Legalna apteka
2018-05-23
Dolegliwości i choroby

Stany zapalne w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty zdrowotne w jamie ustnej bywają szczególnie dokuczliwe, gdyż dają znać o sobie niemalże przez całą dobę, a dotyczyć mogą prawie każdego z nas w różnych okresach życia: występują u dzieci, dorosłych oraz osób starszych.

 Stany zapalne w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Stan zapalny w jamie ustnej – reaguj szybko!


Zmiany chorobowe w jamie ustnej mają wpływ na zdrowie całego organizmu, mogą być  źródłem schorzeń ogólnoustrojowych (tzw. choroby odogniskowe). Zmiany zapalne, powstające w jamie ustnej „rozsiewają” bakterie po całym organizmie i przyczyniają się do zainicjowania  wielu groźnych chorób m.in. (poprzez udział w tworzeniu blaszek miażdżycowych) chorób serca i naczyń, udarów  czy zapalenia nerek, stawów bądź zaostrzenia przebiegu cukrzycy. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz rozpoczęcie leczenia już podczas wystąpienia pierwszych dolegliwości w jamie ustnej.

 

Najczęściej występujące schorzenia w jamie ustnej to:

  •      stany zapalne jamy ustnej i dziąseł,
  •      afty,
  •      podrażnienia wywołane protezami dentystycznymi czy aparatami ortodontycznymi,
  •       krwawienia z dziąseł.

 

W przypadku powyższych dolegliwości dobrze sprawdzają się preparaty pochodzenia roślinnego. Do cennych roślin stosowanych w schorzeniach jamy ustnej należą m.in. rumianek, szałwia, nagietek, mięta, kora dębu i tymianek. Rośliny lecznicze mają szerokie spektrum działania – przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, ściągające i regenerujące.  

 

Leczenie stanów zapalnych jamy ustnej

W przypadku występowania zmian miejscowych w obrębie jamy ustnej ważny jest dokładny i precyzyjny sposób aplikacji preparatów. Jednym z najlepszych sposobów dotarcia do chorego miejsca  jest zastosowanie aplikatora, który umożliwia stosowanie preparatu bezpośrednio na miejsce chorobowo zmienione. Preparatem, który posiada aplikator i umożliwia precyzyjne zastosowanie leku na zmienione chorobowo miejsca w jamie ustnej jest Dentosept A https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dentosept-a-z-aplikatorem-25-g,28142.html. Doskonale sprawdza się on w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł, aft, odleżyn jamy ustnej (po protezach zębowych) oraz pomocniczo w parodontozie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Pleśniawki to częsta, ale niegroźna dolegliwość występująca u najmłodszych dzieci. To białawy nalot na języku,...
CZYTAJ
Krwawienie dziąseł to częsta dolegliwość, która nasila się podczas mycia zębów oraz gryzienia twardych pokarmów....
CZYTAJ
Afty utrudniają jedzenie, dokuczają podczas mówienia oraz w trakcie mycia zębów. Mogą mieć charakter nawrotowy,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia