Legalna apteka
2015-10-06
Suplementacja

Suplementacja witaminy D

Niedobór witaminy D w organizmie stanowi obecnie problem zdrowia publicznego. Deficyty tej witaminy towarzyszą zespołom upośledzonego trawienia, otyłości, chorobom nerek i wątroby, jak również mogą pojawić się po przewlekłym leczeniu farmakologicznym (np. po leczeniu kortykosteroidami). Syntetyzowana w skórze lub dostarczana z zewnątrz witamina D3 jest w organizmie przekształcana do aktywnych biologicznie form. W diagnostyce, niedobór witaminy D3, stwierdza się na podstawie danych dotyczących stężenia hydroksylowej pochodnej witaminy D3 - 25(OH)D3 w surowicy krwi. Powinno ono mieścić się w zakresie 30 - 50 ng/ml. Stężenie 25(OH)D3 na tym poziomie, informuje o wystarczającej podaży witaminy D3, niezbędnej dla jej wielokierunkowego działania w organizmie.

 Suplementacja witaminy D - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dawkowanie witaminy D - zalecenia

Poniżej tabele przedstawiające zalecane dawki w zależności od wieku i stanu pacjenta.


SUPLEMENTACJA WITAMINY D3 U OSÓB ZDROWYCH

0 - 6 miesiąca życia 400 IU/ dobę
6 - 12 miesiąca życia 400 - 600 IU/dobę
1 - 18 roku życia 600 - 1000 IU/dobę w miesiącach wrzesień-kwiecień lub przez cały rok w przypadku niewystarczającej syntezy witaminy D w skórze.
18 - 65 roku życia 800 - 2000 IU/dobę w miesiącach wrzesień-kwiecień lub przez cały rok w przypadku niewystarczającej syntezy witaminy D w skórze.
>65 roku życia 800 - 2000 IU/dobę przez cały rok, ze względu na obniżoną syntezę witaminy D w skórze.SUPLEMENTACJA WITAMINY D3 U OSÓB Z GRUP RYZYKA DEFICYTU TEJ WITAMINY

Dzieci i młodzież z otyłością 1200 - 2000 IU/dobę w miesiącach wrzesień - kwiecień lub przez cały rok w przypadku niewystarczającej syntezy witaminy D w skórze.
Dorośli i seniorzy z otyłością 1600 - 4000 IU/dobę miesiącach wrzesień-kwiecień lub przez cały rok w przypadku niewystarczającej syntezy witaminy D w skórze.
Dorośli o ciemnej skórze 1000 - 2000 IU/dobę przez cały rok.
Pracownicy nocnych zmian

1000 - 2000 IU/dobę przez cały rok

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Witamina D3 (cholekalcyferol) – to związek, któremu pod względem chemicznym zdecydowanie bliżej do hormonów i...
CZYTAJ
Witamina słońca, czyli inaczej witamina D, jest jedną z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu....
CZYTAJ
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia