Stany zapalne w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić?

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-05-23

Kłopoty zdrowotne w jamie ustnej bywają szczególnie dokuczliwe, gdyż dają znać o sobie niemalże przez całą dobę, a dotyczyć mogą prawie każdego z nas w różnych okresach życia: występują u dzieci, dorosłych oraz osób starszych.

 Stany zapalne w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Stan zapalny w jamie ustnej – reaguj szybko!


Zmiany chorobowe w jamie ustnej mają wpływ na zdrowie całego organizmu, mogą być  źródłem schorzeń ogólnoustrojowych (tzw. choroby odogniskowe). Zmiany zapalne, powstające w jamie ustnej „rozsiewają” bakterie po całym organizmie i przyczyniają się do zainicjowania  wielu groźnych chorób m.in. (poprzez udział w tworzeniu blaszek miażdżycowych) chorób serca i naczyń, udarów  czy zapalenia nerek, stawów bądź zaostrzenia przebiegu cukrzycy. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz rozpoczęcie leczenia już podczas wystąpienia pierwszych dolegliwości w jamie ustnej.

 

Najczęściej występujące schorzenia w jamie ustnej to:

  •      stany zapalne jamy ustnej i dziąseł,
  •      afty,
  •      podrażnienia wywołane protezami dentystycznymi czy aparatami ortodontycznymi,
  •       krwawienia z dziąseł.

 

W przypadku powyższych dolegliwości dobrze sprawdzają się preparaty pochodzenia roślinnego. Do cennych roślin stosowanych w schorzeniach jamy ustnej należą m.in. rumianek, szałwia, nagietek, mięta, kora dębu i tymianek. Rośliny lecznicze mają szerokie spektrum działania – przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, ściągające i regenerujące.  

 

Leczenie stanów zapalnych jamy ustnej

W przypadku występowania zmian miejscowych w obrębie jamy ustnej ważny jest dokładny i precyzyjny sposób aplikacji preparatów. Jednym z najlepszych sposobów dotarcia do chorego miejsca  jest zastosowanie aplikatora, który umożliwia stosowanie preparatu bezpośrednio na miejsce chorobowo zmienione. Preparatem, który posiada aplikator i umożliwia precyzyjne zastosowanie leku na zmienione chorobowo miejsca w jamie ustnej jest Dentosept A https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dentosept-a-z-aplikatorem-25-g,28142.html. Doskonale sprawdza się on w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł, aft, odleżyn jamy ustnej (po protezach zębowych) oraz pomocniczo w parodontozie.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2016-01-27

Pleśniawki i afty
Pleśniawki to częsta, ale niegroźna dolegliwość występująca u najmłodszych dzieci. To białawy nalot na języku,...

2017-10-11

Nie ignoruj krwawiących dziąseł!
Krwawienie dziąseł to częsta dolegliwość, która nasila się podczas mycia zębów oraz gryzienia twardych pokarmów....

2018-09-18

Afty – poznaj przyczyny ich występowania i sposoby leczenia
Afty utrudniają jedzenie, dokuczają podczas mówienia oraz w trakcie mycia zębów. Mogą mieć charakter nawrotowy,...