• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-05-05
Porady

Srebro koloidalne. Jakie ma właściwości?

Srebro, kojarzone z metalem szlachetnym, ma wiele cennych właściwości. Wykorzystywane od wieków w medycynie alternatywnej, cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Sprawdź, z czego wynika tak duże zainteresowanie srebrem koloidalnym.


Srebro koloidalne bije rekordy popularności – jest traktowane niczym panaceum na wiele poważnych dolegliwości. To, czy rzeczywiście wspiera funkcjonowanie organizmu, zależy przede wszystkim od jego „stężenia”.

 Srebro koloidalne – co to?
Spis treści

Srebro koloidalne – co to?

Mianem srebra koloidalnego określa się surowiec farmaceutyczny w postaci drobnych cząstek srebra, które zawieszone są w cieczy. Stanowi więc niejednorodną mieszaninę, ponieważ srebrne drobinki nie rozpuszczają się w wodzie.

Wielkość cząsteczek srebra koloidalnego

Cząsteczki srebra nie są widoczne gołym okiem, a jedynie pod mikroskopem elektronowym. Dlaczego? Ich wielkość nie przekracza 1-5 nm! Są nawet kilkadziesiąt razy mniejsze niż wirusy (20-300 nm) i nawet kilkanaście tysięcy razy mniejsze niż bakterie (200-80 000 nm).

Właściwości srebra koloidalnego

Zainteresowanie srebrem koloidalnym wynika przede wszystkim z jego potencjału wiruso- i bakteriobójczego. Od wieków surowiec ten był wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu wielu chorób – na długo przed tym zanim powstały antybiotyki nowej generacji.

Właściwości przeciwwirusowe

Uważa się, że właściwości przeciwwirusowe srebra koloidalnego wynikają m.in. z hamowania oddychania komórkowego. Niektórzy twierdzą, że jest ono w stanie zablokować rozwój wirionów i zmniejszać ilość wirusa (badania In vitro).

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne

Jony srebra ładunku dodatnim łączą się z ujemnie naładowanymi bakteriami, czego skutkiem jest zniszczenie struktury komórek bakterii.

Przewagą srebra koloidalnego jest szybkie działanie – do przerwania łańcucha oddechowego dochodzi w ciągu kilku minut. To zasługa zakłócenia pozyskiwania energii, w efekcie czego bakterie i grzyby tracą elektrolity, wysychają i kurczą się.

Pamiętaj! Bakterie nie uodporniają się na działanie srebra koloidalnego. Oznacza to jego efektywność także w przypadku mutacji.

Srebro koloidalne – jakie ma zastosowanie?

Z uwagi na swoje właściwości, srebro koloidalne wykorzystywane jest między innymi w:

 • dermatologii – w postaci maści czy roztworów,
 • okulistyce – w postaci kropli, maści w leczeniu zapalenia spojówek.

Niekiedy występuje jako składnik dodatkowy w preparatach do odkażania skóry czy do dezynfekcji. Srebro koloidalne wspomaga leczenie trudno gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń. Ponadto może być wykorzystywane do zwalczania takich dolegliwości jak:

 • trądzik,
 • łuszczyca,
 • liszajec,
 • egzema,
 • atopowe zapalenie skóry.

Srebro koloidalne – czy jest toksyczne?

Korzystanie ze srebra koloidalnego jest bezpieczne – o ile użytkownik stosuje się do zaleceń zawartych w ulotce. Może działać toksycznie wtedy, gdy jest stosowane regularnie – w ilości większej niż wynika to z rekomendowanej porcji.


Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że stosowanie srebra koloidalnego nie wpłynie negatywnie na twój organizm, przestrzegaj zaleceń producenta.

Srebro koloidalne – jakie kupić?

Srebro koloidalne występuje najczęściej w postaci do stosowania zewnętrznego. Wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od twoich potrzeb.

 • Toniki ze srebrem koloidalnym – stosowane w codziennej pielęgnacji skóry – mogą wspomagać utrzymanie jej w dobrej kondycji.
 • Mgiełka do twarzy ze srebrem koloidalnym – przeznaczona do pielęgnacji skóry trądzikowej.
 • Maści ze srebrem koloidalnym mogą wspomóc leczenie owrzodzeń czy innych problemów dermatologicznych.
 • Spray do gardła ze srebrem koloidalnym – do stosowania miejscowego, pozwala zapobiec rozwojowi drobnoustrojów.

Obecnie dużą popularnością cieszą się suplementy diety – w formie płynów lub tabletek. Te jednak bywają dość mocno rozcieńczonymi roztworami, których stosowanie może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kłucie w penisie, pieczenie prącia przy oddawaniu moczu, swędzenie, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i częsta...
CZYTAJ
Wirus RSV - choć zakazić się nim może każdy, to naprawdę groźny bywa dla małych...
CZYTAJ
Płyn Lugola, kojarzony głównie z katastrofą w Czarnobylu, ponownie zaczyna znikać z aptek. Warto jednak...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia