Legalna apteka
2018-06-08
Suplementacja

Test na boreliozę – czego możesz nie zauważyć po ukąszeniu kleszcza?

Sezon letni jest czasem, kiedy odnotowuje się najwięcej przypadków boreliozy. Infekcja wywołana przez krętki Borrelia jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Ma to związek ze zwiększoną aktywnością młodych postaci kleszczy tzw. nimf, które ze względu na bardzo małe rozmiary często pozostają niezauważone. Dodatkowo ciepłe dni sprzyjają spędzaniu czasu w przydomowych ogródkach, parkach, na skwerkach czy poza miastem, a jak wiadomo na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma obszarów wolnych od kleszczy.

 Test na boreliozę – czego możesz nie zauważyć po ukąszeniu kleszcza - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Szacuje się, że nawet co 3 kleszcz jest nosicielem boreliozy oraz innych groźnych patogenów. Po ukąszeniu bakterie mogą przedostać się wraz ze śliną kleszcza do organizmu człowieka. Krętki ze skóry wnikają do krwioobiegu, a następnie mogą ukrywać się w różnych narządach i tkankach. Od lokalizacji infekcji zależą powikłania. Borelioza może uszkadzać układ nerwowy, serce czy stawy.

Czy ukąszenie lub objawy wczesnej boreliozy łatwo rozpoznać?

Bardzo często ukąszenie pozostaje niezauważone, ponieważ kleszcze mają wiele mechanizmów, które pozwalają im na bezbolesne wkłucie. Dodatkowo w ślinie kleszczy znajdują się substancje przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne – co ułatwia kleszczowi żerowanie. Jeżeli jednak zauważono ukąszenie należy bardzo uważnie obserwować miejsce po kleszczu, w miejscu którego może powstać charakterystyczna zmiana. Jeżeli w ciągu kilku następnych dni pojawi się tzw. rumień wędrujący (duża rozszerzająca się zmiana skórna) należy bezwzględnie udać się do lekarza. Jest to jedyny charakterystyczny objaw wczesnej boreliozy. Wystąpienie rumienia, nie wymaga potwierdzenia badaniami krwi – wskazuje to jednoznacznie na postać miejscową boreliozy. Rozpoczęciu infekcji może towarzyszyć również osłabienie, gorączka lub bóle mięśni – bardzo często przypominające przeziębienie lub grypę. Niestety rumień i inne objawy występują rzadko, dlatego choroba ma czas rozwijać się niezauważona.

Jak wykryć infekcję? Test na boreliozę

Jeżeli nastąpiło ukąszenie, ale nie masz objawów lub przez dłuższy przebywałeś w miejscu, gdzie możliwość ukąszenia była duża – wykonaj badania. Pamiętaj, badania na boreliozę wykonuje się zawsze z krwi pacjenta. Popularne w sklepach myśliwskich testy z kleszcza nie mają użyteczności klinicznej oraz zastosowania w diagnostyce boreliozy u człowieka.  Przy podejrzeniu infekcji w krwi człowieka szuka się przeciwciał, czyli elementów układu odpornościowego, które świadczą o kontakcie z bakteriami. W przypadku wczesnej boreliozy, już po 2 tygodniach od ukąszenia wykrywa się przeciwciała IgM. Badanie przeciwciał IgM na wczesną boreliozę możesz wykonać w laboratorium lub za pomocą testu na boreliozę - https://www.apteka-melissa.pl/produkt/tik-alert-test-do-wczesnego-wykrywania-infekcji-borrelia-1-szt,27847.html. Test wykonywany samodzielnie jest wyrobem medycznym do samokontroli, który należy do tzw. testów point of care używanych również przez szpitale i gabinety lekarskie. Pozytywny wynik testu przesiewowego należy zawsze pilnie skonsultować z lekarzem. Wcześnie wykryta borelioza daje największe szanse na skuteczne leczenie.

Przeczytaj także:
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza,   Jak uchronić się przed kleszczami,   Szczepienia na choroby odkleszczowe,   Choroby odkleszczowe,   Objawy i leczenie boleriozy
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
W miesiącach kwiecień – maj oraz sierpień – wrzesień, należy wykazać się szczególną ostrożnością jeśli...
CZYTAJ
Choć z każdym sezonem letnim staramy się chronić przed ukąszeniami owadów, mimo to atakują nas...
CZYTAJ
Od wielu lat bardzo dużo słyszy się o kleszczach – o tym, że są one...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia