2021-06-16
Zdrowa skóra i uroda

Szczotkowanie ciała na sucho, czyli prosta metoda na ujędrnienie skóry

Szczotkowanie ciała na sucho to coraz bardziej popularna metoda na ujędrnienie skóry na udach, brzuchu, pośladkach czy ramionach. Zalety szczotkowania na sucho to jednak nie tylko poprawa wyglądu ciała, ale również zniwelowanie podrażnień po goleniu lub depilacji nóg, zmniejszenie widoczności rozstępów i… błogi relaks! Jak szybko widoczne będą efekty szczotkowania na sucho, jak dobrać odpowiednią szczotkę i czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania takiego masażu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście, z którego dowiecie się również, jak szczotkować ciało i jak często to robić. Zapraszamy do lektury!

 Efekty szczotkowania na sucho - gładka skóra
Spis treści

Zalety szczotkowanie na sucho i efekty, jakie można uzyskać

Efekty szczotkowania na sucho mogą zaskoczyć naprawdę niejedną osobę, a ich spektakularność sprawia, że ta metoda dbania o ciało zyskuje coraz większą popularność. Jakie są więc zalety szczotkowania na sucho? 

  • Regularne szczotkowanie ciała na sucho pobudza krążenie krwi oraz limfy - to sprawia, że naczynia pracują lepiej, zniwelowane zostają obrzęki łydek oraz kostek, a uczucie „ciężkich nóg” znika bezpowrotnie. 
  • Stosowanie szczotki do masażu na sucho może ograniczyć konieczność korzystania z kosmetyków peelingujących. Stosunkowo ostre włosie sprawia bowiem, że podczas szczotkowania naskórek naturalnie złuszcza się i stale odnawia - skóra staje się bardziej gładka i miękka. 
  • Masaż szczotką na sucho pomaga ujędrnić ciało, poprzez stałe stymulowanie skóry do odnowy i procesów naprawczych. Dzięki temu mniej widoczny staje się cellulit, a całe ciało jest bardziej zwarte i napięte.
  • Efekty szczotkowania na sucho można dostrzec również w zakresie poprawienia wyglądu starych rozstępów i zapobiegania tworzenia się nowych. Dzieje się tak za sprawą pobudzania skóry do produkcji kolagenu i elastyny. 
  • Masaż szczotką na sucho doskonale sprawdzi się również u osób, które mają problem ze zjawiskiem tak zwanej „truskawkowej skóry”, która występuje najczęściej na nogach, po goleniu lub depilacji i jest konsekwencją podrażnienia mieszków włosowych. Szczotkowanie ciała pomaga złuszczać, a tym samym - stale odnawiać naskórek, dlatego podrażnienia wywołane goleniem nie będą aż tak dokuczliwe i widoczne. Dodatkową zaletą szczotkowania na sucho jest fakt, że czynność ta, wykonywana regularnie, zapobiega wrastaniu włosków.

Oprócz wymienionych powyżej efektów szczotkowania na sucho, z pewnością można zaliczyć do nich również… relaks! Stosowanie masaży z wykorzystaniem ostrej szczotki (zwłaszcza w obrębie karku, barków i ramion) pozwala rozluźnić się i pozbyć uczucia spiętego karku i szyi. Dodatkowo szczotkowanie brzucha zgodnie ze wskazówkami zegara poprawia trawienie, a szczotkowanie nóg rozluźnia mięśnie i jest dobrym sposobem na zapobieganie „zakwasom” po treningu!


Szczotki do masażu na sucho - jak wybrać najlepszą dla siebie?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele szczotek do masażu na sucho - jak wybrać najlepszą z nich? Generalnie warto zastanowić się, do jakiej części ciała będzie nam służyła szczotka oraz jaki jest poziom wrażliwości naszej skóry na czynniki zewnętrzne. Najpopularniejsze szczotki do masażu na sucho to przede wszystkim: 

  • szczotka do masażu z włosiem z agawy (inna nazwa tego materiału to tampico). Zwykle takie szczotki mają walny kształt, a same włoski osadzone są gęsto w rączce z litego drewna. Szczotka tampico nadaje się do masażu niemal całego ciała - od łydek, poprzez uda, pośladki, brzuch, aż po ramiona. Jest ona dość ostra i na samym początku użytkowania może sprawiać dyskomfort, jednak szybko ciało szybko przyzwyczaja się do tego rodzaju stymulacji. Warto pamiętać, by wybierać te szczotki z włosiem z agawy, które nie posiadają między włoskami wypustek, plastikowych kolców i innych tego typu elementów - osłabia to bowiem znacząco jej działanie; 
  • szczotka do masażu z włosiem z kokosa - jest nieco delikatniejsza niż szczotka z tampico, jednak nadal doskonale sprawdzi się do ujędrniania całego ciała - także dla osób z wrażliwą skórą; 
  • szczotka do masażu z włosia końskiego - to akcesorium ma zdecydowanie miękkie, ale nadal dość sztywne włoski. Szczotki tego typu sprawdzają się przede wszystkim do dbania o piersi, szyję, dekolt, a także twarz.

Warto tutaj dodać słowo o oprawach szczotek. Są one zwykle wykonane z litego drewna, które tworzy gładką powierzchnię rączki. Niektóre osoby wykonują z ich udziałem szczotkowanie ciała na mokro - to duży błąd! Lite drewno pod wpływem działania wody będzie się wybrzuszało, a w końcu może nawet pokryć się grzybowym nalotem. Jeśli z jakichś względów wolisz szczotkowanie ciała na mokro od wersji na sucho, wówczas wybieraj szczotki z rączką wykonaną ze sklejki - nie musisz martwić się w ich przypadku o rozwarstwianie, a impregnacja sklejki zabezpiecza ją przed negatywnym działaniem wilgoci. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy szczotkujesz ciało na mokro czy na sucho, ze względów higienicznych warto wymieniać swoją szczotkę co około pół roku.


Jak szczotkować ciało? Instrukcja krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak szczotkować ciało, by zabieg ten przynosił pożądane efekty, musisz pamiętać o jednej zasadzie: szczotkowanie powinno odbywać się w kierunku serca. Masaż szczotką na sucho rozpoczyna się zwykle od stóp i łydek - później należy kierować się w górę, szczotkując uda, pośladki i brzuch (tutaj wykonujemy ruchy od spojenia łonowego w górę, przy czym można też pokusić się o krążenia zgodnie ze wskazówkami zegara - jak już wcześniej zostało to wspomniane, taki ruch sprzyja poprawie perystaltyki jelit). Na koniec szczotkujemy ręce i ramiona, od nadgarstków w górę - nadal w stronę serca. Taki masaż całego ciała nie zajmuje więcej, niż pięć minut. Postaraj się poświecić na każdy obszar sylwetki po minucie, a z pewnością szybko zauważysz efekty! Standardowo zabieg wykonuje się 3-4 razy w tygodniu, natomiast osoby, które nie mają wrażliwej skóry z powodzeniem mogą szczotkować się codziennie!


Inna instrukcja masażu szczotką na sucho dotyczy obszaru biustu, dekoltu oraz szyi. Jak szczotkować ciało w tych rejonach, by nie podrażnić delikatnej skóry, a jednocześnie ujędrnić i wygładzić właśnie te partie? Należy oczywiście zaopatrzyć się w miękką szczotkę (najlepsze będzie włosie końskie). Masaż biustu zaczynamy od podniesienia jednej ręki - drugą przykładamy szczotkę do pachy i kierując się w dół, „zagarniamy” pierś od dołu i suniemy szczotką do góry. Powtarzamy ten ruch kilkanaście razy, przechodząc następnie do drugiej piersi. Kolejny etap szczotkowania biustu to wykonywanie ruchów od sutka w górę, w stronę dekoltu. Aby z kolei wygładzić dekolt, warto sunąć po nim szczotką wedle kształtu położonej „ósemki” - od jednego ramienia, przez środek dekoltu, aż do drugiego ramienia. Szyję masujemy znów w kierunku serca, a więc od żuchwy w stronę dekoltu. Jeśli szczotka jest naprawdę miękka, taki masaż można stosować codziennie. Przy jego okazji pamiętaj także o samobadaniu piersi!


Pamiętaj, by podczas szczotkowania nie podrażniać już istniejących zmian skórnych, świeżych blizn, oparzeń słonecznych oraz pieprzyków lub znamion - ich rozdrapanie ostrym włosiem szczotki może skutkować przykrymi konsekwencjami w postaci zakażeń bakteryjnych.


Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho

Najpoważniejszym przeciwwskazaniem do szczotkowania na sucho są aktywne zmiany skórne, pojawiające się w przebiegu chorób dermatologicznych - trądziku, trądziku różowatego czy atopowego zapalenia skóry. Oprócz tego nie należy szczotkować miejsc objętych grzybicą czy infekcją bakteryjną. Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho dotyczą także tych osób, które mają tendencję do pękających naczynek, pojawiania się „pajączków” oraz pacjentów z żylakami. W takiej sytuacji warto sięgnąć po najbardziej miękką szczotkę lub po metodę szczotkowania ciała na mokro.

Szczotkowanie ciała na sucho to doskonały sposób na poprawę wyglądu skóry, ograniczenie widoczności cellulitu i rozstępów, a także na wygładzenie ciała i zafundowanie sobie kilku minut błogiego relaksu. Zdecydowanie zachęcamy do wykorzystania tej metody w swojej rutynie pielęgnacyjnej!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...
CZYTAJ
Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego...
CZYTAJ
Sucha i pękająca skóra na dłoniach powoduje dyskomfort podczas wykonywania niemal każdej czynności. Ponadto, jest...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia