Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-08-05
Porady

Usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami. Jak zrobić to bezpiecznie?

Prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa znaczącą rolę, ponieważ pozwala zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Jest on nie tylko defektem estetycznym, ale również może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Sprawdź, jak usunąć go bezpiecznie – bez konieczności wizyty w gabinecie stomatologicznym.

 Usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami
Spis treści

Wszystkiemu winna płytka nazębna

Kamień nazębny powstaje z resztek pokarmu, soli mineralnych oraz bakterii bytujących w jamie ustnej. Pojawia się w przypadku niewłaściwej higieny – ma postać twardego żółto-brązowego nalotu.


Za tworzenie kamienia odpowiada płytka nazębna będąca miękkim nalotem. O ile jest ona usuwana regularnie podczas szczotkowania, o tyle nie stanowi problemu. Gdy jednak pozostanie na dłużej – na skutek niedokładnego mycia zębów, zostaje poddana mineralizacji. Skutkiem jest twardy kamień, który wymaga zastosowania specjalistycznych zabiegów – domowych lub w gabinecie.


Ważna higiena jamy ustnej

Aby uniknąć osadzania się kamienia nazębnego niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Znaczenie ma nie tylko częstotliwość mycia zębów, ale również jakość tej czynności. Jeśli zęby myjesz niedbale przez zaledwie kilkadziesiąt sekund, trudno będzie uniknąć pojawienia się nieestetycznych osadów.


Jeśli zależy ci na zdrowym i ładnym uśmiechu: 

  • myj zęby po każdym posiłku – w miarę możliwości 
  • zęby należy szczotkować co najmniej 2 minuty 
  • warto oczyszczać przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej 
  • stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami zmniejszy ryzyko odkładania się kamienia nazębnego.


Jak walczyć z kamieniem nazębnym w domu?

Usuwanie kamienia nazębnego kojarzy się z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Wcale to jednak nie jest koniecznością – szczególnie, jeśli osad dopiero co zaczyna się pojawiać. Można skorzystać z domowych sposobów – sprawdzonych i bezpiecznych dla szkliwa. 

  • Pasta z drożdży piwnych

Pastą przygotowaną na bazie drożdży piwnych możesz pozbyć się kamienia na zębach. 1 łyżkę drożdży wymieszaj z ½ łyżeczki soli i odrobiną wody. Tak przygotowany preparat stosuj 2 razy dziennie – zamiennie z pastą do zębów. Po około 7 dniach powinna być widoczna poprawa. • Soda oczyszczona + olej kokosowy Pastę usuwającą kamień nazębny możesz przygotować, łącząc sodę oczyszczoną (1/2 łyżeczki) z olejem kokosowym (1 łyżka). Preparatem należy czyścić zęby raz dziennie przez okres ok. 7 dni.

  • Napar z szałwii

Przygotuj napar z suszonej szałwii, a następnie przepłukuj jamę ustną przez 3-4 minuty każdego dnia. Po upływie około 1 tygodnia, rezultat powinien być widoczny. 

  • Węgiel aktywny

Chociaż węgiel aktywny kojarzy się raczej z zabiegami wybielania zębów, dobrze radzi sobie również z kamieniem nazębnym. Wystarczy, że przygotujesz z niego pastę (kapsułkę węgla aktywowanego należy połączyć z odrobiną wody) i będziesz stosować ją 2-3 razy w tygodniu. 

  • Preparat do usuwania kamienia nazębnego

W walce z kamieniem nazębnym pomóc może specjalny płyn do płukania jamy ustnej. Zawiera on składniki, które przyczyniają się do zmniejszenia akumulacji płytki nazębnej. Prowadzi to do spowolnienia odkładania się kamienia nazębnego. Po taki płyn warto sięgnąć zanim dojdzie do utworzenia się twardego osadu.


Usuwanie kamienia nazębnego – to konieczność?

Usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła. Zgromadzony w nadmiarze prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, a w konsekwencji do próchnicy i paradontozy.


Jeżeli domowe sposoby usuwania kamienia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Przeprowadzany tam zabieg redukcji za pomocą ultradźwięków jest niezwykle skuteczny i bezpieczny. Skaling, bo o nim mowa, polega na skruszeniu twardego osadu, co prowadzi do samoczynnego odpryskiwania kamienia. Wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że zabieg nie ma negatywnego wpływu na szkliwo ani dziąsła.


Jeśli zależy ci na stanie swoich zębów i chcesz uchronić się przed próchnicą, musisz jeszcze większą wagę przykładać do higieny jamy ustnej. Podstawą jest dokładne szczotkowanie uzębienia – nawet po każdym posiłku (minimum to dwa razy dziennie) oraz stosowanie nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa właściwej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Pomaga w zachowaniu...
CZYTAJ
W jamie ustnej każdego z nas żyje nawet 50 miliardów bakterii. Choć większość nie jest...
CZYTAJ
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia