Legalna apteka
2021-05-19
Zdrowie kobiety

Suchość pochwy - pokonaj ją i odzyskaj przyjemność ze zbliżeń!

Seksualność jest niezwykle ważną częścią naszego życia. Z jednej strony jest to cecha stała, niezbywalna, podlegająca jednak cyklicznym zmianom i przyjmująca różne formy ekspresji w poszczególnych etapach rozwoju człowieka. Z drugiej – to element naszej kondycji, oparty na prawach natury i od niej zależny. Jak seksualność człowieka wpływa na intymne zbliżenia? W jaki sposób rozwiązać problem suchości pochwy? O tym poniżej - zapraszamy do lektury!

 Lubrykant nawilżający - na suchość pochwy
Spis treści

Jak funkcjonuje seksualność człowieka?

Seksualność człowieka nie jest stała w czasie - ewoluuje w procesie rozwoju psychoseksualnego, który trwa od narodzin, aż do śmierci. W toku nabywania nowych doświadczeń seksualnych, dorastania, dojrzewania (w tym społecznego) oraz starzenia się, następuje zastępowanie jednych, charakterystycznych dla danego etapu rozwoju (wieku), sprawności (funkcji), innymi. To pociąga za sobą zmiany w reakcjach seksualnych, natężeniu pożądania i podniecenia seksualnego, formach kontaktu fizycznego czy dążenia do tworzenia więzi z partnerem.


Reakcje seksualne a suchość pochwy

Jednym z elementów naszych reakcji seksualnych jest podniecenie. Istnieje zgoda wśród badaczy seksualności, że podniecenie może, ale nie musi, być poprzedzone pożądaniem. Te dwa mechanizmy, mimo całej swojej subtelności, są rozpoznawalne dla większości kobiet. Manifestują się uczuciem zwilgotnienia w obszarze genitalnym. Co jednak w sytuacji, gdy przeszkodą w kulminacyjnym momencie staje się suchość pochwy?


Suchość pochwy - przyczyny

Nawilżenie pochwy to drażliwy temat, bo natury intymnej. Z jednej strony może wydawać się czymś oczywistym – przecież to zjawisko fizjologiczne. Większość z nas kojarzy, że „robi się mokro”, kiedy temperatura w sypialnie rośnie. Wiele kobiet w świeżych związkach, w dużej ekscytacji, nie ma czasu przyjrzeć się dokładnie temu, co dzieje się między naszymi nogami. Kłopot pojawia się, kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie powinno być problemu, a okazuje się, że nasze gruczoły Bartholina (leżące wewnątrz warg sromowych mniejszych gruczoły wytwarzające śluzową wydzielinę) nie nadążają z produkcją i nawilżaniem! Suchość pochwy i niski poziom estrogenów sprawiają, że my, kobiety, stajemy się bardziej podatne na infekcje, a w niektórych przypadkach też na zanikowe zapalenie pochwy. Istotna jest w tym okresie dobra opieka ginekologiczna. Skorzystanie z delikatnego lubrykantu, takiego jak Durex Intima Balance - żel intymny z prebiotykiem, może znacznie poprawić nasze nastawienie do seksu i jakość interakcji partnerskiej, eliminując problem suchości pochwy podczas zbliżeń.


Suchość pochwy – to całkowicie normalne!

Są takie z nas, dla których fizyczna i psychiczna gotowość na seks to nie lada wyzwanie. Każda kobieta miewa okresy, kiedy funkcja seksualna pojawia się z trudem. Która z nas może z ręką na sercu przyznać się, że w okresie ostatnich kilku miesięcy nie doświadczyła stresu? Wolna seksualność źle współgra z deadline’ami, płaczącym dzieckiem, nieumytym przez kilka dni kubkiem, zalegającym w zlewie. Tylko tyle i aż tyle jest w stanie zatrząść całym mikro-systemem naszego ciała i zaburzyć proces lubrykacji. Dodatkowo większość z nas, przez ⅔ cyklu doświadcza uczucia suchości pochwy. Hormony, nasze samopoczucie, sytuacja życiowa, zdrowie i jakość relacji – to naczynia połączone, które mogą manifestować się w naszym odczuwaniu przyjemności.


Seks „na sucho” jest przykrym doświadczeniem. Słowo „seks” oznacza tu bogatą gamę ludzkich ekspresji. Zacznij od dobrej rozgrzewki! Czy nazwiemy to grą wstępną, preludium czy stosunkiem seksualnym, zawsze warto upewnić się, że jesteśmy odpowiednio przygotowane do akcji. Czy użyjemy własnych palców, gadżetów, języka. Czy nasze genitalia pocierają się lub dokonują bardziej ekstrawaganckich czynności – zadbanie o nawilżenie to podstawa. Zbliżenie bez właściwego nawilżenia, przy suchości pochwy, powoduje dyskomfort, a w zdecydowanej większości przypadków – ból podczas seksu.


Ból podczas seksu to sygnał do zmiany!

Ważne jest to, że odczucie bólu i suchość pochwy mogą powodować frustrację życiem intymnym, a co za tym idzie – pogłębianie problemów na poziomie nie tylko fizycznym, ale i emocjonalnym. To z kolei może prowadzić do dalszego spadku libido oraz obniżenia odczuwania orgazmu lub jego osiągania. Wpływa często też na to presja otoczenia na „radzenie sobie z czymś wstydliwym” czy oczekiwania partnera co do współżycia.


Jak radzić sobie z suchością pochwy?

Jedni specjaliści od zdrowia seksualnego porównują lubrykant do szczoteczki do zębów, inni do kremu do rąk. Bo choć z nawilżającego żelu intymnego powinnyśmy korzystać tylko, gdy pojawi się taka potrzeba, to zawsze warto mieć go na wyciągnięcie ręki. Nie każdy seks jest tym zaplanowanym, a gdy robimy to spontanicznie, równie spontanicznie może się okazać, że potrzebujemy dodatkowego nawilżenia. Wtedy znajdujący się obok lubrykant przychodzi z pomocą. Łatwo dostępny, przetestowany dermatologicznie, może poprawić jakość życia. Przykładem takiego produktu jest Durex Intima Balance - żel intymny z prebiotykiem. Został on opracowany tak, by zapewnić gładszy seks oraz zadbać o zdrowe i zrównoważone pH pochwy. Bez względu na to, jak często uprawiamy seks i w jaki sposób to robimy, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka będzie kondycja i indywidualne uwarunkowania naszego ciała. Przemęczenie, napięcie, lęk przed niechcianą ciążą, seks pod wpływem, seks w nowych okolicznościach – to tylko przykładowe czynniki, które mają wpływ na lubrykację. Durex Intima Balance - żel intymny z prebiotykiem pomaga zachować zrównoważone pH pochwy, ułatwia zbliżenie w taki sposób, by nie powodowało bólu i dyskomfortu, nadaje się do stosowania z prezerwatywami, a także zapewnia odpowiedni poślizg nawet przy stosowaniu zabawek erotycznych!


Trudności w satysfakcjonującym podnieceniu zapraszającym do współżycia dotykają wielu z nas. Dbajmy o swoje seksualne samopoczucie, reagujmy na suchość miejsc intymnych i sprawdzajmy, co ono chce nam przekazać. Większość z nas z powodzeniem odnajduje drogę do udanego życia seksualnego!

Zdjęcie autora
Autor
dr Agata Loewe-Kurilla

Psycholożka kliniczna i międzykulturowa, psychoterapeutka systemowa, seksozofka, seksuolożka, założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności. Od 2009 roku współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz równości w zakresie płci, genderu, seksualności oraz relacji i dostępu do praw seksualnych człowieka. Prawdzi prywatną praktykę oraz organizuje i prowadzi zajęcia dla osób, które chcą lepiej rozumieć własną seksualność oraz profesjonalnie pomagać innym w tym zakresie. Związana ze Światową Organizacją Zdrowia Seksualnego (WAS), amerykańskim SCU oraz brytyjskim Pink Therapy.

Podobne wpisy
Podczas ciąży kobiety rzadko dokonują wcześniejszej szczegółowej analizy przebiegu porodu i jego wpływu na ich...
CZYTAJ
Właściwa higiena jest kluczowa dla poczucia komfortu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie wymagające są sfery intymne,...
CZYTAJ
Seks w ciąży to dla wielu osób nadal temat tabu, choć obecnie coraz więcej portali...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia