wyścieła zbyt duża ilość woskowiny, możliwe jest zatkanie uszu.

Najczęstszy błąd podczas oczyszczania uszu

Oczyszczanie wąskiego otworu wewnątrz ucha patyczkiem higienicznym może doprowadzić, zamiast usunięcia wydzieliny, do wepchnięcia jej dalej. Ponadto, patyczek wprowadzony zbyt głęboko stanowi zagrożenie uszkodzenia skóry lub błony bębenkowej. Nadmiar wydzieliny powoduje utworzenie się czopu, który powoduje zaburzenia słuchu, szum w uszach, ból, a także uczucie zalegania wody w uchu.

Prawidłowe czyszczenie uszu

Zachowanie higieny uszu jest niezwykle proste, do przemycia ich wystarczy użyć wody z mydłem. Z kolei patyczki higieniczne powinny być używane jedynie do oczyszczania małżowiny usznej, czyli elementów ucha zewnętrznego. Sposobem na skuteczne oczyszczenie zalegającej wydzieliny w uszach, zwłaszcza w przypadku pojawienia się czopu blokującego prawidłowe funkcjonowanie przewodu słuchowego lub stanu zapalnego, jest płukanie ucha u laryngologa. Jednak zanim do tego dojdzie, można również spróbować usunąć czop woskowiny samodzielnie za pomocą kropli, spray'ów lub aerozoli. Preparaty te mają na celu rozmiękczyć wydzielinę i ułatwić ich usunięcie. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór specjalistycznych produktów do higieny uszu, które kupisz w atrakcyjnych cenach: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/higiena-uszu,808.html. Przeznaczone są zarówno dla dorosłych, dzieci, a także dla osób noszących aparaty słuchowe. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia