Legalna apteka
2017-12-07
Suplementacja

Tauryna – substancja zwiększająca siłę i wydolność organizmu

Tauryna to aminokwas występujący w tkankach zwierzęcych. Swoją popularność zawdzięcza on sportowcom, którzy za jej pomocą regenerują mięśnie po ciężkich treningach. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

 Tauryna – substancja zwiększająca siłę i wydolność organizmu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Właściwości tauryny

Do podstawowych funkcji tauryny należą:

  • poprawa metabolizmu tłuszczów,

  • ochrona wątroby,

  • zapobieganie cukrzycy,

  • dbałość o dobry wzrok,

  • obniżanie ciśnienia,

  • usprawnienie pracy serca,

  • pomoc w transporcie kreatyny, która chroni komórki mięśniowe przed stresem oksydacyjnym,

  • przyspieszanie regeneracji mięśni,

  • zwiększenie syntezy białek wpływający na wzrost masy mięśniowej,

  • stymulowanie trzustki do produkcji insuliny.


Wyższe stężenie tauryny we krwi przekłada się na szybkość budowy tkanki mięśniowej. Jej antykataboliczne działanie oznacza, że tauryna magazynuje i transportuje azot, który odgrywa kluczową rolę w odbudowie uszkodzonych tkanek po treningu. Sprawia on, że tkanki są w stanie samodzielnie wytworzyć białka w celu odbudowy swoich struktur i nie muszą czerpać z aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. W konsekwencji czego proces katabolizmu zostaje zahamowany, a regeneracja organizmu przebiega bez strat. Należy podkreślić, że tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, czyli nie buduje białek mięśniowych człowieka. Ułatwia natomiast osobom uprawiającym sport budowę tkanki mięśniowej oraz regenerację organizmu po wyczerpującym treningu.

Źródło tauryny

W formie suplementu diety, czysta tauryna występuje najczęściej pod postacią kapsułek. Natomiast jako składnik uzupełniający, w odżywkach z kreatyną oraz w preparatach witaminowych. Taurynę znaleźć można również w napojach energetycznych, jednak w tej formie nie wywołuje ona efektu katabolicznego ani anabolicznego, a jedynie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, występuje ona też w produktach pochodzenia naturalnego, m.in. można ją znaleźć w mięsie indyka, ostrygach, serwatce, grochu oraz soczewicy. Osobom uprawiającym sport zaleca się korzystanie z dodatkowych źródeł tauryny w postaci suplementu, ze względu na to, że dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na taurynę w przypadku wysiłku fizycznego.


Suplementacja tauryny zalecana jest głównie sportowcom ze względu na ich duże obciążenia treningowe. Jeśli dużo ćwiczysz, warto rozpocząć suplementację tego składnika. Dzienna dawka tauryny powinna wynosić między 500 a 2000 mg. Preparatem, który uzupełni zapotrzebowanie na taurynę, jest Androvit Plus: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/androvit-plus-30-kaps-zel-pod-prysznic-gratis,7428.html, który stanowi zestaw witamin i minerałów wzbogacony o taurynę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia