ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

W trosce o nasz żołądek - jakich produktów unikać?

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-09-26
 W trosce o nasz żołądek - jakich produktów unikać? - Apteka internetowa Melissa

Refluks, wrzody, niestrawność... to tylko niektóre z dolegliwości żołądkowych, które napotykamy w codziennym życiu.


Często ich przyczyną lub czynnikiem nasilającym niektóre objawy jest niewłaściwa dieta. Sprawdź, jakie produkty nie powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie, jeśli masz problemy z żołądkiem.

Dieta dla wrażliwego żołądka

Osoby posiadające problemy żołądkowe powinny stosować się do kilku ogólnych zasad zdrowego odżywiania. Podstawą są regularne posiłki, spożywane mniej więcej co 3 godziny w formie małych porcji. Dzięki temu unikamy obciążenia żołądka, a tym samym wydzielania nadmiaru soku żołądkowego. Bardzo ważne jest również unikanie produktów, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Są to między innymi: papryczki chilli i inne ostre przyprawy, które podrażniają błonę śluzową żołądka, zmniejszają ilość chroniącego je śluzu, a także zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Podobnie działają też alkohol oraz sosy mięsne. Kluczowe przy dolegliwościach żołądkowych jest także ograniczenie spożywania słodyczy i nie zastępowanie nimi posiłków. Należy pamiętać też o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co ułatwia regularne picie wody oraz naparów ziołowych – np. z rumianku.


Pacjenci z refluksem powinni dodatkowo uważać na czas posiłków i ostatni zjadać przynajmniej na 4 godziny przed snem. Warto wyeliminować z diety produkty mocno wędzone. Objawy choroby refluksowej mogą też nasilać pomidory – szczególnie jedzone w godzinach popołudniowych. Co ciekawe, niekorzystny wpływ wywołują zarówno te w formie surowej, jak i przygotowane z nich przetwory.


W chorobie wrzodowej z kolei należy unikać potraw przyczyniających się do powstawania wzdęć. Powodują je przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego charakteryzujące się wysoką zawartością tłuszczu – mięsie wieprzowym i baraninie, wędzonych rybach, tłustym mleku, serach, potrawach smażonych czy też pieczonych z dodatkiem tłuszczu, majonezie.


Pacjenci cierpiący na wrzody żołądka powinni unikać również soli kuchennej oraz ostrych przypraw. Ponadto, niewskazane są pokarmy bogate w błonnik – surowe warzywa, razowe pieczywo, makarony, otręby, rośliny strączkowe, grube kasze, grzyby czy cebula. Nie zaleca się również spożywania kawy, czarnej i mocnej herbaty, napojów gazowanych, kakao oraz – podobnie jak w przypadku innych dolegliwości żołądkowych – alkoholu oraz słodyczy o wysokiej zawartości tłuszczu.

Wsparcie dla żołądka

Czasami dieta ograniczająca spożywanie niektórych produktów okazuje się niewystarczająca i lekarz, w zależności od przypadku i stopnia zaawansowania choroby żołądka, może zaproponować wsparcie w postaci leków lub suplementów diety. Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele preparatów, które wspierają łagodzenie dolegliwości żołądkowych.


W internetowej Aptece Melissa znajdziesz zarówno takie, które wspierają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, eliminują wzdęcia, niestrawność, a także pomagają leczyć refluks i inne dolegliwości trawienne. Wybierz spośród nich taki, który najbardziej odpowiada na potrzeby Twojego organizmu: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zoladek,731.html.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.