2019-06-25
Porady

Wakacyjna apteczka

Aby wakacyjny wyjazd był niezapomnianym przeżyciem, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a nie przykrą niespodzianką z chorobą, poszukiwaniem lekarza czy apteki, warto się do tego wakacyjnego wyjazdu odpowiednio wcześniej przygotować i do walizki zapakować wakacyjną apteczkę. A co do niej zapakować? O tym poniżej.

 Wakacyjna apteczka - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Przygotowania do wakacyjnego wyjazdu – czyli zanim spakujesz wakacyjną apteczkę

Do wakacyjnego wyjazdu dobrze się dobrze przygotować. I nie chodzi tu tylko o zakupy typowych rzeczy potrzebnych na wakacje, ale również o inne przygotowania, które pozwolą cieszyć się wyjazdem bez przykrych niespodzianek czy nieprzyjemności. Chodzi tutaj przede wszystkim o przygotowania związane ze zdrowiem Twoim i Twojej rodziny. 

Przede wszystkim:

 • Zastanów się, gdzie jedziesz i jakie ewentualnie niespodzianki zdrowotne mogą Cię tam spotkać – możesz o tym porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, poszukać w Internecie opinii innych osób lub poczytać w przewodnikach. 
 • Zastanów się nad ubezpieczeniem. 
  - Jeżeli jeszcze nie masz - wyrób kartę EKUZ – która stanowi refundowane ubezpieczenie zdrowotne za granicą. 
  - Możesz również zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i NNW
 • Jeżeli wyjeżdżasz za granicę – szczególnie do krajów tropikalnych wybierz się do lekarza medycyny tropikalnej, który poinformuje Cię o konieczności dodatkowych szczepień (obowiązkowych i zalecanych) a także o profilaktyce przeciwmalarycznej. Jeżeli taka profilaktyka będzie konieczna, poproś lekarza o receptę i wcześniej wykup leki, bowiem niektóre z nich należy brać jeszcze przed wyjazdem a niektóre mogą nie być dostępne od ręki w aptece.
 • Jeżeli przyjmujesz jakieś leki w sposób ciągły to jeszcze przed wyjazdem poproś lekarza o receptę i wykup leki. Leki możesz wykupić również na miejscu swojej podróży o ile jest to w Polsce – bo wtedy wystarczy pójść do apteki. Jeżeli jednak planujesz wyjazd za granicę to wykup leki w Polsce i weź je ze sobą, bo zakup leków za granicą na polską receptę może być kłopotliwy.
 • Skompletuj kartę szczepień – jeżeli dany kraj tego wymaga.
 • Zapisz numer telefonu swojego lekarza lub lekarza Twoich dzieci.
 • Zrób listę leków, które przyjmujesz w sposób stały. 


Do walizki zapakuj wakacyjna apteczkę 

Oprócz konsultacji z lekarzem, wykonania ewentualnych szczepień ochronnych (obowiązkowych i zalecanych), przygotowania dokumentów i ich zabrania niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie apteczki, która w razie nagłych zdarzeń pomoże zadbać o zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Należy jednak pamiętać, że wyjazdowa apteczka nie powinna zawierać wszystkich leków zgarniętych z domowej apteczki. Apteczka wakacyjna musi być skrojona na miarę.


Wakacyjna apteczka skrojona na miarę podróżnika

Wakacyjna apteczka powinna być przygotowana indywidualnie dla potrzeb danego podróżnika i jego rodziny. Inaczej będzie wyglądać apteczka seniora, który wybiera się do sanatorium a inaczej apteczka młodego mężczyzny, który planuje trekking w górach. Zupełnie inaczej też prezentować się będzie apteczka wakacyjna rodziny z mniejszymi lub większymi dziećmi. 

Przede wszystkim apteczka ma być dostosowana do miejsca, do którego wakacyjny wyjazd się odbywa i do potrzeb osób podróżujących. Ma przede wszystkim zapewniać im bezpieczeństwo i w przypadku sytuacji nagłych ma pozwolić zadbać o ich zdrowie. Ale jednocześnie nie powinna być przeładowana. 


Co zapakować do apteczki wakacyjnej?

Wakacyjna apteczka powinna przede wszystkim zawierać:

 • leki przyjmowane w sposób stały/przewlekły/ciągły
 • leki do stosowania doraźnego w nagłych sytuacjach (o tym poniżej)
 • preparaty na komary, kleszcze 
 • środki dezynfekujące i opatrunkowe
 • produkty do bezpiecznego opalania


Przede wszystkim leki przyjmowane stale

W wakacyjnej apteczce przede wszystkim powinny znaleźć się leki przyjmowane w sposób ciągły. Jest to niezwykle ważne, bo zazwyczaj takie leki są wydawane na receptę i w przypadku ich zapomnienia lub skończenia opakowanie może być problem z ich wykupieniem. Trzeba wtedy będzie udać się do miejscowego lekarza i prosić o wypisanie tych leków. Jest to niepotrzebny stres, zdenerwowanie i starta cennego wakacyjno-urlopowego czasu. Dlatego też, jeżeli przyjmujesz leki w sposób ciągły, przed wyjazdem sprawdź ilość swoich leków oraz to czy starczy Ci ich na wyjazd. Jeżeli nie, udaj się do lekarza i poproś go o receptę. Jeżeli wyjeżdżasz w inny rejon Polski – receptę możesz zrealizować na miejscu. Jeżeli jednak wybierasz się za granicę to wykup leki i zabierz je ze sobą. 

Jeżeli martwisz się, czy dane leki możesz zabrać ze sobą na wyjazd zagraniczny to:

 • W apteczce wakacyjnej mogą znajdować się leki na własny użytek w ilości nieprzekraczającej liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu.
 • Niektóre leki w postaci zastrzyków można przewozić przez granicę pod warunkiem posiadania zaświadczenia o konieczności ich przyjmowania. Zaświadczenie takie powinno być przetłumaczone na język angielski.
 • Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących” znajdują się informacje jakie leki można przywozić na teren danego państwa


Leki, które warto mieć w wakacyjnej apteczce

W apteczce wakacyjnej oprócz leków przyjmowanych stale oraz materiałów opatrunkowych i środków dezynfekujących powinny znaleźć się podstawowe leki. I są to:


Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe 

W aptekach dostępne są liczne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, w różnych postaciach i zawierające różne substancje lecznicze. Warto takie leki zapakować do wyjazdowej apteczki. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach:

 • Nie bierzmy ich za dużo – jeden, dwa leki z różnymi substancjami leczniczymi w zupełności wystarczą.
 • Jeżeli jedziemy na wyjazd z dzieckiem to koniecznie zapakujmy do apteczki leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe przeznaczone dla dzieci – zawierające paracetamol lub ibuprofen w syropach, zawiesinach lub kroplach (więcej o postępowaniu w przypadku gorączki u dziecka i dawkowaniu leków obniżających gorączkę przeczytasz tutaj).
 • Raczej unikajmy zabierania ze sobą czopków – ponieważ one w nieodpowiednich warunkach przechowywania mogą się rozpuścić. Jeżeli już musimy to pamiętajmy o odpowiednim sposobie transportu i przechowywaniu.


Leki łagodzące objawy przeziębienia 

Przeziębienie i jego mniej lub bardziej nasilone objawy mogą nas dopaść wszędzie – również na wakacjach. Dlatego też dobrze się w miarę możliwości przed tym zabezpieczyć i mieć w wakacyjnej apteczce leki, które pomogą szybko zareagować, gdy zacznie nas boleć gardło, pojawi się katar lub kaszel

Do wyjazdowej apteczki warto zapakować

Te grupy leków mogą być ograniczone do minimum, jeżeli wybieramy się w miejsce, w którym dostęp do apteki i służby zdrowia będzie zapewniony. Wtedy w przypadku przeziębienia będzie można kupić odpowiednie leki na miejscu i/lub zasięgnąć porady lekarza. Gorzej, jeżeli dostęp do lekarza będzie utrudniony, to wtedy te leki warto zabrać ze sobą.


Leki przeciwalergiczne

W wakacyjnej apteczce powinny bezwzględnie znaleźć się leki przeciwalergiczne – szczególnie jeżeli my lub ktoś z naszych bliskich na alergię cierpi lub ma do niej skłonności. Osoby, które kiedykolwiek doznały wstrząsu anafilaktycznego zawsze powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

Do apteczki warto także zapakować:

Leki na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego 

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego to jedne z częstszych problemów, które dotykają nas na wyjazdach. Dlatego też warto na wyjazd zabrać ze sobą:

 • Leki na chorobę lokomocyjną – szczególnie, jeżeli ktoś z rodziny na taką dolegliwość cierpi 
 • Leki rozkurczowe – zawierające np. drotawerynę (No-Spa, Deespa)
 • Leki roślinne poprawiające trawienie lub łagodzące dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (krople żołądkowe, Igastrik, Iberogast)
 • Leki przeczyszczające – jeżeli masz tendencję do zaparć
 • Leki „na biegunkę”. Biegunka bardzo często dopada nas na wyjeździe – oprócz tego, że jest bardzo nieprzyjemna to może też być niebezpieczna, bo bardzo szybko prowadzi do odwodnienia. Dlatego też należy szybko i odpowiednio właściwie zareagować w przypadku jej pojawienia się. Aby to zrobić, trzeba mieć w wakacyjnej apteczce: 
  - Doustne płyny nawadniające, które są podstawą postępowania w przypadku biegunki (Orsalit, Acidolit, Dicodral
  - Probiotyki – udokumentowano, że podaż odpowiednich szczepów probiotycznych skraca czas trwania biegunki. Do tych szczepów należy: Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii – w związku z tym, dobrze do wakacyjnej apteczki zapakować produkty które zawierają te drobnoustroje np.: Enterol, Dicoflor, Floractin
  - Leki hamujące biegunkę np.: 
          Loperamid (Loperamid WZFLaremid, Stoperan
          Nifuroksazyd (Nifuroksazyd, Nifuroksazyd Richter)  
          Węgiel aktywowany (Carbo, Colfarm Węgiel)


Coś na komary i kleszcze

Pakując wakacyjną apteczkę nie wolno zapominać o preparatach przeciwko ukąszeniom komarów i kleszczy. W aptekach dostępne są liczne produkty, które chronią przed ugryzieniem. Są to tzw. repelenty. Mogą one zawierać w swoim składzie różne związki np.:

 • DEET np. Mugga, Off, 
 • Ikarydyna np. Bros płyn na komary dla dzieci, Off Junior, 
 • IR3535 np. Ziaja Antybzzz,
 • Olejki eteryczne np. eukaliptusowy, cytronelowy, lawendowy, paczuli, bazyliowy, anyżowy, goździkowySIO NATURAL płyn, 100P Natural  

Oprócz preparatów, które mają uchronić przed komarami i kleszczami warto do wakacyjnej apteczki zapakować:

 • Preparaty łagodzące ukąszenia np. Fenistil, Entil, Dapis, Apteo Care
 • Produkty, które pomogą usunąć kleszcza np.; strzykawka ssąca, lassa, pęsetki itp. 


Kremy do opalania

W wakacyjnej apteczce bezwzględnie powinny znaleźć się preparaty, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz produkty, które złagodzą poparzenie słoneczne. Takie produkty można zapakować do wyjazdowej apteczki lub kupić je na miejscu. Ale należy pamiętać, że w miejscowościach turystycznych ceny takich preparatów mogą być wyższe. Więc lepiej kupić te produkty przed wyjazdem i zapakować do wakacyjnej apteczki. 

Więcej o ochronie przeciwsłonecznej TU


Coś na skaleczenia

Wakacje to okres beztroski i często szaleństw (szczególnie dzieci), w trakcie których nietrudno o skaleczenia. Dlatego też w apteczce wakacyjnej powinny znaleźć się:

Do apteczki można także zapakować coś w postaci żelu na stłuczenia lub obrzęki np.: Altacet, Reparil Gel N, Siniak


Coś jeszcze?

Do wakacyjnej apteczki warto też zapakować:

 • żel antybakteryjny do rąk
 • termometr
 • odciągacz do kataru, jeżeli jedziemy z małym dzieckiem  
 • nebulizator, jeżeli bierzesz leki do nebulizacji
 • nożyczki, igłę
 • inny sprzęt medyczny, który używasz lub być może będziesz używał


O czym warto jeszcze wiedzieć pakując wakacyjną apteczkę?

Podstawową zasadą przygotowywania wakacyjnej apteczki jest zdrowy rozsądek oraz przewidywanie różnych nagłych sytuacji. Warto też zachować umiar i zabrać tylko te leki, w takich ilościach, które mogą się przydać. Nie ma potrzeby pakowania dodatkowej walizki leków, które tylko będziemy ze sobą wozić i ich nie wykorzystamy. 

Zabierając ze sobą leki na wakacje należy pamiętać jeszcze o:

 • zabraniu leków w oryginalnych opakowaniach zawierających ulotki, żeby w razie potrzeby szybko zapoznać się z informacjami z opakowania czy ulotki
 • sprawdzeniu terminu ważności leków
 • warunkach przechowywania leków

Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki przechowywania leków. Większość leków powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, niektóre jednak w niższej – czyli w lodówce. Zabierając ze sobą na wyjazd takie leki należy przewozić je w torbie termoizolacyjnej lub w lodówce turystycznej. Wszystkie leki i w trakcie podróży i już na miejscu powinny być przechowywane, w odpowiedniej temperaturze (zgodnej z zaleceniami producenta), z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci.


Podsumowując, wakacyjna apteczka powinna być zabrana na każdy wyjazd. Nie powinna być ona przeładowana, ale również nie powinna być za skromna. Przede wszystkim ma być dopasowana do miejsca podróży, czasu trwania wyjazdu i przede wszystkim do potrzeb podróżnych. Kompletowanie wakacyjnej apteczki nie należy zostawiać na ostatnią chwilę tylko zrobić to na spokojnie na kilka dni przed wyjazdem. Pomocna w tym może być checklista do pobrania.Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, z wykształcenia farmaceutka – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, autorka szkoleń i wykładów dla farmaceutów, autorka warsztatów dla rodziców, dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią. Ponadto ekspert merytoryczny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz inicjatorka i autorka kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”i współautorka kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”
Podobne wpisy
Woda morska posiada wiele cennych właściwości, a niektóre z nich uznawane są również za lecznicze....
CZYTAJ
Wakacje to czas, kiedy odpoczynku potrzebujemy nie tylko my, ale również nasza skóra i włosy. Niestety,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia