2017-05-08
Porady

Termometr bezdotykowy – niezbędnik w domowej apteczce

Podwyższona temperatura to naturalna reakcja obronna organizmu na atak infekcji. W takiej sytuacji jak najszybciej warto dokonać pomiaru, który pozwoli rozpoznać, czy to stan podgorączkowy towarzyszący np. przeziębieniu, czy może temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, która zwiastować może początek poważnej choroby, w przypadku której potrzebna będzie konsultacja z lekarzem. O ile w przypadku osób dorosłych łatwiej określić, czego powodem może być gorsze samopoczucie, o tyle w przypadku dzieci jest to zazwyczaj problematyczne. Właśnie dlatego termometr, dokonujący precyzyjnego pomiaru temperatury, powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce.

 Termometr bezdotykowy – niezbędnik w domowej apteczce - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Termometr bezdotykowy a jego przewaga nad rtęciowym


Jeszcze do niedawna popularnymi i powszechnie stosowanymi były termometry rtęciowe. Jednak ze względu na szkodliwość substancji w nich zawartej, czyli rtęci i łatwość stłuczenia termometru, które wykonywane były ze szkła, wycofano je ze sprzedaży w 2009 roku. Zostały zastąpione przez termometry elektroniczne, które dzięki szybkości wykonywania pomiaru i jego bezpieczeństwa szybko zyskały sympatię oraz zaufanie małych i dużych pacjentów. Wśród termometrów elektronicznych znajdziemy zwykłe, których sposób wykonania pomiaru jest analogiczny z termometrem rtęciowym – umieszcza się go np. pod pachą czy w uchu pacjenta – oraz innowacyjne termometry bezdotykowe.


Termometr bezdotykowy to nowoczesny i bezpieczny sprzęt, który opiera się na technologii podczerwieni. Jest nieinwazyjny, znacznie łatwiejszy i szybszy niż tradycyjne termometry douszne, doustne lub podramienne. Termometr bezdotykowy umożliwia dokładny pomiar temperatury ciała dorosłych i dzieci bez konieczności dotykania skóry. Dokonuje go z odległości od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Dodatkowo wyposażony jest w alarm podwyższonej temperatury. O skuteczności termometrów bezdotykowych najlepiej świadczy fakt, że są one stosowane również w szpitalach.

Termometr bezdotykowy – i pomiar temperatury przestaje być problematyczny


Przede wszystkim u małych dzieci pomiar temperatury nie należy do najprostszych. Mali pacjenci odczuwają duży dyskomfort podczas mierzenia temperatury za pomocą tradycyjnego termometru, wiercą się i płaczą. Nic w tym dziwnego, bowiem nawet mała infekcja sprawia, że dziecko staje się marudne i nadwrażliwe wobec prób umieszczenia końcówki termometru w małym uchu. Tymczasem termometr bezdotykowy pozwala na nieinwazyjne, szybkie i zarazem dokładne zmierzenie temperatury nawet na odległość. Sam pomiar trwa maksymalnie kilka sekund i jest cichy, dzięki czemu można go wykonać nawet w trakcie snu. Za pomocą termometru bezdotykowego można zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też pożywienia, wody, a nawet powietrza. Ułatwia to pielęgnację dziecka w okresie choroby oraz na co dzień.

Higieniczny pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym


Możliwość dokonywania pomiarów temperatury w sposób higieniczny to niewątpliwie jedna z ich głównych zalet. Termometry bezdotykowe nie muszą być przykładane do ciała, wkładane do ust lub uszu, by dokonać dokładnego pomiaru. Zatem drobnoustroje chorego nie przedostaną się na powierzchnię termometru, co znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia ich na kolejne osoby.


Nie ulega wątpliwości, że posiadanie termometru bezdotykowego w każdej domowej apteczce jest koniecznością. Dlatego ich szeroki wybór w atrakcyjnych cenach znajdziesz w Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/termometry,405.html. Bogata oferta termometrów bezdotykowych o różnych właściwościach sprawia, że z pewnością każdy znajdzie odpowiednio dostosowany do swoich potrzeb.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Jednym z najczęstszych objawów choroby u dziecka jest gorączka. Zazwyczaj pojawia się ona nagle i...
CZYTAJ
Odporności dzieci poświęcamy szczególnie dużo uwagi szczególnie w sezonie przeziębień i chorób. Staramy się zrobić...
CZYTAJ
Gorączka u dziecka zazwyczaj pojawia się nagle i niespodziewanie. Dodatkowo, bardzo często, towarzyszy jej złe...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia