2022-02-08
Porady

Ubiorek gorzki. Jak działa iberis amara?

Z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi zmaga się wiele osób. Wzdęcia, bóle brzucha, mdłości – to uciążliwe objawy, które powodują dyskomfort. Można jednak z nimi skutecznie walczyć domowymi sposobami. Z pomocą przychodzi ubiorek gorzki – dowiedz się, w jakim zakresie możesz liczyć na jego wsparcie.


Ubiorek gorzki (Iberis amara) to roślina, która wieki temu zasiedlała skaliste wybrzeża Morza Śródziemnego. Obecnie występuje na terenie całej Europy – z uwagi na łatwą adaptację do nowych warunków, m.in. odporność na lekkie przymrozki.

 Ubiorek gorzki. Jakie ma właściwości i jaki wpływ ma na nasz organizm?
Spis treści

Ubiorek gorzki – ogólna charakterystyka

Ubiorek gorzki, choć jest zielem dość popularnym, w Polsce jest mało rozpowszechniony. Jego cechą charakterystyczną są kwiaty – z czterema białymi płatkami różnej wielkości, które przypominają łuk.


Typowy dla ubiorka jest słodki zapach. Nie należy jednak dać się zwieść, bo to tylko pozory – w smaku jest gorzki, na co wskazuje drugi człon jego nazwy.

Iberis amara – poznaj cenne właściwości tej rośliny

Ziele ubiorka jest cennym surowcem, które odpowiada za dobroczynne walory tej rośliny i jej korzystny wpływ na organizm. Zbiera się je w okresie kwitnienia (od maja do sierpnia), a następnie stosuje w postaci świeżej lub poddaje suszeniu w normalnej temperaturze.

Za cenne właściwości ubiorka gorzkiego odpowiadają między innymi takie składniki aktywne jak:

  • flawonoidy,
  • kardenolidy,
  • glukozynolaty,
  • kukurbitacynę I oraz E.

Wsparcie przewodu pokarmowego

Ubiorek gorzki słynie przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających pracę przewodu pokarmowego. Wspiera funkcjonowanie mięśni znajdujących się w dolnej części żołądka, dzięki czemu pomaga uporać się z uczuciem pełności po posiłku.

Ponadto ekstrakt z suszonych kwiatów tej rośliny wspomaga regulowanie produkcji kwasu żołądkowego, co przekłada się na łagodzenie uciążliwej zgagi.

Wsparcie funkcjonowania wątroby

Wyciąg ze świeżego ziela Iberis amara – w połączeniu z preparatami zawierającymi ostropest, karczoch czy kurkumę – pomagają w pracy wątroby. Może być stosowany w przypadku zatruć tego narządu, zakażeniach wątroby, a także przy zaburzeniach wytwarzania żółci.

Wsparcie pracy układu oddechowego

Z uwagi na zawartość glukozynolatów, wyciąg z ubiorka gorzkiego może być stosowany do łagodzenia infekcji układu oddechowego. Warto jednak mieć świadomość, że – w postaci naparu – jest mniej skuteczny, co wynika z utraty cennego składnika aktywnego.

Ubiorek gorzki łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego?

Ubiorek gorzki – z uwagi na swoje właściwości – może być wsparciem w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego (IBS). Zanim jednak sięgniesz po preparaty zawierające wyciąg z Iberis amara, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skąd pozyskać wyciąg Iberis amara?

Ubiorek gorzki jest rośliną słabo rozpowszechnioną w Polsce. Ponadto w niektórych krajach klasyfikowana jest jako zagrożona wyginięciem. Dlatego najlepszym źródłem ziela Iberis amara są preparaty lecznicze. Działanie składnika aktywnego, tj. wyciągu z ubiorka gorzkiego sprowadza się m.in. do:

  • aktywacji mięśni w dolnej części żołądka,
  • regulowania produkcji kwasu,
  • ochrony błony śluzowej.

Ponadto wyciąg z ziela wykazuje lekki wpływ na łagodzenie stanów zapalnych.

Jeśli jednak uda ci się pozyskać ziele w formie świeżej lub suszonej, możesz przygotować z niego nalewkę. W jaki sposób? Na 1 cz. surowca przypada 5 cz. alkoholu 30-40%. Gotowa nalewka sprawdzi się w przypadku refluksu, wzdęć, dolegliwości bólowych żołądka czy niestrawności – zaleca się zażywać ją 2-4 razy dziennie w ilości 2-5 ml.

Nalewkę z ubiorka gorzkiego można wykorzystać jako wsparcie przy łagodzeniu nieżytów układu oddechowego – najlepiej w połączeniu z nalewką arcydzięglową, szałwiową lub z kocimiętki.

Pamiętaj! Preparaty zawierające wyciąg z Iberis amara, choć są bezpieczne, należy przyjmować po konsultacji z lekarzem. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że terapia będzie bezpieczna i nie wywoła niepożądanych działań.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Dyspepsja, szerzej znana jako niestrawność, objawia się wieloma przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego występującymi...
CZYTAJ
Zgaga to jedno z najczęściej występujących dolegliwości pokarmowych. Jeśli występuje jedynie raz na jakiś czas,...
CZYTAJ
Wątroba jest największym narządem naszego organizmu. Pełni wiele skomplikowanych funkcji, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia