2016-05-19
Dolegliwości i choroby

Świerzbowiec

Chorobę powoduje gatunek Sarcoptes scabiei – świerzbowiec ludzki. Często występuje on w środowiskach o niskim poziomie higieny, jednak nie tylko. Do zakażenia dochodzi przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. Dzieci i młodzież są bardziej podatne na świerzb niż osoby dorosłe. Samica pasożyta przebywa w skórze człowieka i drąży kilkumilimetrowe korytarze w warstwie rogowej naskórka, gdzie również składa jaja. Po upływie 3-5 dni z jaj wykluwają się larwy, wychodzą na powierzchnię skóry i mogą zarażać nowych żywicieli.

 Świerzbowiec ludzki - jak się przed nim bronić?
Spis treści

Jak rozpoznać objawy świerzbu?

Objawy występują po około miesiącu od zarażenia. Obejmują silny świąd wywołany drażniącym działaniem wydzielin i wydalin pasożyta. Świąd ten nasila się po ogrzaniu ciała (np. po gorącej kąpieli) lub w godzinach nocnych. Na kolejnych etapach rozwoju choroby, na skórze powstają pęcherzyki i strupy oraz ogniska zapalane.

Przy pojawieniu się omawianych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który na podstawie badania przedmiotowego może stwierdzić obecność pasożyta i zalecić odpowiednie leczenie. Definitywna diagnoza stawiana jest po identyfikacji pasożyta lub jego jaj w badaniu mikroskopowym zeskrobin naskórka. W Polsce obowiązuje zgłoszenie, rejestracja i leczenie pacjentów chorych na świerzb.

Jak wygląda leczenie świerzbowca?

Nieleczony świerzbowiec, może doprowadzić do rozległych zmian w skórze upośledzając jej fizjologiczne funkcje. Farmakoterapia świerzbu obejmuje stosowanie kremów o działaniu przeciwświerzbowym. Aplikacja takich preparatów powinna się odbywać szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy to pasożyt jest najbardziej wystawiony na ekspozycję farmaceutyku. Ponadto przy aplikacji należy zwrócić uwagę na takie miejsca w obrębie ciała jak przestrzenie międzypalcowe rąk i nóg, łokcie, nadgarstki, pośladki, okolice narządów płciowych i doły pachowe. 

Profilaktyka świerzbu u dzieci i dorosłych

Świerzbowiec jest chorobą, która może rozwijać się niemal na całym obszarze ludzkiego ciała. Z tego względu profilaktyka, czyli działania zapobiegawcze, powinny obejmować szereg czynności – opartych głównie o utrzymanie prawidłowej higieny. Są to zwłaszcza:

  • dokładne mycie rąk z wykorzystaniem mydła po każdym kontakcie z potencjalnie niebezpiecznym środowiskiem (zwłaszcza po wizycie w przedszkolu, szkole, na uczelni, w pracy oraz na siłowniach czy basenach);
  • dokładne osuszanie całego ciała po myciu – bez pomijania przestrzeni między palcami u stóp i rąk oraz skóry głowy (świerzbowiec „lubi” rozwijać się w miejscach ciepłych i wilgotnych);
  • korzystanie wyłącznie z prywatnych akcesoriów higieny osobistej (szczotki, gąbki itp.);
  • zakładanie wyłącznie własnych ubrań, rezygnacja z ich pożyczania (zwłaszcza, jeśli chodzi o czapki, szaliki, podkoszulki oraz bieliznę);
  • dokładne pranie rzeczy, które miały styczność z osobą będącą żywicielem.

Na przestrzeganie powyższych zasad należy oczywiście szczególnie uczulić dzieci, które w trakcie zabaw w przedszkolu czy szkole nie tylko zapominają o częstym myciu rąk, ale również chętnie wymieniają się elementami garderoby czy akcesoriami higieny osobistej.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Łuszczyca skóry to choroba, której wciąż nie udaje się wyleczyć. Stosuje się jedynie środki łagodzące...
CZYTAJ
Swędzenie skóry to problem spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia, podrażnieniem, ukąszeniem owada lub reakcją alergiczną. Sprawdź,...
CZYTAJ
Wysypki, zaczerwienienia lub tzw. „kaszka“ często spotkać można na skórze niemowląt i dzieci. Z reguły...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia