• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-02-01
Suplementacja

Tiamina. Co wyróżnia witaminę B1?

Aby zachować zdrowie i piękny wygląd, konieczne okazuje się dostarczanie organizmowi określonych składników odżywczych. Ogromne znaczenie maja m.in. witaminy. Wśród nich można wyróżnić tiaminę, która jest odpowiedzialna za wiele funkcji w ludzkim organizmie. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest taka ważna?

 Czym jest tiamina? Jakie ma właściwości i czym skutkuje jej niedobór w organizmie?
Spis treści

Czym jest tiamina?

Tiamina jest inaczej nazywana witaminą B1. Ma ona ogromny wpływ m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego. Stanowi niezwykle ważny składnik ludzkiego organizmu, a jej niedobór może doprowadzić nawet do śmierci. Dzienne spożycie w przypadku osób dorosłych powinno wynosić 1,7 mg u kobiet i do 2 mg u mężczyzn. Zapotrzebowanie zwiększa się jednak w okresie ciąży i karmienia piersią.


Witamina B1 rozpuszcza się w wodzie, dlatego organizm nie może jej dowolnie magazynować. Pierwszy raz wyodrębnił ją polski biochemik – Kazimierz Funk. Składa się ona z dwóch pierścieni połączonych mostkiem metylenowym. Przy nich znajduje się grupa aminowa i metylowa oraz metylowa i hydroksyetylowa. Ludzki organizm jest w stanie syntezować witaminę B1 samodzielnie, jednak w niewielkich ilościach.


Warto jednak pamiętać, że tiamina może ulegać rozkładowi w wyniku działania alkoholu, kawy, antybiotyków czy niektórych konserwantów. Problemem są także surowe ryby zawierające tiaminazę oraz proszek do pieczenia.

W jakich produktach można znaleźć tiaminę?

Tiamina pełni bardzo ważne funkcje w działaniu ludzkiego organizmu. Jest ona wytwarzana przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym, jednak w ten sposób powstaje zaledwie jej niewielki procent. Z tego powodu tak ważne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Witamina B1 pojawia się w takich produktach, jak:

 • drożdże,
 • produkty pełnoziarniste,
 • fasola,
 • groch,
 • gęsina,
 • kaczka,
 • polędwica wieprzowa,
 • wątroba,
 • soja.

Tiamina pojawia się w wielu produktach spożywczych, dlatego zwykle można szybko uzupełnić jej niedobór bez stosowania suplementacji. Ewentualne przyjmowanie suplementów powinno jednak wynikać z zalecenia lekarza. Niektóre osoby są bowiem bardziej narażone na wystąpienie niedoborów, dlatego w ich przypadku częściej dochodzi do wystąpienia dolegliwości związanych z brakiem odpowiedniej ilości tiaminy.


Tiamina występuje zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. Z tego powodu ryzyko niedoborów nie jest zbyt duże nawet w przypadku osób wykluczających mięso ze swojej diety. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów trzeba jednak szybko zgłosić się do lekarza. Witamina B1 pełni bowiem bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie, a jej brak może być wręcz drastyczny w skutkach.

Jakie funkcje pełni tiamina?

Tiamina jest odpowiedzialna za poprawne działanie wielu organów w ludzkim organizmie. Z tego powodu tak ważne okazuje się jej spożywanie w określonych ilościach. Wśród najistotniejszych funkcji tiaminy można wyróżnić:

 • metabolizowanie glukozy i aminokwasów,
 • neutralizowanie wolnych rodników,
 • przekazywanie sygnałów nerwowych w synapsach,
 • spalanie węglowodanów w komórkach.

Czym skutkuje niedobór tiaminy?

Niedobór tiaminy może doprowadzić do poważnych dolegliwości, które wyraźnie wpływają na komfort życia. Najszybciej pojawia się utrata apetytu, osłabienie, zmęczenie czy skurcze mięśni. Z czasem problemy stają się jednak znacznie poważniejsze. Pojawiają się bóle, spadek ciśnienia, obniżenie temperatury ciała, zaniki mięśniowe, porażenia nerwów, parestezje, duszności, obrzęki, zaburzenia sercowo-naczyniowe czy niewydolność serca.


W niektórych przypadkach niedobór tiaminy może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera czy Parkinsona. Z tego powodu witamina ta często jest wykorzystywana w leczeniu określonych schorzeń, poprawiając jakość życia.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Dostępne w aptekach witaminy dla kobiet w ciąży powinny być jedynie uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety,...
CZYTAJ
Witamina B1 jest odpowiedzialna za wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka. Jeden z najważniejszych...
CZYTAJ
Jesień, zima oraz następująca po nich wczesna wiosna to czas, w którym zdecydowanie wzrasta ryzyko...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia