2022-08-04
Suplementacja

Syrop z kwiatów dziewanny. Jakie ma zastosowanie?

Dziewanna nazywana jest królową ziół. Dorasta nawet do trzech metrów wysokości i rodzi piękne żółte kwiaty, które kwitną przez całe lato. Często tworzy kilka kwiatostanów przypominających świecę, które stopniowo kwitną od dołu do góry. Kwiaty można zbierać od około połowy czerwca do końca sierpnia. Produkuje się z nich pyszny syrop, który pomaga m.in. w łagodzeniu objawów suchego kaszlu i bólu gardła.

 Z kwiatów dziewanny powstaje syrop o zdrowotnych właściwościach
Spis treści

Jakie składniki zawiera dziewanna?

Dziewanna wielkokwiatowa to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy na ziemi raczej niepozorną rozetę liści, a dopiero w drugim roku może osiągnąć imponującą wysokość do trzech metrów. Jej kwiatostany niektórym przypominają świecę. Kwitną stopniowo od dołu do góry, tworząc piękną, promiennie żółtą roślinę.


Istnieją trzy rodzaje dziewanny wykorzystywane w ziołolecznictwie:

  • dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum),
  • dziewanna pospolita (Verbascum phlomoides),
  • dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus).

Wszystkie zawierają około 3% śluzu, który docenia się ze względu na jego działanie wspomagające łagodzenie infekcji gardła i górnych dróg oddechowych. Ponadto występują w nich saponiny, flawonoidy, olejki eteryczne i przeciwzapalne irydoidy.

Na co pomaga dziewanna?

Dziewanna jest znaną rośliną stosowaną w medycynie ludowej i ziołolecznictwie przy przewlekłym kaszlu i chorobach zapalnych dróg oddechowych. Spożywanie syropu z dziewanny pomaga łagodzić stany zapalne błon śluzowych i związany z nimi kaszel, objawy przeziębienia, objawy grypopodobne i zwiększoną produkcję śluzu.


Dobroczynne działanie dziewanny ma związek z dużą zawartością śluzu, który rozprzestrzenia się ochronnie na obolałe miejsca, takie jak gardło. Pozostałe składniki tej rośliny składniki również pokrywają błony śluzowe naturalnym filmem ochronnym. W ten sposób syrop z dziewanny pomaga łagodzić skutki zewnętrznych wpływów środowiska na górne drogi oddechowe.

Jakie zastosowanie ma syrop z kwiatów dziewanny?

Przyjmowanie syropu z kwiatów dziewanny zaleca się w przypadkach wystąpienia objawów suchego kaszlu i bólu gardła. Może być również przyjmowany na kaszel oskrzelowy. Jego składniki ułatwiają odkrztuszanie i wspierają usuwanie stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Dodatkowo wspomagają również w łagodzeniu ataków astmy. Kwiaty dziewanny są wykorzystywane także w problemach z nerkami, chorobach pęcherza moczowego, zapaleniu błony śluzowej jelit i przełyku, hemoroidach oraz na bolesne biegunki.

Syrop z kwiatów dziewanny – domowy czy z apteki?

Wykonanie syropu z dziewanny nie jest trudne, ale trzeba mieć przede wszystkim czas i dostęp do świeżych, nieskażonych kwiatów tej rośliny. Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 1-2 garści świeżych kwiatów dziewanny,
  • 1 l wrzącej wody,
  • 1 kg cukru trzcinowego.

Świeże kwiaty dziewanny należy włożyć do garnka i zalać wrzątkiem. Najlepiej zostawić wszystko pod przykryciem na noc. Następnego dnia mieszaninę trzeba przecedzić do innego garnka przez papierowy filtr do kawy lub gazę. Do odsączonego płynu trzeba dodać cukier, wymieszać do rozpuszczenia i całość gotować przez około pięć minut. Gotowym, gorącym syropem napełnić czyste butelki i natychmiast szczelnie je zakręcić. Syrop można przechowywać w lodówce przez około 12 miesięcy.


O wiele bardziej praktycznym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest zakup gotowego syropu z kwiatów dziewanny w aptece. W zależności od pojemności za butelkę gotowego syropu zapłacisz od 6 do 15 zł. Masz jednak pewność, że trafia do Ciebie produkt dobrej jakości przygotowany w odpowiednich warunkach z właściwą proporcją składników aktywnych.


Syrop z kwiatów dziewanny mogą przyjmować osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Jego stosowanie najlepiej dopasować do informacji podanych przez producenta. W przypadku produktów domowych zaleca się spożywanie jednej łyżeczki syropu od dwóch do trzech razy dziennie. Ze względu na dużą zawartość cukru nie zaleca się zażywania tego produktu przez osoby z cukrzycą, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Mniszek lekarski to roślina o szerokim potencjale. Wykorzystywana od lat jako wsparcie przy wielu problemach...
CZYTAJ
Szukasz naturalnego wsparcia przy przeziębieniu czy kaszlu? Już od wielu wieków przy takich dolegliwościach tradycyjnie...
CZYTAJ
Chrzan to roślina popularnie stosowana w kuchni polskiej. Jest ceniona przede wszystkim za swoje walory...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia