2015-09-22
Porady

Testy apteczne do wykrywania chorób i zaburzeń

Powszechnie wiadomo, że domowa, samodzielna diagnostyka nigdy nie zastąpi szeregu badań przeprowadzonych w medycznym laboratorium oraz lekarskiej interpretacji wyników. Na rynku medycznym wciąż pojawiają się testy apteczne – do wykrywania chorób i zaburzeń. W domowym zaciszu można sprawdzić już nie tylko termin owulacji czy potwierdzić fakt zajścia w ciążę, ale również wykryć takie schorzenia, jak: borelioza, celiakia, infekcja bakteryjna czy zakażenie dróg moczowych. Jakim testom dostępnym w aptekach można ufać, w jaki sposób je przeprowadzać, a co najważniejsze – w jakim stopniu sugerować się ich wynikiem?

 Testy diagnostyczne do użytku domowego - rodzaje i zastosowanie
Spis treści

Test apteczny wykrywający infekcje dróg moczowych

Badanie polega na zanurzeniu paska testującego w próbce moczu i porównaniu barwy pól testowych z barwnym wzornikiem na opakowaniu. Test służy do oznaczenia w moczu leukocytów i azotynów – ich obecność świadczy o trwającym stanie zapalnym.

Test na boreliozę 

Opiera się na wykrywaniu przeciwciał IgM, obecnych w organizmie od 2 - 4 tygodni od chwili ukąszenia przez kleszcza – głównego winowajcę rozprzestrzeniania się groźnej bakterii Borella. Borelioza jest bardzo groźną chorobą atakującą mięśnie, tkankę łączną i układ nerwowy człowieka, natomiast początkowe objawy choroby są na tyle specyficzne, że często przypisujemy je innym dolegliwościom, co skutkuje nieraz długotrwałym niewłaściwym leczeniem, natomiast wykrycie bakterii we wczesnym stadium daje szansę na całkowite, szybkie wyleczenie.

Test na celiakię

Jego działanie polega na wykrywaniu w próbce krwi pobranej z palca przeciwciał klasy IgA przeciwko (h-tTG) transglutaminazie tkankowej. Ich obecność świadczy o celiakii – poważnej chorobie zaburzającej pracę układu pokarmowego i wchłanianie składników odżywczych. Odpowiednia dieta eliminująca gluten pozwala uniknąć wszystkich objawów choroby i zmniejszyć ilość przeciwciał IgA.

Testy na nietolerancje pokarmowe

Jak wiadomo, wysoko przetworzona żywność, konserwanty, barwniki, fast foody nie służą zdrowiu. Są jednak sytuacje, w których pomimo prawidłowej diety czujemy się źle. Problemy żołądkowo - jelitowe, wysypka, bóle stawów, obniżony nastrój, ciągłe zmęczenie to tylko niektóre z długiej listy niespecyficznych objawów nietolerancji pokarmowych. Stosunkowo niedawno został opracowany test, który w domowych warunkach pozwala na zbadanie reakcji na 59 podstawowych produktów żywnościowych.

Test na Helicobacter Pylori 

Test ten należy do grupy tzw. przesiewowych. Analiza próbki krwi pobranej z palca odczytywana jest w postaci barwnych pasków i określa obecność przeciwciał IgG swoistych dla tej bakterii. Jest ona odpowiedzialna za wiele przypadków wrzodów żołądka i większość (ok. 90%) wrzodów dwunastnicy. Ze względu na to, że większość zakażeń tą bakterią jest bezbolesna, test należy powtarzać w celach profilaktycznych, natomiast uzyskany wynik pozytywny (obecność przeciwciał) oznacza trwającą lub przebytą infekcję. Wymaga on dalszej specjalistycznej diagnostyki pod kontrolą lekarza.

Test PSA

Określa poziom hormonu PSA we krwi. PSA (ang. Prostate Specific Antigen) jest antygenem produkowanym przez komórki gruczołów prostaty. Jego prawidłowa ilość to 0 - 4 ng/ml., natomiast wzrost poziomu wskazuje na nieprawidłowości prostaty.

UWAGA! Podwyższony poziom PSA nie musi oznaczać zmian nowotworowych. Tak dzieje się również w przypadku łagodnego przerostu czy stanu zapalnego. Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien wykonywać takie badanie raz w roku.

Test na krew utajoną w kale 

Jego działanie polega na wykryciu ilości <2 mg hemoglobiny na 100 ml wody. Jest bardzo prosty w użyciu: bibułę testową należy wrzucić do toalety i odczekać mniej więcej 2 minuty. Wczesne wykrywanie raka jelita grubego jest niezwykle ważne dla przeżywalności pacjentów, może zapobiec śmierci znacznej większości z nich. Niestety, nowotwór jelita grubego, jak również inne schorzenia jelit, w tym polipy – rozwijają się przez długi czas w ukryciu, nie dając żadnych objawów. 

Test na obecność narkotyków

Na rynku dostępnych jest wiele testów o bardzo zróżnicowanym sposobie działania. Są one szybkie, skuteczne i wiarygodne. Działają na podstawie próbki moczu lub śliny i mogą jednorazowo wykryć obecność jednego lub kilku narkotyków. Praktyczne są tzw. multitesty badające obecność morfiny i heroiny (MOR), kokainy (COC), amfetaminy AMP) oraz marihuany i haszyszu (THC). 

Test na obecność alkoholu

Najczęściej testy badające poziom alkoholu w wydychanym powietrzu opierają się wzrokowym porównaniu obszaru testowego z dołączonym wzornikiem. W przypadku braku zawartości alkoholu – barwa obszaru testowego nie zmienia się. Wynik otrzymuje się po kilku minutach.

Szeroką gamę testów diagnostycznych znajdziesz w Aptece Melissa!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Diagnoza większości z nas kojarzy się z nieprzyjemnymi objawami, następującym po nich kompletem uciążliwych badań...
CZYTAJ
Test owulacyjny powstał z myślą o parach, starających się o potomstwo. Pozwala on na określenie największej...
CZYTAJ
W ostatnich latach oferta aptek coraz mocniej poszerza się w zakresie testów do samodzielnej diagnostyki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia