• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2021-11-08
Porady

Test ciążowy. Na jaki rodzaj się zdecydować?

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze dają jednoznaczną odpowiedź co do stanu kobiety. Nie zawsze brak miesiączki czy mdłości świadczą o spodziewaniu się dziecka i odwrotnie. Aby rozwiać swoje wątpliwości, wiele kobiet decyduje się wykonać test ciążowy. Poznaj ich dostępne rodzaje i sprawdź, który daje najbardziej wiarygodne wyniki.


Brak miesiączki w wyznaczonym terminie to jeden z głównych powodów, dla których kobiety podejrzewają ciążę. Gdy do tego dochodzą też m.in. poranne nudności i wymioty, częste oddawanie moczu, bolesność i tkliwość piersi, niechęć do niektórych pokarmów czy używek, sprawa wydaje się oczywista. Aby potwierdzić swój stan, warto wykonać test ciążowy.

 test ciążowy
Spis treści

Test ciążowy – na jakiej zasadzie działa?

Każdy test ciążowy – niezależnie od jego rodzaju – działa na podobnej zasadzie. Jego istotą jest wykrywanie obecności gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. To hormon, którego rolą jest stymulowanie ciałka żółtego do produkcji progesteronu – hormonu przyczyniającego się do utrzymania ciąży.


Za produkcję i wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej odpowiada zarodek – już od pierwszych dni po zagnieżdżeniu. Z czasem wydziela ją także łożysko.


Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe rozróżnia się nie tylko w oparciu o technikę wykonania, ale i czułość. Pozwala to wybrać produkt najlepiej wpisujący się w oczekiwania.


Testy ciążowe a sposób przeprowadzania

Testy ciążowe różnią się sposobem ich przeprowadzania, co ma związek z ich konstrukcją. Wyróżnia się więc testy:

 • kasetkowe (płytkowe) – wymagają zebrania moczu do pojemnika i umieszczenia kilku kropli „odczynnika” w okienku płytki; 
 • strumieniowe – mają uchwyt ze specjalną końcówką, którą należy umieścić pod strumieniem moczu; 
 • paskowe – wymagają zebrania próbki moczu do pojemnika, a następnie zanurzeniu paska w odczynniku.

Chociaż każdy rodzaj testu jest wygodny, testy strumieniowe charakteryzują się największą wygodą. Nie wymagają bowiem zbierania moczu do sterylnego pojemnika.


Testy ciążowe a czułość

Wszystkie testy ciążowe pozwalają na wykrycie gonadotropiny kosmówkowej. Jednak to od ich czułości zależy, na jakim etapie ciąży test wskaże wynik pozytywny. Im bardziej czuły, tym szybciej można rozwiać swoje wątpliwości.


Wyróżnia się testy o czułości: 

 • powyżej 800 IU/l – najmniej czułe; potrafią wykryć ciążę nie wcześniej niż po 7 dniach po terminie spodziewanej miesiączki; wykonane wcześniej pokażą wynik negatywny; 
 • w granicach 500-800 IU/I – są w stanie wskazać ciążę mniej więcej po upływie 2 tygodni od zapłodnienia 
 • poniżej 500 IU/I – ultraczułe, które są w stanie wykryć ciążę nawet kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Pamiętaj! Aby test dał jak najbardziej wiarygodny wynik – szczególnie w pierwszych dniach ciąży, musi być wykonany z godzinach porannych. W przypadku wykonania testu po kilku dniach od spodziewanej miesiączki, pora przeprowadzenia testu nie ma większego znaczenia.


Test ciążowy – czy może dać zafałszowane wyniki?

Test ciążowy – mimo wysokiej czułości – może niekiedy dawać zafałszowane wyniki. Wpływ na to ma wiele czynników, np. niepoprawny sposób jego przeprowadzenia, zbyt wczesne jego wykonanie czy niektóre choroby.


Jeśli wynik jest negatywny, wówczas należy powtórzyć test za kilka dni. W przypadku ciąży powinny wtedy pojawić się dwie kreski. Jeżeli wynik się nie zmienia, a miesiączka nadal się nie pojawiła, trzeba zgłosić się do lekarza – może to wskazywać na problemy zdrowotne.


Czy wiesz, że test ciążowy może dawać fałszywie dodatni wynik?


Chodzi o sytuację, w której kobieta nie jest w ciąży, a test pokazuje dwie kreski. Może to wskazywać np. na: 

 • choroby tarczycy 
 • choroby nerek
 • torbiele na jajnikach 
 • chorobę nowotworową.

Jeśli przeprowadzić test ciążowy, ale chcesz mieć większą pewność co do swojego stanu, możesz wykonać badanie laboratoryjne polegające na oznaczeniu β-hCG z krwi. Jest ono dużo bardziej wiarygodne i pozwala na oszacowanie tygodnia ciąży – na podstawie uzyskanego stężenia gonadotropiny kosmówkowej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, ale także i mężczyzny – o czym często...
CZYTAJ
Suplementacja różnych substancji w ciąży – takich jak jod, żelazo, kwas foliowy i inne składniki...
CZYTAJ
Seks w ciąży to dla wielu osób nadal temat tabu, choć obecnie coraz więcej portali...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia