Legalna apteka
2022-06-30
Porady

Syrop z chrzanu. Jakie ma właściwości?

Chrzan to roślina popularnie stosowana w kuchni polskiej. Jest ceniona przede wszystkim za swoje walory smakowe. Idealnie sprawdza się w roli dodatku do dań, jest też świetnym składnikiem zup czy sosów. Natomiast warto wiedzieć, że ostry smak chrzanu nie jest jego jedyną zaletą, gdyż może on być także wsparciem dla funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, dlaczego warto spożywać tę roślinę.

 Jak chrzan może wspomóc zdrowie?
Spis treści

Chrzan – czym jest?

Chrzan to warzywo korzeniowe, które jest popularnie uprawiane w Polsce oraz na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. Warto wiedzieć, że w przeszłości był głównie używany ze względu na swoje dobroczynne właściwości wspierające naturalne procesy organizmu.


Współcześnie jest popularnym dodatkiem do dań, zwłaszcza w okresie Wielkanocy. Natomiast ze względu na występujące w nim witaminy i enzymy warto zadbać o regularne spożywanie tego ostrego korzenia.

Jak chrzan może wspomóc zdrowie?

Z pewnością każdy, kto kiedykolwiek spróbował dużej ilości świeżo startego chrzanu, pamięta nie tylko jego ostrość, ale również to, jak reagowały na niego zatoki. Między innymi z tego powodu korzeń tej rośliny był stosowany od dawna przy katarze czy zatkanym nosie. Natomiast to nie jedyny obszar, który może wspomóc. Warto poznać te najważniejsze.

  • Naturalne wspomaganie odporności

Chrzan należy do roślin, które są bogatym źródłem fitoncydów i witaminy C. Składniki te wykazują właściwości antybakteryjne i pobudzają organizm do naturalnej regeneracji. Chrzan może się okazać pomocny podczas przeziębienia czy zapalenia zatok. Na terenie Polski był również od wieków stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, gdyż jego składniki wspomagają wykrztuszanie. Stąd ogromna popularności syropu z chrzanu przy infekcjach.

  • Bogactwo związków wspomagających naturalne procesy ochronne organizmu

W tej roślinie można znaleźć glukozynolany, z których – podczas rozkładu – wydzielają się izotiocyjaniany allilu oraz fenetylu. To właśnie te związki wspomagają organizm w naturalnych procesach ochronnych zmniejszających ryzyko rozwoju chorób nowotworów.


Warto spożywać świeży tarty chrzan, który nie przeszedł obróbki termicznej, gdyż właśnie w nim można znaleźć najwięcej tych związków. Natomiast jeśli nie jesteś fanem ostrego smaku tego korzenia, łatwiejszym sposobem dostarczenia do organizmu izotiocyjaninów będzie syrop z chrzanu.


Do tego korzeń jest także źródłem przeciwutleniaczy, do których należy m.in. sinigrinina wspomagająca ochronę komórek organizmu przed uszkodzeniami.

  • Wspomaganie przemiany materii

Nie bez powodu chrzan jest najpopularniejszym dodatkiem do dań wielkanocnych. Wynika to z tego, że wspiera on przemianę materii i wydzielanie soków trawiennych. Ostry smak chrzanu nie tylko podkreśla walory kulinarne innych potraw, ale zawarte w nim enzymy wspomagają perystaltykę jelit. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko pojawienia się zgagi czy zaparć. Dlatego jeśli chcesz wspomóc naturalne procesy trawienne, chrzan może się okazać dobrym wyborem.

  • Wsparcie w zachowaniu dobrego samopoczucia

Niewiele osób wie, że spożywając surowy chrzan lub syrop wykonany z niego, można wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie. W jaki sposób? Roślina jest bogata w kwas foliowy, który ma udział w metabolizmie homocysteiny we krwi. Ta ostatnia substancja w nadmiarze może blokować wydzielanie się serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie zadowolenia.


Do tego naturalnie występujące foliany pomagają także w tworzeniu się komórek krwi. To także ważny element podczas ciąży, gdyż wspiera wzrost płodu i inne naturalnie zachodzące procesy. W ten sposób wprowadzenie chrzanu do swojego jadłospisu nie tylko pozwoli na dodanie smaku potrawom, ale również wspomoże organizm w jego prawidłowym funkcjonowaniu.


Chrzan to roślina, która zaskakuje bogactwem składników wspierających naturalną pracę organizmu. Warto więc włączyć go do diety – zarówno w postaci surowej lub w formie syropów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Herbata to jeden z najpopularniejszych ciepłych napojów, który serwuje się na świecie. Nic dziwnego, że...
CZYTAJ
Spożywanie herbat to popularny sposób na nawodnienie oraz rozgrzanie organizmu. Oprócz doskonałego smaku i aromatu...
CZYTAJ
Aronia do niedawna rosła praktycznie w każdym ogródku, jednak ze względu na to, że ma...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia