• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2021-03-31
Zdrowie kobiety

Uczucie ciężkości nóg, zakrzepica, żylaki w ciąży - jak im zapobiegać?

Zakrzepica w ciąży, żylaki, uczucie ciężkości nóg - wszystkie te dolegliwości, które często dotykają przyszłych mam. Ryzyko ich pojawienia zwiększa się, gdy kobieta już przed ciążą miała zdiagnozowane choroby żył, a dodatkowo jest otyła lub ma nadwagę i nie prowadzi aktywnego trybu życia. Na szczęście istnieją sposoby na to, by zapobiegać tym przykrym dolegliwościom. Wśród nich warto zwłaszcza wyróżnić stosowanie rajstop uciskowych (ciążowych) czy podkolanówek przeciwżylakowych o odpowiednio dobranej klasie kompresji (ucisku). Jeśli chcesz wiedzieć, co możesz zrobić by przykre dolegliwości ciążowe powiązane z problemami naczyniowymi i żylaki w ciąży nie wystąpiły, to zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

 Zapobieganie żylakom w ciąży - jak powinno wyglądać?
Spis treści

Przyczyny zakrzepicy i żylaków w ciąży. Co zwiększa ryzyko chorób żył?

Powszechne dolegliwości ciążowe, obejmujące przede wszystkim uczucie ciężkości kończyn dolnych, ale również pojawienie się pierwszych pajączków na łydkach i udach, a nawet żylaków (rozszerzonych naczyń krwionośnych o osłabionych ścianach, możliwych do zauważenia gołym okiem) to niestety problemy dotykające wielu przyszłych mam. Przyczyny zakrzepicy czy żylaków pojawiających się trakcie ciąży są złożone i obejmują wiele różnych aspektów. Wśród nich można wyróżnić: 

  • zwiększenie objętości krwi oraz zwiększenie ciśnienia krwi w naczyniach umiejscowionych poniżej miednicy (szczególnie w nogach); 
  • wahania hormonalne - zwiększenie ilości progesteronu który osłabia napięcie ścian żylnych, a tym samym - odpowiada za utratę ich elastyczności; 
  • ucisk powiększającej się macicy (dotyczy to zwłaszcza III trymestru) na żyłę wrotną, co utrudnia przepływ krwi w kierunku serca.

Niektóre przyczyny zakrzepicy i żylaków w ciąży są niezależne od kobiet w ciąży - na część można jednak skutecznie wpłynąć i redukować ich obecność. Dodatkowym ryzykiem - tak, jak zostało to już wspomniane - obciążone są kobiety z nadwagą lub otyłe, a także te, które już przed ciążą miały zdiagnozowane schorzenia żylne - to właśnie u nich dolegliwości są bardziej nasilone. Oprócz tego na krążenie krwi bardzo negatywnie wpływa brak ruchu. Uczucie ciężkich nóg w ciąży, a także zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy diagnozuje się więc u kobiet, które (często ze wskazań medycznych) muszą spędzić część okresu ciąży w pozycji leżącej.


Zapobieganie żylakom kończyn dolnych w ciąży

Żylaki i zakrzepica w ciąży są co prawda dużym zagrożeniem, jednak warto podejmować pewne wysiłki, by zapobiec występowaniu tych schorzeń lub ograniczyć ich rozwój. Jeśli towarzyszy Ci uczucie ciężkich nóg w ciąży, jesteś już mamą i oczekujesz kolejnego dziecka, a u członków Twojej rodziny występowały już choroby żył czy nawet zakrzepica, to zamieszczone poniżej porady są właśnie dla Ciebie!


Nieobciążającą aktywność fizyczna jako profilaktyka żylaków w ciąży

W zapobieganiu żylakom w ciąży, a także w przeciwdziałaniu zakrzepicy i niwelowaniu uczucia ciężkich nóg powinno się przede wszystkim uwzględniać ruch, a także odpowiednie ułożenie nóg w trakcie odpoczynku. Co to oznacza w praktyce? 

  • Dolegliwości ciążowe objawiające się opuchnięciem nóg oraz uczuciem ciężkości z pewnością zostaną zredukowane lub ustąpią całkowicie, jeśli kobieta w ciąży - w miarę możliwości - będzie aktywna. Może chodzić na basen, ćwiczyć na orbitreku lub rowerku stacjonarnym, choć najlepsze będą przede wszystkim długie spacery. Ruch jest jednym z tych czynników, które przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się zakrzepicy w ciąży oraz wystąpienia żylaków, a także puchnięciu nóg. 
  • Dolegliwości ciążowe mogą również zostać zredukowane, jeśli kobieta w ciąży będzie prawidłowo odpoczywać. Oznacza to, że powinna siedzieć w pozycji półleżącej, ze stopami uniesionymi ponad wysokość mostka (może również praktykować to ułożenie w pozycji leżącej). Dzięki temu wspomaga krążenie krwi oddziałując siłami grawitacyjnymi, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania żylaków. 
  • Zapobieganie żylakom w ciąży to także pamiętanie o tym, by nie przyjmować przez długi czas pozycji siedzącej - z nogami opuszczonymi na ziemię, a także pozycji, w której uciska się pachwiny oraz doły podkolanowe (zalicza się do tego pozycja po turecku lub pozycje z podwiniętymi nogami). Dodatkowo nie zakładaj nogi na nogę i nie stój w bezruchu zbyt długo. Jeśli kobieta jest w ciąży i pracuje w jednej pozycji (na stojąco lub siedząco) powinna co jakiś czas wykonywać krążenie stopami oraz robić krótkie spacery. Pamiętaj - w tym stanie nawet delikatny ruch jest lepszy od pozostawania w bezruchu.

Prawidłowemu krążeniu krwi w ciąży oraz zachowaniu dobrego stanu ścian naczyń krwionośnych nie sprzyja również noszenie obcisłych części garderoby w okresie ciąży - zwłaszcza tych zakładanych poniżej pasa. Na czas ciąży odłóż więc na bok obcisłe spodnie (głównie te, które po długotrwałym noszeniu zostawiają na skórze odciśnięte ślady szwów) i zamień je na specjalne, przeciwżylakowe rajstopy lub podkolanówki uciskowe - w ciąży mogą bowiem zdziałać naprawdę wiele!


Rajstopy uciskowe ciążowe i podkolanówki przeciwżylakowe, czyli wyroby medyczne dla kobiet w ciąży

Wśród wyrobów uciskowych, które niwelują „ciężkie nogi” w ciąży, a także działają profilaktycznie przeciwko powstawaniu obrzęków czy żylaków, można wyróżnić kilka rodzajów takiego zaopatrzenia. Dla kobiet będących w ciąży poleca się zwłaszcza: 

  • rajstopy uciskowe ciążowe, dostosowane swoim krojem do zmieniającej się sylwetki kobiety. Dobrym wyborem będą rajstopy uciskowe ciążowe od marki Pani Teresa Medica - zwłaszcza ze względu na bardzo wygodny klin w talii, który dostosowuje się do kształtu brzuszka wraz z jego wzrostem. Są całkowicie kryjące, nie krępują ruchu, a specjalnie zaprojektowane strefy ucisku skutecznie zapobiegają refluksowi żylnemu (cofaniu się krwi do nóg w wyniku nieprawidłowej pracy zastawek) i powstawaniu żylaków. 
  • podkolanówki uciskowe - w ciąży są bowiem nieocenionym wsparciem krążenia, a dodatkowo można dyskretnie ukryć je pod nogawkami spodni. Podkolanówki przeciwżylakowe także znajdziesz w ofercie Pani Teresa Medica, zarówno w wariancie Soft o niskim stopniu ucisku (przydatne także w zapobieganiu skurczom łydek) oraz w wersji Classic, w różnych kolorach i wielu stopniach ucisku - dobieranych w zależności od konkretnej dolegliwości.

Pamiętajmy o tym, aby decyzję o noszeniu wyrobów uciskowych skonsultować ze specjalistą, w którego zakresie kompetencji jest dobranie odpowiedniego modelu i klasy kompresji (ucisku) do istniejących objawów. Szczególnie w czasie ciąży sięgajmy po wyroby kompresyjne w walce z chorobami żył. Im szybciej podejmiemy działania, tym lepszych efektów możemy się spodziewać.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Obrzęki, ciężkość nóg, ból i skurcze często są związane z zaburzeniami krążenia. Również zmiany skórne...
CZYTAJ
Uczucie ciężkich nóg najczęściej pojawia się latem. Przeważające w tym czasie wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu...
CZYTAJ
Wyroby uciskowe to wyroby medyczne, które pomagają usprawnić przepływ krwi w żyłach i limfy w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia