2021-03-26
Dolegliwości i choroby

Wątroba a odchudzanie - jak wspomóc ten organ w procesie utraty wagi?

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, który pełni szereg różnych funkcji, niezbędnych do prawidłowego działania wszystkich układów przebiegu określonych procesów - takich jak filtracja krwi czy chociażby procesy metaboliczne. Niestety istnieje wiele czynników, które wpływają negatywnie na pracę wątroby - jednym z nich jest niezdrowy tryb życia, skutkujący nadwagą i otyłością. Mogą one prowadzić do stłuszczenia wątroby, a tym samym do upośledzenia jej funkcjonowania. Rozwiązaniem jest oczywiście utrata masy ciała i przejście na zdrową dietę, a wątroba z pewnością „odwdzięczy się” szybką regeneracją. Jak powinna wyglądać dieta dla zdrowej wątroby, przy jednoczesnej redukcji wagi? O tym poniżej - zapraszamy do lektury!

 Dieta a wątroba - jak powinna wyglądać ta zależność?
Spis treści

Funkcje wątroby w organizmie

Aby wiedzieć, dlaczego warto dbać o wątrobę, warto poznać również funkcje, jakie pełni w organizmie (a jest ich naprawdę wiele). Dodatkowo należy zaznaczyć, że stłuszczenie tego narządu bądź inne uszkodzenia upośledzają wymienione poniżej funkcje wątroby. Co się do nich zalicza? 

 • udział w trawieniu tłuszczy poprzez emulgującą ten składnik pokarmowy żółć; 
 • neutralizacja toksyn - alkoholu, ale również składników leków i innych używek; 
 • metabolizowanie (przekształcanie) puryn w kwas moczowy, rozkładanie zużytych erytrocytów, przekształcanie węglowodanów w glukozę; 
 • magazynowanie tłuszczów pochodzących z metabolizowania węglowodanów, ale również magazynowanie żelaza i witamin A, D, K, C oraz witamin z grupy B.

Podsumowując, funkcje wątroby to głównie funkcje magazynujące, metaboliczne, filtracyjne oraz detoksykujące.


Stłuszczenie wątroby - jaki tryb życia się do niego przyczynia?

Pisząc o temacie wątroby a odchudzania, nie sposób pominąć problemu stłuszczenia wątroby, który bardzo często dotyka osoby z nadwagą i otyłością. Główną przyczyną tego schorzenia jest picie dużej ilości alkoholu (mowa wówczas o alkoholowym stłuszczeniu wątroby), natomiast nieprawidłowa dieta i zwiększona waga, a co za tym idzie - negatywne procesy występujące w organizmie - prowadzą do innej odmiany tego zaburzenia, a mianowicie niealkoholowego stłuszczenia wątroby.


Niealkoholowe stłuszczenie wątroby często pojawia się przy braku wrażliwości komórek ciała na insulinę (insulinooporność), a jednocześnie przy wystąpieniu takich czynników, jak: 

 • zwiększona ponad normę masa ciała; 
 • otyłość brzuszna (gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się w obrębie brzucha); 
 • zły profil lipidowy (zbyt niski poziom „dobrego” cholesterolu frakcji HDL i zbyt niski poziom trójglicerydów - „złego” cholesterolu); 
 • wystąpienie tak zwanego zespołu metabolicznego, czyli towarzyszących sobie objawów zwiększających ryzyko zakrzepicy. Mowa tu o cukrzycy, wspomnianym wyżej złym profilu lipidowym, nadciśnieniu tętniczym).

Stłuszczenie wątroby polega na procesie, w którym tłuszcz gromadzi się w hepatocytach (komórkach wątroby) i ulega przeobrażeniom metabolicznym, prowadzącym do stanu zapalnego tego organu. Najpoważniejszymi powikłaniami są: włóknienie wątroby, marskość, a także rak wątrobowokomórkowy. Niestety, zwykle stłuszczenie wątroby przebiega bezobjawowo, a diagnoza zostaje postawiona „przypadkiem”, podczas rutynowych badań kontrolnych. Czasem stłuszczenie daje nieswoiste symptomy uczucia zmęczenia czy uczucia wypełnienie jamy brzusznej, jednak zwykle na ich podstawie pacjenci nie decydują się na wykonanie badań w kierunku chorób wątroby. A odchudzanie? Czy może ono pomóc uchronić nas przed rozwojem stłuszczenia tego organu? Tak - warto jednak podejść do tego z głową!


Dieta dla zdrowej wątroby, czyli zrezygnuj z jadłospisów eliminacyjnych!

Decyzja zapadła: od poniedziałku dieta! A wątroba? Jaki jadłospis wybrać, by dać szansę wątrobie na skuteczną regenerację? Przede wszystkim należy odrzucić wszelkiego rodzaju monodiety, a więc jadłospisy polegające na eliminacji wszystkich składników pokarmowych oprócz jednego - wybranego. Przykładem mogą być diety wysokobiałkowe czy dieta ketogeniczna, podczas której spożywa się głównie tłuszcze. Dostarczanie do organizmu - a tym samym do wątroby - wciąż tego samego składnika, bez podaży innych, znacząco obciąża ten organ i utrudnia mu pracę. O tego typu jadłospisach warto więc zapomnieć, jeśli celem odchudzania jest nie tylko utrata masy ciała, ale również wsparcie wątroby.


Dieta a wątroba - jakich składników odżywczych dostarczać, by poprawić jej funkcje?

Dieta dla zdrowej wątroby powinna opierać się na kilku zasadach, które z pewnością wspomogą funkcjonowanie tego organu, a dodatkowo wesprą sam proces utraty masy ciała. Oto one: 

 • przy stłuszczeniu wątroby warto zrezygnować z potraw smażonych (zwłaszcza z udziałem tłuszczów zwierzęcych - smalcu czy masła) i zamienić je na dania pieczone, gotowane w wodzie lub na parze; 
 • należy bezwzględnie zrezygnować z podjadania między posiłkami - nie tylko po to, by niepotrzebnie nie pobudzać układu trawiennego, ale również dlatego, by dać „odpocząć” wątrobie; 
 • do diety warto dołączyć ruch - udowodniono bowiem, że aktywność fizyczna nie tylko sprzyja poprawie funkcji wątroby, ale również wpływa na przyspieszenie regeneracji jej komórek.

W diecie dla zdrowej wątroby warto uwzględnić podaż składników odżywczych, które wpływają na poprawę jej funkcjonowania. Chodzi tu przede wszystkim o przyprawy wspierające metabolizm tłuszczów (kminek, majeranek, jałowiec, chili), a także o zioła, wspomagające detoksykację organizmu (mniszek lekarski, mięta, pokrzywa). Oprócz tego należy pamiętać o dostarczaniu do organizmu składników żółciopędnych - ponieważ to właśnie produkowana w wątrobie żółć pomaga metabolizować tłuszcze. Wśród nich można wyróżnić karczochy, kurkumę czy cykorię.


Aby jeszcze lepiej wspomagać regenerację wątroby podczas odchudzania, można sięgnąć po specjalistyczne preparaty - przykładem może być lek Essentiale Forte. Dzięki zawartości niezbędnych do funkcjonowania tego organu fosfolipidów, wpływa na zahamowanie procesów włóknienia wątroby, wspomaga jej pracę w przypadku wystąpienia stanu zapalnego (co często ma miejsce przy stłuszczeniu) oraz wspiera regenerację hepatocytów.

Przeczytaj także:
Leki na odchudzanie,   Bezpieczne i skuteczne odchudzanie,   Jak wybrać suplementy na odchudzanie?,   Co wspomaga odchudzanie?,   Odchudzanie - jak stracić zbędne kilogramy,   Berberyna - właściwości, zastosowanie, skutki uboczneZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Pełni tak wiele istotnych funkcji, że jej...
CZYTAJ
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...
CZYTAJ
Wątroba jest największym narządem naszego organizmu. Pełni wiele skomplikowanych funkcji, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia