• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2022-11-25
Dolegliwości i choroby

Ucisk za mostkiem. O czym może świadczyć?

Ucisk w klatce piersiowej to objaw, który jest niezwykle niepokojący. Kojarzony jest z problemami układu krwionośnego czy nawet atakiem serca. Jednak czy zawsze oznacza on coś poważnego? Dowiedz się, co może powodować ucisk za mostkiem.

 Ucisk za mostkiem w stresujących sytuacjach
Spis treści

Ucisk za mostkiem – jakie to odczucie?

Warto wiedzieć, że objaw opisywany jako ucisk za mostkiem nie zawsze oznacza tej samej dolegliwości. Tym terminem określa się następujące dolegliwości:

 • pieczenie,
 • pulsowanie,
 • uczucie rozpierania,
 • rwanie,
 • uczucie sztywności.

Zatem, gdy zaobserwujesz dyskomfort w okolicach mostka, zastanów się, jakie to dokładnie odczucie. Ma to ogromne znaczenie przy rozpoznaniu przyczyny dolegliwości.

Ucisk za mostkiem u dzieci i młodzieży

Odczucie rozpierania oraz uciskania mostku często pojawia się u dzieci i młodzieży. Zazwyczaj ma to niewiele wspólnego z chorobą układu naczyniowego, a jest to spowodowane rozwojem. Dorastanie nierzadko powoduje dyskomfort w tym miejscu. Natomiast warto udać się do lekarza w celu rozpoznania, gdyż także dolegliwości żołądkowe lub nadmierny stres mogą być przyczyną ucisku za mostkiem u dzieci i osób młodych.

Ucisk za mostkiem a niedobór witamin

Co ciekawe, ten niepokojący objaw nie zawsze oznacza poważnej choroby. Wynika to z tego, że nieprzyjemne odczucie w okolicach mostka może powodować niedobór witamin B12. To ona wspiera naturalne procesy organizmu oraz poprawne samopoczucie. W przypadku jej niedoboru pojawiają się następujące objawy:

 • zawroty głowy,
 • zaparcia,
 • wymioty,
 • ciągłe zmęczenie,
 • mrowienie kończyn,
 • osłabienie apetytu,
 • ucisk w okolicach mostka.

Dlatego w przypadku wystąpienia takich symptomów warto poprosić o skierowanie na badanie krwi w celu wykrycia, czy nie brakuje w organizmie witaminy B12.

Ucisk za mostkiem a refluks

Osoby uskarżające się na pieczenie w górnej części podbrzusza, poniżej mostka oraz na ból gardła czy chrypkę, mogą cierpieć na refluks oraz inne dolegliwości żołądkowe, jak choroba wrzodowa. Jeśli takie objawy pojawiają się u Ciebie, niezbędna jest wizyta u lekarza, który zleci następne kroki w diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Należy pamiętać, że bagatelizowanie takich symptomów może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet rozwinięcia niebezpiecznych chorób.

Ucisk za mostkiem w stresujących sytuacjach

Niestety, ale obecnie stres jest nieodłączną częścią życia. To czynnik pojawiający się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Niektóre osoby, ze względu na swoją pracę mogą być narażone na przewlekły stres, który z czasem daje o sobie znać również jako objawy bólowe w różnych obszarach ciała. Nadmierne nerwy i napięcie skutkują wyrzutem adrenaliny, co w konsekwencji powoduje nieprzyjemne odczucie ucisku za mostkiem. W przypadku, gdy zaczniesz uskarżać się na takie symptomy, należy podjąć decyzję o umówieniu wizyty u specjalisty. Niezbędne jest także znalezienie odpowiedniego sposobu, aby uniknąć stresu i dać ujścia negatywnym emocjom. Przewlekły stres jest czynnikiem predysponującym do pogorszenia się stanu zdrowia oraz pojawienie się chorób, czy to układu trawiennego, czy naczyniowego.

Ucisk za mostkiem a problemy z sercem

Jedną z najczęściej pojawiających się obaw, przy rwącym bólu oraz odczuciu ciężaru w okolicach mostka, jest podejrzenie zawału serca. Należy udać się niezwłocznie na SOR, w przypadku gdy oprócz tego objawu, zauważysz także inne symptomy, takie jak:

 • nagła i nadmierna potliwość, nieadekwatna do temperatury powietrza,
 • bladość,
 • ból brzucha,
 • duszności,
 • kołatanie serca,
 • niepokój.

Ponadto ucisk za mostkiem może również pojawiać się przy innych schorzeniach serca, takich jak zapalenie osierdzia. W przypadku, gdy taki objaw pojawia się często, należy zadbać o przeprowadzenie odpowiednich badań, które mogą wykluczyć dolegliwości na tle układu sercowo-naczyniowego.


Ucisk za mostkiem to dolegliwość, dająca o sobie znać przy różnych chorobach czy niedoborach witaminowych. Nie warto ignorować tego symptomu, gdyż nierzadko szybkie rozpoznanie oraz prawidłowo dobrane leczenie może pozwolić uchronienie siebie przed wieloma schorzeniami.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Obecność krwi w nasieniu (inaczej określana mianem hematospermii) to jeden z objawów, który może być...
CZYTAJ
Wdowi garb (inaczej określany jako bawoli kark, garb szyjny lub garb tłuszczowy) to deformacja pojawiająca...
CZYTAJ
Insulinooporność może być początkiem do rozwoju stanu przedcukrzycowego, cukrzycy typu 2, schorzeń sercowo-naczyniowych. Może, ale...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia