Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-06-09
Porady

Szparagi. Jakie mają właściwości?

Sezon na szparagi rozpoczyna się wiosną, a najlepsze egzemplarze są zbierane w maju i czerwcu. To warzywo świetnie smakuje w sałatkach, zapiekankach czy zupie. Jednak oprócz walorów kulinarnych szparagi słyną ze znacznej zawartości cennych witamin i substancji odżywczych. Dowiedz się, jakie są ich właściwości. Szybko przekonasz się, że warto spożywać je – na zdrowie!

 Dlaczego warto wprowadzić szparagi do jadłospisu?
Spis treści

Szparagi – czym są?

Szparag to wieloletnia roślina dwupienna, bylina z rodziny szparagowatych. Gatunek, który jest dostępny na polskich półkach sklepowych to Asparagus officinails L. Roślina charakteryzuje się podłużnym wyglądem. Karpa, z której wyrastają młode pędy, jest twarda, drewniejąca i okryta nachodzącymi na siebie, zamkniętymi liśćmi.


Szparagi były doceniane już przez starożytne cywilizacje, o czym świadczą liczne ich wizerunki, które archeolodzy odkryli w sarkofagach. Do najpopularniejszych odmian szparagów można zaliczyć:

  • białe,
  • zielone,
  • fioletowe.

Te ostatnie nieco rzadziej występują w ofercie polskich sklepów.

Dlaczego warto wprowadzić szparagi do jadłospisu?

Smakosze szparagów mogą je przyrządzić na wiele sposobów. Wrażenie zrobi zarówno prosty omlet z nimi na śniadanie, jak i bardziej wyszukane dania. Warto pamiętać, że świetny smak to nie jedyna zaleta spożywania tych bylin. Szparagi są źródłem wielu cennych składników, które wspierają naturalną pracę organizmu. Wśród powodów, dla których warto je jeść, można wymienić:

  • pomoc w utrzymaniu optymalnej masy ciała

Szparagi świetnie smakują, a do tego są nisko kaloryczne – 100 g warzywa dostarcza tylko 20 kcal. Ponadto dzięki zawartości błonnika pokarmowego można się nimi lepiej nasycić. To wszystko sprzyja utrzymaniu optymalnej masy ciała.

  • ochronę organizmu przed nowotworami

Szparagi zawierają glutation – związek, który wspomaga detoksykację organizmu. Dietetycy zalecają, aby spożywać produkty bogate w ten składnik aktywny, gdyż wspiera naturalnie zachodzące procesy antynowotworowe. Ponadto glutation wspomaga pracę układu odpornościowego.

  • wspomaganie pracy układu krwionośnego

Szparagi są bogate w antyoksydanty, takie jak witamina C, A, E, a także witaminę B6. To właśnie te składniki mają dobroczynny wpływ na pracę serca i mogą wesprzeć w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego. Oprócz tego witamina C pomaga w naturalnym procesie wiązania się włókien kolagenowych oraz wspiera organizm w budowie kości, skóry czy naczyń krwionośnych. Dzięki takim właściwościom szparagi są zalecane w diecie osób, które chcą zadbać o zdrowie serca oraz układu krwionośnego.

  • pomoc w normowaniu poziomu cukru we krwi

W dzisiejszych czasach cukrzyca typu 2 jest coraz częściej diagnozowana – określana jest bowiem mianem choroby cywilizacyjnej. Choć wcześniej to schorzenie dotyczyło raczej osób starszych, to ze względu na problem otyłości wśród młodych osób, chorują na nią nawet nastolatki. Składniki zawarte w szparagach pomagają w naturalnych procesach, mających na celu obniżenie cukru we krwi.

  • wsparcie zdrowia w ciąży

Szparagi są bogate w kwas foliowy, dzięki czemu ich spożywanie jest zalecane kobietom ciężarnym. Uwzględnienie tych warzyw w diecie to dobrym pomysł na dostarczenie cennych składników odżywczych, wspierających zdrowie w okresie ciąży.

  • wspomaganie mineralizacji kości

Szparagi stanowią bogactwo minerałów takich jak wapń, potas i fosfor. Są to pierwiastki, które pomagają w utrzymaniu zdrowych i mocnych zębów oraz kości. Zamiast więc sięgać po suplementy diety, w sezonie sięgaj po te warzywa jak najczęściej.


Wykorzystaj sezon na szparagi, włączając je do jadłospisu. Dzięki nim przygotujesz posiłki, które będą nie tylko smaczne, ale i bogate w cenne składniki odżywcze. Objadaj się nimi na zdrowie – szczególnie, że dość krótko dostępne są w sklepach. Smacznego!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Właściwości lecznicze kapusty od wieków są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej w przypadku leczenia stanów zapalnych...
CZYTAJ
W odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć składników bogatych w różne substancje odżywcze. Takie produkty...
CZYTAJ
Zioła szwedzkie to mieszanka, której twórca obiecywał, że stanowi ona panaceum – miała leczyć aż...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia