Świerzbowiec

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2016-05-19

Chorobę powoduje gatunek Sarcoptes scabiei – świerzbowiec ludzki. Często występuje on w środowiskach o niskim poziomie higieny, jednak nie tylko. Do zakażenia dochodzi przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. Dzieci i młodzież są bardziej podatne na świerzb niż osoby dorosłe. Samica pasożyta przebywa w skórze człowieka i drąży kilkumilimetrowe korytarze w warstwie rogowej naskórka, gdzie również składa jaja. Po upływie 3-5 dni z jaj wykluwają się larwy, wychodzą na powierzchnię skóry i mogą zarażać nowych żywicieli.

 Świerzbowiec ludzki - jak się przed nim bronić?
Spis treści

Jak rozpoznać objawy świerzbu?

Objawy występują po około miesiącu od zarażenia. Obejmują silny świąd wywołany drażniącym działaniem wydzielin i wydalin pasożyta. Świąd ten nasila się po ogrzaniu ciała (np. po gorącej kąpieli) lub w godzinach nocnych. Na kolejnych etapach rozwoju choroby, na skórze powstają pęcherzyki i strupy oraz ogniska zapalane.

Przy pojawieniu się omawianych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który na podstawie badania przedmiotowego może stwierdzić obecność pasożyta i zalecić odpowiednie leczenie. Definitywna diagnoza stawiana jest po identyfikacji pasożyta lub jego jaj w badaniu mikroskopowym zeskrobin naskórka. W Polsce obowiązuje zgłoszenie, rejestracja i leczenie pacjentów chorych na świerzb.

Jak wygląda leczenie świerzbowca?

Nieleczony świerzbowiec, może doprowadzić do rozległych zmian w skórze upośledzając jej fizjologiczne funkcje. Farmakoterapia świerzbu obejmuje stosowanie kremów o działaniu przeciwświerzbowym. Aplikacja takich preparatów powinna się odbywać szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy to pasożyt jest najbardziej wystawiony na ekspozycję farmaceutyku. Ponadto przy aplikacji należy zwrócić uwagę na takie miejsca w obrębie ciała jak przestrzenie międzypalcowe rąk i nóg, łokcie, nadgarstki, pośladki, okolice narządów płciowych i doły pachowe. 

Profilaktyka świerzbu u dzieci i dorosłych

Świerzbowiec jest chorobą, która może rozwijać się niemal na całym obszarze ludzkiego ciała. Z tego względu profilaktyka, czyli działania zapobiegawcze, powinny obejmować szereg czynności – opartych głównie o utrzymanie prawidłowej higieny. Są to zwłaszcza:

  • dokładne mycie rąk z wykorzystaniem mydła po każdym kontakcie z potencjalnie niebezpiecznym środowiskiem (zwłaszcza po wizycie w przedszkolu, szkole, na uczelni, w pracy oraz na siłowniach czy basenach);
  • dokładne osuszanie całego ciała po myciu – bez pomijania przestrzeni między palcami u stóp i rąk oraz skóry głowy (świerzbowiec „lubi” rozwijać się w miejscach ciepłych i wilgotnych);
  • korzystanie wyłącznie z prywatnych akcesoriów higieny osobistej (szczotki, gąbki itp.);
  • zakładanie wyłącznie własnych ubrań, rezygnacja z ich pożyczania (zwłaszcza, jeśli chodzi o czapki, szaliki, podkoszulki oraz bieliznę);
  • dokładne pranie rzeczy, które miały styczność z osobą będącą żywicielem.

Na przestrzeganie powyższych zasad należy oczywiście szczególnie uczulić dzieci, które w trakcie zabaw w przedszkolu czy szkole nie tylko zapominają o częstym myciu rąk, ale również chętnie wymieniają się elementami garderoby czy akcesoriami higieny osobistej.


Zdjęcie autora
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy

2017-03-03

Jak poradzić sobie z łuszczycą skóry?
Łuszczyca skóry to choroba, której wciąż nie udaje się wyleczyć. Stosuje się jedynie środki łagodzące...

2017-10-23

Swędzenie skóry – jak sobie z nim radzić?
Swędzenie skóry to problem spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia, podrażnieniem, ukąszeniem owada lub reakcją alergiczną. Sprawdź,...

2018-07-16

5 wskazówek, jak zapobiegać chorobom skóry u dzieci
Wysypki, zaczerwienienia lub tzw. „kaszka“ często spotkać można na skórze niemowląt i dzieci. Z reguły...