• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2016-05-11
Porady

Uzależniające krople do nosa

Większość pacjentów borykając się z problemem kataru, przychodzi do apteki prosząc o krople i aerozole zawierające w swoim składzie ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Niestety już mniejszy procent tych pacjentów zdaje sobie sprawę, iż długotrwałe stosowanie tych preparatów grozi zanikiem błony śluzowej i osłabieniem węchu.

 Uzależniające krople do nosa - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Uzależnienie od kropli do nosa - jak działa ten mechanizm?

Leki obkurczające naczynia krwionośne zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa, obrzęk oraz wysięk. Są zatem właściwym środkiem w walce z katarem, jednak maksymalnie przez 5 dni. Dłuższe stosowanie tego typu kropli lub aerozoli prowadzi do osłabienia ich działania, co stwarza potrzebę częstszego ich stosowania. Z czasem może dojść do polekowego zapalenia błony śluzowej.

Jeśli po użyciu środków bez recepty, uciążliwy objaw nie mija, należy skontaktować się z lekarzem i zbadać przyczynę. Lekarz może zadecydować o przepisaniu leków dostępnych na receptę, zawierających steryd, antybiotyk, środek przeciwzapalny lub przeciwalergiczny.

Jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa?

Groźnym, aczkolwiek odwracalnym skutkiem uzależnienia od kropli na katar, jest przewlekły, polekowy nieżyt nosa. Powoduje on (w przypadku braku stosowania kropki) puchnięcie nosa, wysuszenie śluzówki i niemożność swobodnego oddychania nosem. To z kolei jest często przyczyną złego samopoczucia, zwiększonej męczliwości, a także bezsenności. Na szczęście uzależnienie od kropel do nosa (a także jego skutki) są odwracalne. Można zgłosić się z tym problemem bezpośrednio do lekarza o specjalizacji laryngologicznej (który dobierze właściwy schemat leczenia) lub... powalczyć z problemem na własną rękę. Substytutem, który zastępuje w terapii uzależnienia krople do nosa, może być roztwór soli fizjologicznej do nosa – dostępny w aptekach preparat, sprzedawany najczęściej w formie sprayu. Sól fizjologiczna nie powoduje uzależnienia, a jednocześnie udrożnia nos i pozwala swobodnie oddychać. Nawilża również błony śluzowe, których suchość jest bardzo dokuczliwa w trakcie odstawiania uzależniających kropli.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Rzucenie palenia to jedno z pierwszych postanowień noworocznych i modne wyzwanie w ostatnim czasie. Każdy...
CZYTAJ
Nieżyt nosa, jest dla najmłodszych bardzo dokuczliwą dolegliwością. Maluchy nie potrafią same wydmuchać swojego noska,...
CZYTAJ
Aspirator do nosa to niezbędnik każdego rodzica. Dziecięcy katar znacznie utrudnia oddychanie, przez co niemowlę...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia