Legalna apteka
2022-12-09
Dolegliwości i choroby

Tachykardia. Czym jest i do czego może doprowadzić?

Serce zdrowego człowieka bije z częstotliwością nie większą niż 100 uderzeń na minutę. W przypadku przyspieszonej jego pracy mówi się o tachykardii. Dowiedz się, co to za schorzenie i jakie mogą być jego konsekwencje.


O tachykardii mówi się, gdy serce w stanie spoczynku kurczy się szybciej – wykonuje więcej niż 100 uderzeń w ciągu minuty. I chociaż taka sytuacja nie zawsze oznacza stan chorobowy, nie można jej lekceważyć.

 Tachykardia – rodzaje
Spis treści

Tachykardia – rodzaje

Przyspieszona praca serca może wystąpić u zdrowego człowieka. Zwykle zdarza się w przypadku silnych emocji oraz dużego wysiłku fizycznego.

Tachykardia nadkomorowa

Cechą charakterystyczną dla tachykardii nadkomorowej jest powstawanie impulsów elektrycznych w ognisku znajdującym się w pęczku Hisa lub powyżej niego.

Tachykardia komorowa

Mianem tachykardii komorowej określa się stan, w którym impulsy elektryczne powstają w ognisku znajdującym się poniżej pęczka Hisa.

O ile pojedyncze dodatkowe pobudzenia są niegroźne, o tyle częstoskurcz składający się z co najmniej trzech pobudzeń stanowi poważne zagrożenie.

Tachykardia zatokowa

Tachykardia zatokowa występuje wówczas, gdy pobudzenia są prawidłowe, a dochodzi jedynie do przyspieszonego rytmu serca.

Do rozwoju tego rodzaju tachykardii dochodzi najczęściej w przypadku: gorączki, wysiłku tlenowego, stresu, stosowania używek (np. alkoholu, kofeiny, nikotyny). Niekiedy może zwiastować zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca, nadczynność tarczycy czy posocznicę.

Jak objawia się tachykardia?

Głównym objawem tachykardii jest przyspieszone bicie serca. Często jednak towarzyszą temu dodatkowe symptomy, m.in.:

  • uczucie duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • osłabienie.

Jakie są konsekwencje tachykardii?

Konsekwencje tachykardii mogą być bardzo poważne – szczególnie, jeśli zaburzenia rytmu serca są stanem patologicznym. Dotyczy to głównie przypadków, w których współtowarzyszy np. nadczynności tarczycy czy niewydolności serca.

Może się zdarzyć, że tachykardia występuje sporadycznie – pod wpływem silnych emocji, stanów lękowych itp. W takim przypadku nie stanowi większego zagrożenia, ale – z uwagi na uciążliwość – wymaga konsultacji lekarskiej w zakresie psychoterapii.

Jak zdiagnozować tachykardię?

Jeśli pacjent odczuwa objawy wskazujące na tachykardię, lekarz może zlecić odpowiednie badania. Chociaż podstawą rozpoznania jest zawsze wywiad, jego uzupełnieniem są:

  • EKG – elektrokardiografia, która pozwala na ocenę pracy serca,
  • EKG metodą Holtera – cechą charakterystyczną jest możliwość monitorowania pracy serca przez całą dobę, co daje pełniejszy obraz diagnostyczny.

Jeśli lekarz ma do czynienia z trudniejszym przypadkiem lub chce rozwiać wszelkie wątpliwości, może zalecić badanie elektrofizjologiczne.


W przypadku rozpoznania tachykardii u pacjenta wdrażane jest leczenie. Zwykle stosowana jest farmakoterapia – głównie z wykorzystaniem beta-blokerów, leków antyarytmicznych. Hospitalizacja jest koniecznością wówczas, gdy przyjmowanie leków nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Biegunka podróżnych to częsta przypadłość – typowa dla osób podróżujących do krajów tropikalnych i subtropikalnych....
CZYTAJ
Przeciążenie nadgarstka wywołane m.in. pracą przed komputerem czy grą w tenisa może skutkować powstaniem stanu...
CZYTAJ
Borderline to słowo używane do opisania zaburzenia osobowości związanego z niestabilnością emocjonalną, zaburzonym obrazem siebie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia