2022-11-08
Dolegliwości i choroby

Ucho pływaka. Czym jest i jak się objawia?

Zapalenie ucha zewnętrznego, które bardzo często nazywane jest uchem pływaka, to choroba wywoływana głównie przez długotrwałe przebywanie w wodzie. Jej wystąpienie może być spowodowane zbyt długą ekspozycją przewodu słuchowego na działanie wilgoci. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, która nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań. Koniecznie dowiesz się, jakie są najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby i jak jej zapobiegać.

 W jaki sposób leczy się ucho pływaka?
Spis treści

Ucho pływaka – co to za choroba?

Choroba ta jest infekcją o charakterze bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Jeśli ucho narażone jest na zbyt długie działanie wody lub wilgoci, zwiększa to ryzyko, że w przewodzie słuchowym rozwiną się bakterie lub grzyby odpowiedzialne za wywoływanie tego schorzenia. Takie środowisko jest bowiem idealnym miejscem dla nich. Bardzo często zapalenie ucha zewnętrznego występuje u pływaków, którzy wiele godzin spędzają w wodzie, stąd wzięła się nazwa tej choroby.


Długotrwałe narażenie przewodu słuchowego na działanie wody sprawia, że z wnętrza uszu zostaje wymyta naturalna woskowina. Tracą więc one swoją naturalną barierę ochronną. Woda, która dostaje się do przewodu, może docierać w różne jego zakamarki, a jeśli nie zostanie skutecznie usunięta, to tworzą się w nim idealne warunki dla grzybów, wirusów i bakterii. Choroba ta może być wynikiem także kąpieli w brudnej wodzie, w której jest pełno różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha zewnętrznego daje charakterystyczne objawy, które pojawiają się nagle. Najczęściej dotyczą one tylko jednego ucha. Do najczęściej występujących objawów tego schorzenia zalicza się przede wszystkim:

  • ból ucha, który w większości przypadków jest bardzo silny,
  • uczucie pełności w przewodzie słuchowym,
  • świąd ucha, 
  • wysięk z ucha, bardzo często ropny,
  • stan podgorączkowy lub gorączkę,
  • pogorszenie jakości słyszenia.

Niekiedy pojawia się również ból w okolicy stawu żuchwowo-skroniowego, który nasila się podczas jedzenia lub mówienia.

W jaki sposób leczy się ucho pływaka?

Lekarz w pierwszej kolejności oczyszcza ucho, najczęściej pod mikroskopem, co pozwala na skuteczne usunięcie zalegającej w jego wnętrzu wydzieliny. Jest to niezbędne do tego, aby specjalista mógł ocenić, jak bardzo rozwinięty jest stan zapalny, a także niekiedy podać leki o działaniu miejscowym. W zdecydowanej większości przypadków ucha pływaka pacjenci otrzymują doustne leki przeciwbólowe, które mają załagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z rozwojem choroby.


Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków w formie kropli aplikowanych do wnętrza przewodu słuchowego przez 7-10 dni. Mają one za zadanie zmniejszyć stan zapalny. Bardzo ważne jest to, aby pacjent podczas procesu leczenia nie moczył ucha, gdyż może to znacząco pogorszyć jego stan i wydłużyć okres powrotu do zdrowia.

Jak zapobiegać zapaleniu ucha zewnętrznego?

Bardzo ważne jest to, aby unikać sytuacji, w której wewnątrz uszu będzie zalegała przez długi czas woda. Po wyjściu z basenu należy dokładnie je wytrzeć np. przy pomocy wacika kosmetycznego. Można sięgną także po specjalne preparaty osuszające i zakwaszające, które zapobiegają rozwojowi bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.


W zapobieganiu zapalenia ucha zewnętrznego pomaga również odpowiednia higiena przewodu słuchowego. Warto w tym celu sięgać po specjalne preparaty, które rozpuszczają zalegającą woskowinę. Działają one łagodnie, skutecznie oczyszczają uszy, a jednocześnie zapobiegają przesuwaniu się jej nadmiernych ilości w głąb przewodu słuchowego.


Należy pamiętać także o tym, aby unikać pływania w mocno zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia infekcji. Aby ochronić w odpowiedni sposób swoje uszy, można stosować specjalne zatyczki, które ograniczają ich bezpośredni kontakt z wodą.


Zapalenie ucha zewnętrznego to męcząca choroba, której towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Przestrzegając jednak tych kilku zasad, można znacząco zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa. Wynika to z pobudek moralnych i rosnącej świadomości...
CZYTAJ
Planujesz górski trekking? Chcesz wspiąć się na wyższy niż 2500 m n.p.m. szczyt? Wtedy warto...
CZYTAJ
Czy podróżując samolotem często „tracisz słuch”? Dla niektórych osób lot jest to nie do zniesienia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia