Legalna apteka
2015-03-23
Zdrowie dziecka

Trzydniowa gorączka u dziecka

Dość popularna u niemowlaków i przedszkolaków trzydniówka, to utrzymująca się przez trzy dni wysoka gorączka u dziecka, której nie towarzyszą inne objawy i która nie ma żadnych wyraźnych przyczyn. Pojawia się nagle i znika samoistnie po 72 godzinach, pozostawiając po sobie niekiedy tylko drobną, różową wysypkę na ciele malucha, która schodzi już dzień później. Jest to choroba wirusowa zdarzająca się nie raz, nie dwa w zasadzie każdemu dziecku. Sama w sobie nie jest groźna, niebezpieczny może być jedynie zbyt duży wzrost temperatury u dziecka.

 Trzydniowa gorączka u dziecka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wysoka gorączka u dziecka

O wysokiej gorączce u dziecka mówi się wtedy, gdy przekracza ona 38 - 39 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości nawet nie należy gorączki zbijać, ponieważ jest ona naturalną i potrzebną reakcją obronną organizmu. W przypadku wspomnianej trzydniówki – niestety – temperatura ciała dziecka może przekroczyć 40 stopni. W takiej sytuacji najistotniejsze jest stałe kontrolowanie temperatury i zbijanie gorączki, by nie dopuścić do tzw. drgawek gorączkowych.


Jak zbić gorączkę u dziecka?

Jeśli temperatura jest wyższa niż 38 – 39 stopni Celsjusza, należy zacząć ją obniżać, sięgając po środki przeciwgorączkowe. Dzieciom najczęściej podaje się bezpieczny dla nich Paracetamol lub Ibuprofen. Działają one stosunkowo szybko, zwłaszcza, jeśli aplikowane są w postaci czopków, a nie syropu. Dawkowanie leku zależy od masy ciała dziecka i jest ono dokładnie rozpisane na opakowaniu. Włącznie z tym, szczególnie w sytuacji, gdy temperatura nie spada lub spada zbyt wolno, można schładzać dziecko, poprzez zimne okłady (na czole i karku). Gdy i to nie pomaga, należy włożyć malucha do wanny z wodą o temperaturze tylko o jeden lub dwa stopnie niższej niż temperatura ciała. Różnica ta nie powinna być większa, ponieważ szok termiczny może przyczynić się do wywołania drgawek gorączkowych.

Potrzebne leki podczas gorączki u dziecka, znajdziesz w Aptece Melissa w kategorii leki przeciwgorączkowe.


O czym należy pamiętać podczas gorączki u dziecka?

W przypadku pojawienia się drgawek gorączkowych u dziecka, należy bezwzględnie wezwać lekarza.

  • Podczas trzydniówki i utrzymującej się wysokiej gorączki, trzeba dziecko nawadniać! Najlepiej, aby piło ono dużo wody mineralnej. O odwodnienie organizmu w takiej sytuacji bardzo łatwo, a jest to stan groźny dla zdrowia i życia.
  • Pomieszczenie, w którym przebywa gorączkujące dziecko musi być wietrzone, a temperatura powietrza nie powinna w nim przekraczać 21 stopni Celsjusza.
  • Temperaturę ciała niemowlaka mierzy się w odbycie, u kilkulatków natomiast wiarygodnego pomiaru dokonuje się w uchu.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Gorączka to reakcja obronna organizmu na infekcje. Kiedy w organizmie pojawiają się bakterie lub wirusy, zaczyna...
CZYTAJ
Jednym z najczęstszych objawów choroby u dziecka jest gorączka. Zazwyczaj pojawia się ona nagle i...
CZYTAJ
Gorączka u dziecka zazwyczaj pojawia się nagle i niespodziewanie. Dodatkowo, bardzo często, towarzyszy jej złe...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia