Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach - koenzym Q10, witamina C i retinol na zmarszczki
O skuteczności kosmetyku świadczy odpowiednio dobrany skład. Kluczowe w przypadku produktów przeciwstarzeniowych są substancje aktywne oddziałujące na tworzące się z wiekiem zmarszczki, utratę jedności skóry, przebarwienia, czy poszarzały koloryt. Zazwyczaj temat zmarszczek zdaje się wzbudzać najwięcej emocji - są to przecież zmiany skórne najbardziej rzucające się w oczy i pierwsze, oczywiste objawy starzenia się. Na początku dość płytkie, linie pojawiają się w okolicach 25. roku życia, choć osoby o bardzo żywiołowej mimice (aktywującej się na przykład przy unoszeniu brwi i marszczeniu czoła) mogą zauważyć zmarszczki o wiele wcześniej. Dowiedzmy się więc, jakie są przyczyny powstawania zmarszczek i jak można przeciwdziałać ich tworzeniu się, stosując szereg substancji aktywnych, żeby jak najdłużej cieszyć się jędrną, elastyczną i młodzieńczą skórą.

Powstawanie zmarszczek - jak przebiega ten proces?
Zmarszczki to załamania w jednolitej strukturze skóry. Powstają, ponieważ z biegiem lat w skórze jest coraz mniej włókien kolagenu i elastyny, które tworzą rodzaj „szkieletu” – uporządkowanego, elastycznego rusztowania, zapewniającego skórze doskonałe napięcie. Młoda i jędrna skóra charakteryzuje się także dużymi „zapasami” kwasu hialuronowego, który z kolei można porównać do warstwy wypełniającej skórę od środka. Im skóra starsza, tym kwasu hialuronowego w niej zawartego jest mniej i jest on niższej jakości. Dodatkowo w organizmie spada poziom witaminy A, E i C, które pobudzają naturalną produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Nie ma jednego, uniwersalnego remedium na starzenie się skóry, ponieważ jest to proces bardzo indywidualny, na który wpływ mają nie tylko geny, ale także ekspozom – czynniki środowiskowe i hormonalne o cechach niszczących włókna podporowe skóry. Wśród nich wyróżnia się:
- wpływ promieniowania UV;
- styl życia (dieta, spożywanie alkoholu, palenie papierosów);
- pielęgnacja;
- rodzaj cery (sucha i wrażliwa szybciej się starzeje, tłusta i mieszana wolniej),
- tusza (osoby szczupłe mają mniej tkanki tłuszczowej, przez co zmarszczki są lepiej widoczne),
- uprawianie sportów pobudza metabolizm, przez co skóra szybciej się starzeje.
Jak najskuteczniej przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek? Dbając o odpowiedni, zdrowy styl życia oraz prawidłowo pielęgnując skórę. Ważny jest odpowiedni dobór produktów, zawierających składniki, które pomogą spłycić zmarszczki i przeciwdziałać ich powstawaniu. Jakie substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach spełnią te zadania i nie dopuszczą do przedwczesnego starzenia się skóry?
Retinol na zmarszczki - jak działa na skórę?
Retinol to jedna z postaci witaminy A (kwas retinowy i inne jego odmiany). Obok witaminy C, retinol uznawany jest za wyjątkowo skuteczną broń w walce ze starzeniem się skóry. Retinol przede wszystkim pobudza skórę do odbudowy i tworzenia grubszej warstwy naskórka. Dodatkowo wspiera on odbudowę włókien kolagenu oraz procesy biosyntezy elastyny – poprawiając elastyczność, napięcie i jędrność skóry. Oprócz tego zaletą działania retinolu jest regulowanie pracy gruczołów łojowych, a także działanie antyoksydacyjne, czyli niwelujące niekorzystny wpływ na skórę wolnych rodników. Retinol także złuszcza martwe komórki naskórka, rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i przywraca skórze promienny wygląd.
Omawiana substancja znajduje się w kremach, ale przede wszystkim stosowana jest jako podstawowy składnik aktywny w serum. Preparaty z retinolem aplikuje się na noc, najlepiej między październikiem a majem, kiedy słońce słabiej operuje. Stosowanie retinolu wymaga codziennej ochrony przeciwsłonecznej i używania kremów z wysokim filtrem, o szerokim spektrum działania (promienie UVA, UVB, światło niebieskie).
Działanie koenzymu Q10 na zmarszczki w kontekście starzenia się skóry
Koenzym Q10 występuje we wszystkich komórkach skóry. Jego główne zadanie to wpływ na metabolizm komórek, ich regenerację i zapewnienie skórze jędrności. Bierze również udział w stymulacji odbudowy włókien kolagenowych. Z czasem komórki wytwarzają go mniej, dlatego tak ważne jest używanie produktów zawierających ten składnik aktywny. Koenzym Q10 chroni włókna kolagenowe i elastynę przez szkodliwym dla nich działaniem promieni UV i stymuluje komórki do wzrostu. Substancja ta cieszy się ponadto renomą silnego przeciwutleniacza, czyli strażnika młodości - oznacza to, że nie dopuszcza do przedwczesnego pojawienia się objawów starzenia skóry.
Przeciwstarzeniowe właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze – jego ukrytym atutem jest zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka wiąże 250 cząsteczek wody). Jaki ma to wpływ na skórę? Kwas hialuronowy zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i gęstość, a przez to sprężystość i elastyczność. Substancja ta na dobre zagościła w składach kosmetyków. Doskonale nawilża naskórek i wypełnia płytkie zmarszczki.
Kwas hialuronowy w kosmetykach występować może w trzech różnych postaciach:
- kwasu wielkocząsteczkowego, który nie przenika głębiej w skórę, ale tworzy na jej powierzchni rodzaj filmu chroniącego warstwę rogową naskórka, wygładza skórę i sprawia, że mniej wody „ucieka” ze skóry przez parowanie;
- kwas małocząsteczkowy, który poprawia nawilżenie i jędrność, ma także wpływ na szybsze gojenie się ran. Dzięki kwasowi hialuronowemu małocząsteczkowemu do naskórka lepiej wnikają substancje czynne;
- kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy, który dogłębnie i długotrwale nawilża, wnikając w warstwę rogową naskórka.
Kwas hialuronowy doskonale sprawdza się nie tylko w kremach, ale przede wszystkim jako składnik serum.
Witamina C na zmarszczki – jak działa na spowolnienie procesów starzenia się skóry?
Witamina C ma wspaniałe właściwości przeciwstarzeniowe i powinna się znaleźć w składzie stosowanego na co dzień serum. Odpowiednio wysokie stężenie (min. 5%) pobudza produkcję kolagenu, przyspiesza regenerację naskórka, rozjaśnia skórę, pomaga w zniwelowaniu przebarwień i poprawia koloryt skóry – przywracając jej blask i promienność. Oprócz tego pełni w kosmetykach funkcję silnego przeciwutleniacza, opóźniając proces starzenia i wspierając syntezę kolagenu. Jest również pomocna w przeciwdziałaniu skutkom fotostarzenia - w tym przebarwieniom.
Kosmetyki z peptydami w walce ze zmarszczkami
Peptydy zawarte w kosmetykach to syntetyczne składniki, które mają tak małą budowę cząsteczkową, że są w stanie przeniknąć do głębszych warstw naskórka, dla zniwelowania efektów starzenia. Wśród peptydów wykorzystywanych w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych znajdują się:
- arginina;
- heksapeptyd;
- tetrapeptyd.
Odróżnia je budowa i działanie. Peptydy działają podobnie jak toksyna botulinowa – nie dopuszczają do zbyt modnego kurczenia się mięśni, przez co zmarszczki mimiczne nie pogłębiają się. Peptydy w składzie kosmetyku mają działanie prewencyjne, a znaleźć je można m.in. w kremach pod oczy jak również w formule serum.
Telomery i akwaporyny – składniki kosmetyków przeciwstarzeniowych przyszłości
W przypadku kosmetyków potrzeba wiele lat pracy naukowców, zanim wprowadzony zostanie nowy składnik aktywny. Czas pochłania przede wszystkim badanie skuteczności oraz opracowywanie najbardziej optymalnego dla skóry sposobu przeniesienia aktywnego składnika w głąb naskórka oraz bezpieczeństwo produktu.
Badacze pracują nad kolejnymi rewolucyjnymi recepturami, które być może zmienią oblicze pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Na celowniku firm kosmetycznych znajdują się między innymi telomery i akwaporyny. Co to takiego? Telomery znajdują się na końcach chromosomów i odliczają, ile razy komórka może się podzielić. Lepsze ich poznanie sprawi, że być może uda się skutecznie opóźnić starzenie się organizmu, w tym skóry. Z kolei białka akwaporyny odpowiadają za nawilżenie skóry od środka – im jest ich więcej w skórze, tym jest ona lepiej nawodniona, bardziej odporna na tworzenie się zmarszczek i lepiej regenerująca się. Oprócz tego uzyskujemy efekt odmłodzenia skóry dzięki poprawie jakości elastyny oraz nawilżenie w głębszych partiach naskórka.
Nad wprowadzeniem telomerów i akwaporyn pracują już niektóre firmy kosmetyczne, co daje duże nadzieje na naprawdę skuteczne spowolnienie widocznego - zwłaszcza na skórze twarzy - upływu czasu.

mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów