• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-08-02
Dolegliwości i choroby

Wdowi garb - przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Wdowi garb (inaczej określany jako bawoli kark, garb szyjny lub garb tłuszczowy) to deformacja pojawiająca się w dolnej części kręgosłupa szyjnego, która uwidacznia się w formie wypukłości poniżej karku, zbudowanej z tkanki tłuszczowej. Przyczyny jego powstawania są wielorakie i uwzględniają między innymi czynniki genetyczne oraz złą postawę ciała, utrwalaną przez lata. Wdowi garb stanowi zarówno problem estetyczny, jak i zdrowotny - może powodować bóle głowy, karku, a także drętwienie i mrowienie w kończynach górnych. Na szczęście istnieją ćwiczenia na wdowi garb, które stopniowo pomagają zniwelować wady postawy przyczyniające się do zmniejszenia deformacji i wywołanych jej obecnością dolegliwości. Jakie zmiany w sylwetce mogą wskazywać na powstawanie bawolego karku? Co powinno składać się na leczenie wdowiego garbu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej - zapraszamy do lektury!

 Wdowi garb po latach zaniedbań może dawać dolegliwości bólowe
Spis treści

Jak wygląda wdowi garb i jakie dolegliwości powoduje?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda wdowi garb, to jest on dość łatwy do rozpoznania - zarówno lokalizacja, jak i uwypuklenie w okolicach karku są bardzo charakterystyczne. Struktura jest miękka, a jej wystąpieniu bardzo często towarzyszy kulenie ramion, wysuwanie głowy oraz pogłębienie kifozy piersiowej i zaokrąglenie pleców.

Poza zniekształceniem postawy, wdowi garb może przyczyniać się do wspomnianego już wcześniej bólu głowy, a także do bólu karku, bólu utrzymującego się pomiędzy łopatkami, szumów usznych, drętwienia i mrowienia kończyn górnych, zaburzeń połykania, dysfunkcji stawu żuchwowo-skroniowego, a także do ograniczenia ruchomości kończyn górnych i innych, niepokojących objawów - takich jak zawroty głowy i symptomy neurologiczne.

Wdowi garb - przyczyny i czynniki ryzyka powstania wdowiego garbu

Wśród przyczyn powstawania bawolego karku (wdowiego garbu) można wyróżnić kilka czynników. Deformacja pojawia się oczywiście na skutek nieprawidłowej postawy ciała, uwzględniającej pogłębianie kifozy piersiowej z kuleniem ramion i wysuwaniem głowy, co negatywnie wpływa na obszar w okolicach połączenia kręgosłupa szyjnego z piersiowym. Przyczynia się do tego wielogodzinna praca siedząca, nadmierne wysunięcie głowy nad ekranem smartfona czy nad książką, ale również blokady i problemy emocjonalne oraz psychiczne czy przewlekły stres, wykazujące manifestacje w postaci „kulenia” ciała i pochylania głowy. Dodatkowo lekarze i fizjoterapeuci wskazują na rolę, jaką odgrywają czynniki genetyczne - osoby, których rodzice zmagali się z problemem wdowiego garbu mają większe szanse na wykształcenie się tego defektu w przeszłości. To, jak powstaje wdowi garb po części zależy więc od naszych działań, a po części - od naszego genetycznego „spadku".

Jak zlikwidować wdowi garb? Masaż tkanek głębokich i inne sposoby

Leczenie wdowiego garbu opiera się głównie na fizjoterapii oraz wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. Pamiętajmy, że jeden trening nie wyleczy wdowiego garbu. Na bawoli kark doskonale działają masaże tkanek głębokich, treningi funkcjonalne - otwierające klatkę piersiową i wzmacniające budujące ją mięśnie, a dodatkowo rozluźniające mięśnie karku, barków i ramion. W przypadku powiązania nieprawidłowej postawy ze stanem psychicznym, pacjent może zostać skierowany do psychoterapeuty.

Ćwiczenia na wdowi garb to także nauka optymalnego ustawienia ciała oraz utrzymywanie tej postawy przez cały czas - poprawa w zakresie utrzymywania głowy powinna wejść danej osobie w krew i stać się jej nawykiem. Oprócz fizjoterapii stosuje się także kinezjotejping (z angielskiego - kinesiotaping), czyli oklejanie karku specjalnymi taśmami (zabieg ten proponuje fizjoterapeuta), co utrwala prawidłową postawę ciała - w tym karku, pleców i barków. Dodatkowo na redukcję bawolego karku dobrze wpływają takie sporty jak joga, pilates czy pływanie. Leczenie chirurgiczne wdowiego garbu stosuje się bardzo rzadko i wyłącznie wtedy, gdy metody zachowawcze nie działają na danego pacjenta.

Wdowi garb - profilaktyka i zapobieganie

W ramach profilaktyki i zapobiegania wystąpieniu bawolego karku trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednią postawę ciała. Pomocne w tym celu będą:

  • ergonomiczne miejsca pracy i odpoczynku, wymuszające przyjmowanie prawidłowej postawy;
  • odpowiednia pozycja do snu (jeśli sytuacja tego wymaga, warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczne, utrzymującą kręgosłup w prostej linii podczas nocnego odpoczynku);
  • regularna aktywność fizyczna, taka jak joga czy pływanie - to właśnie te rodzaje ćwiczeń wpływają na odpowiednią postawę ciała;
  • psychoterapia - jeśli problem garbienia się jest powiązany ze stanami emocjonalnymi pacjenta;
  • zaopatrzenie wady wzroku za pomocą okularów lub soczewek (często wysuwanie głowy jest spowodowane wadą bez odpowiedniej korekcji);
  • ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami, w pozycji z pochyloną głową.

Pamiętajmy, że o odpowiednią postawę ciała i o zdrowie kręgosłupa warto dbać już od najmłodszych lat - dobre nawyki będą procentowały w przyszłości i w ten sposób dziecko, a później młody dorosły będzie mógł uniknąć wytworzenia się tak zwanego wdowiego garbu. Nie oznacza to jednak, że starsi pacjenci nie mogą wpłynąć na zmianę własnej postawy - nigdy bowiem nie jest za późno na powrót do dobrych praktyk związanych z kondycją organizmu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich...
CZYTAJ
Zespół cieśni nadgarstka - mimo, że nazwa tego schorzenia brzmi dość tajemniczo - występuje wbrew...
CZYTAJ
Maść końska to specyfik, który często znajduje się zarówno w domowej, jak i w sportowej...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia