Legalna apteka
2015-09-16
Porady

Testy apteczne do samodzielnej profilaktyki

Diagnoza większości z nas kojarzy się z nieprzyjemnymi objawami, następującym po nich kompletem uciążliwych badań i stresującą wizytą w gabinecie lekarskim. Coraz częściej tę ostatnią, przynajmniej na początkowym etapie diagnozowania, można… wyeliminować.

 Jak działają testy apteczne?
Spis treści

Domowe testy diagnostyczne

Stan naszego zdrowia możemy zbadać samodzielnie przy pomocy testów diagnostycznych, których oferta dość szybko się poszerza. Ich dokładność jest bardzo różna, choć wynik domowego testu w większości przypadków znajduje potwierdzenie w profesjonalnym laboratorium. Należy pamiętać, że test, który dał negatywny wynik, powinien zawsze zostać potwierdzony, tym razem już pod kontrolą lekarza. Wszystkie apteczne testy dostępne są bez recepty.

Test ciążowy

Zdecydowanie najpopularniejsze testy domowego użytku. Ich działanie polega na wykryciu obecności hormonu HCG, pojawiającego się w organizmie kobiety już dwa tygodnie po zapłodnieniu. Na rynku dostępne są strumieniowe i płytkowe testy ciążowe. W pierwszym przypadku mocz należy oddać bezpośrednio na płytkę, w drugim za pomocą dołączonej pipety nanosi się niewielką ilość moczu w miejsce oznaczone na teście.

Test owulacyjny

Ich działanie polega na wykryciu w próbce moczu hormonu luteinizującego LH – produkowanego przez przysadkę mózgową. Test owulacyjny wykorzystywany jest do dokładnego określenia dni płodnych - najczęściej przez kobiety mające problem z zajściem w ciążę, ale również w antykoncepcji naturalnej.

Test na menopauzę

Określają poziom hormonu folikulotropowego (FSH) – wydzielanego przez przysadkę mózgową. Jego podwyższony poziom może oznaczać menopauzę. Test menopauzalny należy powtórzyć w odstępie tygodnia ze względu na wahania poziomu FSH w cyklu miesięcznym, więc jednorazowy podwyższony wynik nie jest miarodajny.

Test płodności dla mężczyzn

Produkowane testy płodności są dwojakiego rodzaju - ich działanie polega na określeniu zagęszczenia plemników w próbce nasienia bądź na stwierdzeniu ilości ruchliwych plemników w próbce. Test należy powtórzyć co najmniej dwukrotnie. Wykonanie tego testu w domu jest bardzo dobrą alternatywą dla mężczyzn, dla których badanie w klinice czy szpitalu wiąże się z dużym stresem i skrępowaniem.

Test określający poziom trójglicerydów

Test w formie pasków, stosowanych w przeznaczonym do nich aparacie – oznacza poziom trójglicerydów w próbce krwi pobranej z palca. Ich badanie jest szczególnie ważne dla osób obciążonych ryzykiem chorób serca.

Domowy test na cholesterol

Oznacza poziom cholesterolu całkowitego w próbce krwi pobranej z palca – prawidłowy wynik powinien być poniżej 200. Parametr ten jest szczególnie istotny w profilaktyce chorób serca i miażdżycy. Wysoki poziom cholesterolu jest odpowiedzialny za tworzenie się blaszek miażdżycowych, a w konsekwencji za zawał serca.

Test na poziom cukru we krwi

Badanie polega na oznaczeniu poziomu cukru w kropli krwi naniesionej bezpośrednio we wskazane miejsce. Wysoki poziom cukru może oznaczać cukrzycę, której kontrolowanie wraz z regularnym przyjmowaniem leków oznacza względnie normalne życie, natomiast nieleczenie choroby daje bardzo poważne powikłania z zawałem mięśnia sercowego, udarem mózgu czy zaburzeniami pracy nerek włącznie. Osoby chorujące na cukrzycę zobligowane do regularnej kontroli badają poziom cukru specjalnie do tego przeznaczonym aparatem i paskami testowymi, natomiast w celach profilaktycznych można posłużyć się jednorazowym testem.

Domowy test na mocz

Ogólne badanie moczu jest jednym z pierwszych profilaktycznych badań, jakie się zazwyczaj wykonuje. Test apteczny sprawdzający mocz umożliwia samodzielną analizę parametrów pobranej próbki moczu przy pomocy kolorystycznego wzornika znajdującego się w opakowaniu. Wynik większości parametrów uzyskuje się po kilkunastu sekundach.

Większość wymienionych testów diagnostycznych znajdziesz w Aptece Melissa.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Powszechnie wiadomo, że domowa, samodzielna diagnostyka nigdy nie zastąpi szeregu badań przeprowadzonych w medycznym laboratorium...
CZYTAJ
Ta przewrotna metoda wykrywania raka jądra początkowo traktowana była z przymrużeniem oka i niedowierzaniem, jednak...
CZYTAJ
W ostatnich latach oferta aptek coraz mocniej poszerza się w zakresie testów do samodzielnej diagnostyki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia