Legalna apteka
2021-11-04
Porady

Syrop na kaszel. Jak wybrać odpowiedni do rodzaju dolegliwości?

Kaszel to uciążliwa dolegliwość, która stanowi najczęstszy objaw infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku jego wystąpienia wiele osób decyduje się na podanie syropu. Skuteczność leczenia zależy jednak nie tylko od składników aktywnych preparatu, ale także od dobrania produktu do rodzaju kaszlu. Sprawdź, jaki syrop na kaszel wybrać.


Kaszel jest bezwarunkowym odruchem, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Wyzwalany jest w momencie upośledzenia lub niewydolności fizjologicznego układu rzęskowego. Chociaż nie zawsze świadczy on o chorobie, tego typu objaw uważa się za jeden z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów.

 dobry syrop na kaszel
Spis treści

Kaszel suchy czy mokry?

Pojawienie się odruchu kaszlowego skłania do sięgnięcia po syrop na kaszel. Aby jednak zastosowany preparat miał szansę zadziałać, koniecznością jest jego dopasowanie do rodzaju kaszlu. Inne składniki aktywne pomogą w przypadku kaszlu suchego, a inne – w przypadku kaszlu mokrego.

 • Kaszel suchy

Kaszel suchy zwany jest również nieproduktywnym. Jego cechą charakterystyczną są napady kaszlowe, które mogą powodować tzw. duszenie. Jako że nie odrywa się żadna wydzielina, kasłanie może sprawiać dyskomfort spowodowany wrażeniem „zdzieranego” gardła. Tego rodzaju kaszel pojawia się najczęściej na początku infekcji górnych dróg oddechowych.

 • Kaszel mokry

Kaszel mokry określa się mianem kaszlu produktywnego. Nie ma charakteru napadowego jak w przypadku kaszlu suchego. Zwykle odksztuszanie następuje rano, gdy po nocy zbiera się znaczna ilość wydzieliny. Niestety śluz przy kaszlu mokrym jest gęsty, co utrudnia jego usunięcie.


Jaki syrop na kaszel?

W zależności od rodzaju kaszlu, różne będzie działanie syropów wynikające z zastosowania konkretnych składników aktywnych. 

 • Syrop na kaszel suchy ma za zadanie zmniejszenie częstotliwości napadów nieproduktywnego kaszlu (poprzez hamowanie ośrodka kaszlu) oraz łagodzenie podrażnień czy nawilżanie śluzówki gardła.
 • Syrop na kaszel mokry musi rozrzedzać wydzielinę, co ułatwia jej odrywanie i odkrztuszanie.

Pamiętaj! Jednoczesne stosowanie syropu na kaszel mokry i suchy nie jest wskazane. Stosowanie preparatów zmniejszających odruch kaszlowy przy jednoczesnym podawaniu syropów na kaszel mokry może przyczyniać się do nagromadzenia dużej ilości wydzieliny oskrzelowej.


Syrop na kaszel suchy – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki syrop na kaszel suchy sprawdzi się najlepiej? Warto zacząć od preparatów bazujących na składnikach pochodzenia roślinnego, np.: 

 • porost islandzki – wspomaga łagodzenie kaszlu oraz wspiera ochronę błony śluzowej poprzez łagodzenie podrażnień
 • prawoślaz lekarski – pomaga zmniejszyć odruch kaszlowy oraz wspomaga tworzenie warstwy ochronnej na błonach śluzowych gardła.

W przypadku długotrwałego kaszlu o napadowym charakterze można sięgnąć po syropy hamujące odruch kaszlowy. Zawarte w nich składniki aktywne działają ośrodkowo, np.: 

 • kodeina 
 • butamirat 
 • dekstrometorfan.

Syropy na kaszel suchy zawierające wyżej wymienione substancje należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Przekraczanie dopuszczalnych dawek może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych.


Syrop na kaszel mokry – jaki będzie najlepszy?

Syrop na kaszel mokry – dzięki zawartym składnikom aktywnym – przyczynia się do rozrzedzania zalegającego śluzu. Pomaga to w łatwiejszym usuwaniu wydzieliny, co prowadzi do szybszego zdrowienia. Podczas wystąpienia kaszlu mokrego warto pić dużą ilość płynów, co również ułatwi odksztuszanie wydzieliny.


Preparaty stosowane na kaszel mokry mogą zawierać m.in.:

 • erdosteinę/acetylocysteinę/karbocysteinę – substancję o działaniu mukolitycznym, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia wykrztuszanie 
 • ambroksol – pomaga walczyć z nadmierną produkcją lepkiego śluzu, który zalega w drogach oddechowych 
 • bromheksyna – przyczynia się do zwiększenia wydzielania śluzu przy jednoczesnym zmniejszaniu jego lepkości, co wspomaga odkrztuszanie.

Na kaszel mokry działają również syropy zawierające w swoim składzie wyciąg z bluszczu, który pomaga rozkurczać śluzówkę oskrzeli oraz rozrzedzać wydzielinę.


Pamiętaj! Syrop na kaszel powinien być dobrany adekwatnie do objawów. Jego przyjmowanie – także gdy jest dostępny bez recepty – warto skonsultować z lekarzem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Z wywołanym wirusami przeziębieniem zmaga się każdego roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, bardzo wiele dzieci....
CZYTAJ
Różnego rodzaju alergie obejmują coraz większą część społeczeństwa. Swoimi objawami mogą przypominać zwykłe przeziębienie, dlatego...
CZYTAJ
Kaszel to jedna z głównych dolegliwości towarzyszących takim schorzeniom jak: przeziębienie, grypa, różnego rodzaju infekcje...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia