2022-06-23
Dolegliwości i choroby

Szumy uszne. O czym mogą świadczyć?

Masz problem z tym, żeby odpocząć, ponieważ w uszach ciągle słyszysz szum? Zdarza Ci się nie słyszeć, co mówią inni, ponieważ w głowie ciągle masz ten nieprzyjemny i uporczywy dźwięk? Zdarza Ci się dekoncentrować z powodu nieznośnego odgłosu, który towarzyszy Ci każdego dnia? Szumy uszne to dość częsta przypadłość, nawet wśród młodych osób. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć.

 Przyczyny szumów usznych – czego są symptomem?
Spis treści

Szumy uszne – co to jest?

Szumami usznymi określa się nieprzyjemne i budzące dyskomfort dźwięki, które nie są związane z odgłosami wydzielanymi przez otoczenie. Mogą pojawiać się nagle i tak samo nagle znikać lub wręcz przeciwnie – występować stale, jako symptom innych dolegliwości, np. nadciśnienia, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego czy urazu głowy.


Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych:

 • obiektywne, które słyszy chory, ale także lekarz, np. podczas badania stetoskopem,
 • subiektywne lub podmiotowe – są słyszane wyłącznie przez pacjenta.

Ich rozpoznanie jest dość trudne, jednak nie można tego bagatelizować – szumy mogą nabierać na sile i zacząć utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny szumów usznych – czego są symptomem?

Chcesz pożegnać problem uporczywego dźwięku? Ustal najpierw przyczynę ich występowania. Szumy mogą powstać na skutek:

 • czynników środowiskowych, czyli np. długotrwałej ekspozycji na nadmierny hałas lub stres,
 • przyjmowania leków, np. chininy, salicylanów czy antybiotyków aminoglikozydowych,
 • urazów w okolicy szyi i głowy, np. zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • infekcji górnych dróg oddechowych, przez którą doszło do zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego,
 • operacji ucha środkowego,
 • uszkodzenia komórek rzęskowych w ślimaku,
 • zalegania wydzieliny w uszach,
 • otosklerozy,
 • urazu ciśnieniowego,
 • przewlekłego i ostrego zapalenia ucha środkowego.

Za powstawanie szumów odpowiada wiele różnych czynników. Jednak warto pamiętać, że w wielu przypadkach nie można ustalić konkretnej przyczyny choroby.

Szumy uszne – jakie choroby dają takie objawy?

Zdarza się, że szumy uszne są skutkiem nie tylko działań człowieka, ale także efektem rozwoju określonych chorób. Zazwyczaj występują jako objaw:

 • choroby Meniere'a – polega ona na gromadzeniu się zbyt dużych ilości endolimfy w błędniku i zalegania jej tam,
 • mięśniowo-powięziowego zespołu bólowego, czyli ZBMP – w wyniku tej choroby mięśnie kurczą się, lecz nie rozkurczają. W efekcie powstają węzły mięśni, które powodują ból w różnych częściach ciała;
 • nadczynności tarczycy – nadmierna ilość hormonów pobudza organizm do pracy, w tym także układ krwionośny. W rezultacie praca serca przyspiesza, co powoduje wyrzut krwi pod dużym ciśnieniem, co powoduje powstawanie charakterystycznego szumu,
 • niskiej krzepliwości krwi – w tym przypadku organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości krwi, zatem pobudza serce do intensywniejszej pracy, czego skutkiem jest typowe szumienie;
 • nadciśnienia – zbyt szybko pracujące serce nie tylko szybciej się męczy, ale także może powodować uszkodzenia ścian żył i prowadzić do zatorów. W tym przypadku oprócz nieprzyjemnego, jednostajnego dźwięku można wtedy poczuć ból z tyłu głowy i pulsowanie;
 • stwardnienia rozsianego z porażeniem nerwów wokół uszu – u wielu osób cierpiących na to schorzenie szum nasila się wraz z wiekiem.

Jeśli nie podejmiesz stosownego leczenia, dolegliwości zaczną się rozwijać i nabierać na sile. W rezultacie szum może stać się tak nieprzyjemny, że będzie utrudniać Ci nawet wykonywanie swoich obowiązków.

Szumy uszne – jakie są objawy?

Wydaje się, że szumy uszne dają tylko jeden objaw – uporczywy dźwięk. Nic bardziej mylnego! Mogą występować także inne objawy, których nie należy bagatelizować. Są to np.:

 • inne dźwięki, np. szmery, dzwonienie, gwizdanie, tykanie i piszczenie,
 • zmiany w częstotliwości szumu,
 • problemy z koncentracją i snem,
 • trudności ze zrozumieniem mowy innych, 
 • zmęczenie, rozdrażnienie i wyczerpanie spowodowane złym snem, a także np. koniecznością usilnego wsłuchiwania się w mowę innych.

Wszystko to może bardzo negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu i sprawić, że nie będziesz w stanie kontynuować pracy, a nawet swojego hobby.


Nie czekaj, aż szum nabierze na sile – zacznij działać już dziś i pożegnaj uporczywe dźwięki ze swojej głowy. Dzięki odpowiedniej terapii można uzyskać upragnione spokój i ciszę. Sprawdź!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Problemy skórne dotykają nas w każdym wieku – jednym z nich jest czerwienienie się i...
CZYTAJ
Wirus świnki to jeden z tych wirusów, który wywołuje jedną z chorób wieku dziecięcego -...
CZYTAJ
Nieprawidłowe czyszczenie uszu może mieć poważne skutki dla zdrowia. Niestety błędy podczas wykonywania tego zabiegu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia